1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Dünyayı değiştiren diplomasızlar
Dünyayı değiştiren diplomasızlar

Dünyayı değiştiren diplomasızlar

Diploması olmadan dünyayı değiştiren kişiler.

A+A-

Kişilerin gelişiminde üniversite eğitimi kuşukusuzdur ki çok önemli bir yer tutuyor. 

 

 

 

Günümüzde öyle örnekler var ki...  Dünyaca ünlü üniversitelere girmiş olmalarına rağmen hayallerini o diplpomanın önüne koyarak büyük mucizelere imza atmış kişiler... 

 

 

 

Aslında bu kişilerin birçoğunu yakından tanıyoruz. Hatta onların başarıya olan inançları ve çabaları ile yarattıkları markaları-ürünleri kullanıyoruz. 

 

 

İşte karşınızda üniversite diploması olmayan, hayata sıfırdan başlamış 10 milyarder işadamı ile onların kısa başarı hikayeleri...

 

 

10. Gabe Newell

 

Serveti: 1.26 milyar dolar

 

 

 

 

 

Bir dönemin efsane oyunlarından Half Life'ın yaratıcısı olan video oyun şirketi Valve Corporation'ın kurucularından G abe Newell, Harward Üniversitesi terk bir işadamı. 

 

 

 

Newell, Harward'ı bitirmek yerine Microsoft'ta çalışan kardeşinin yanında iş hayatına başlamayı tercih etti.

 

 

 

13 yıllık Microsoft tecrübesinden sonra ise kendi şirketini kurdu ve şu anda 1.26 milyar dolar serveti var. 

 

 

 

 

 

9. Jack Dorsey

Serveti: 2.5 milyar dolar

 

 

 

 

 

Günümüzün en popüler yazılımcıları arasında ilk sıralarda yer alan Jack Dorsey, sosyal medya denince akla gelen birkaç şirketten birisi olan Twitter'in kurucusu.  Çocuk yaşta kod yazmaya merak saran Dorsey, ABD'de taksicilerin hala kullandığı bir yazılımı çok genç yaşta  yazdı. 

 

 

 

Missiouri Üniversitesi Bilim ve Teknoloji bölümüne giren Dorsey, kısa bir sürenin ardından New York Universitesi'ne transfer oldu.

 

 

 

Burada öğrenciyken hayal ettiği sosyal medya sitesi kurma fikri üzerine çalışmaya başladı. Twitter'ın kodlarını yazmaya başlayan genç girişimci,  Twitter'a daha fazla odaklanabilmek için okulu bırakmak zorunda kaldı. Ama aldığı bu karar ona bugün sahip olduğu 2.5 milyar dolarlık serveti getirdi.

 

 

 

 

 

8. Sean Parker

Serveti: 2.7 milyar dolar

 

 

 

ABD'li girişimci ve işadamı Sean Parker, dünyanın en ünlü dosya paylaşım sitesi Napster'ın kurucu ortağı ve Facebook'un ilk başkanı... Çocukluğunda programlama ile ilgilenen ve hackerlık yapan Parker, FBI, bazı büyük şirketlerin sitelerini hacklemeyi başardı. Bu alandaki başarısı nedeniyle lise yıllarındayken birçok şirkette çalıştı ve yılda 80 bin dolar kazanç sağladı.

 

 

 

Üniversite eğitimi yerine kendi şirketi Napster'ı kuran Parker, çalıştığı birçok şeyi kendi şirketinde yani 'Napster Univsersitesi'nde öğrendiğini her fırsatta dile getiriyor. Tecrübeyle ve çalışarak elde ettiği bu bilgiler Parker'ı 2.7 milyar dolarlık bir servet sahibi yapmış durumda..

 

 

 

 

 

7. Steven Spielberg

Serveti: 3.6 milyar dolar

 

 

 

 

Sinema denince akla gelen ve yaşayan efsaneler arasına adını yazdıran yönetmen Steven Spielberg de ünivversite mezunu olmayan milyarderler arasında yer alıyor. Schindler'in Listesi, Jaws, Jurrasic Park gibi kült filmelere imza atan Spielberg, 16 yaşında babasından aldığı harçlıkla kısa film çekerek kariyerine başladı. 

 

 

 

Liseden sonra California Eyalet Üniversitesi'nde eğitime başlayan Spielberg, okulu bitiremeden Universal Studios ile 7 yıllık kontrat imzaladı.

 

 

 

Bu imza ile üniversite diplomasından vazgeçen Spielberg, yönettiği filmler ile bugüne kadar 3.6 milyar dolarlık servete sahip oldu. 

 

 

 

 

 

6. Ralph Lauren

Serveti: 17.1 milyar dolar

 

 

 

Moda dünyasının en popüler tasarımcılarından olan Ralph Lauren sahip olduğu kendi adıyla aynı adı taşıyan markası ile 7.1 milyar dolarlık saerveti bulunuyor. 

 

 

 

 

 

Lauren lise yıllarında sınıf arkadaşlarına kıyafet tasarlayarak para kazanmaya başladı. Daha sonra okulu bırakıp 2  yıllığına orduya kayıt oldu. Orduadaki görevinden sonra çalıştığı şirketten de tasarımları reddedildiği gerekçesiyle istifa etti.

 

 

 

Bir yıl sonra Polo markasıyla kendi şirketini kurdu ve bu şirket de onu 7.1 milyar dolarlık servetin sahibi yaptı.

 

 

 

 

 

5. Michael Dell

Serveti: 18.7 milyar dolar 

 

 

 

Önde gelen teknoloji üreticilerinden Dell'in kurucusu olan Michael Dell, daha çocuk yaşta iş dünyasına ilgi duymaya başlamış. Öyle ki lise çağlarındayken yarı zamanlı işlerde çalışarak kazandığı paralar ile hisse senedi alırmış. 15 yaşında tanıştığı bilgisayardan öyle ekilendi ki sadece 4 yıl sonra kendi adını taşıyan bir bilgisayar şirketi kurmaya karar verdi. 

 

 

 

 

 

Texas Universitesi'nde öğrenciyken bin dolar sermaye ile kurduğu bu şirketin başarılı olacağına öyle inandı ki okulu bırakmaya karar verdi. Sadece şirketine odaklanan Michael Dell'in şu anda 18.7 milyar dolar serveti var ve dünyanın en zengin 50. adamı. 

 

 

 

 

 

4. Sheldon Adelson

Serveti: 28.7 milyar dolar

 

 

 

 

 

Sheldon Adelson, ABD'de tanınmış bir hayırsever ve işadamı. Las Vegas Sand isimli kumarhane ve turizm işletmeciliği yapan şirketin CEO'su olan Adelson, yoksulluk içinde büyüdüğü için daha çocuk yaşta kendini para kazanmak zorunda hissetmeye başlamış. 

 

 

 

 

 

12 yaşındayken Boston sokakalarında gazete satan kazandığı paralarla liseyi bitirdi ve City Collage of New york'a girdi. Ama üniversite hayatı sadece 2 yıl sürdü para kazanmak zorunda olduğu için orduya katıldı. Ordudan ayrıldıktan sonra 50 farklı iş ile uğraştı ve bugüne kadar 28.7 milyar dolar sevet elde etti. 

 

 

 

 

 

3. Mark Zuckerberg

Serveti: 34.8 milyar dolar

 

 

 

Zuckerberg... Çağımızın en önemli icatlarından birisi olan Facebook'un mucidi... Hayatı filmlere konu olan Zuckerberg, en önemli internet girişimcilerinden birisi olarak gösteriliyor. Çocuk yaşta programlar yazan bilgisayar oyunları yapan Zuckerbeg, Harward Üniversitesi'ne girdikten sonra bu yeteneğinin daha da üzerine gitmeye başladı. 

 

 

 

İşte bu yıllarda Facebook'u kurdu. Facebook projesinin sonuna kadar gitmek istediği için üniversiteden vazgeçti.

 

 

 

Ve onu Harward'dan vazgeçiren Facebook projesi şu anda dünyanın tartışmasız en büyük sosyal ağı ve Zuckerberg'in 34.8 milyar dolarlık servetinin ana kaynağı...

 

 

 

 

 

2. Larry Ellison

 

Serveti: 84.9 milyar dolar

 

Günümüzün en önemli internet girişimcilerinden birisi olarak gösterilen bir isim daha... Oracle'ın kurucusu Larry Ellison, küçük yaşlarda matematik yeteneğini bilime olan ilgisi ile birleşti ve programlar yazmaya başladı. Illinois Üniversitesi'nde iki yıl geçirdikten sonra kendisini evlatlık edinen annesini kaybetti.

 

 

 

Bu kayıp onun üniversitesini  değiştirmesine neden oldu ve Chicago Üniversitesi'ne geçti. Ama burada da sadece bir dönem kaldı. Ekonomik nedenler yüzünden okulu bırakıp Kaliforniya'ya taşındı ve 10 yıl boyunca birkaç şirkette çalıştı. 

 

 

 

1977 yılı geldiğinde ise kendi şirketi olan Oracle'ı kurdu. İşletmeler için yazılımlar üretmeye odaklanan Ellison şu anda dünyanın en zengin 5. adamı ve 54.9 milyar dolar serveti var. 

 

 

 

1. Bill Gates

 

Serveti: 80.4 milyar dolar

 

 

 

Bill Gates... Onu uzun uzun anlatmaya gerek yok... Yıllardır dünyanın en zengin adamı ünvanın elinden bırakmayan Gates için bugün kullandığımız bilgisayarların yaratıcısı, babası diyebiliriz. Lisedeyken tanıştığı yakın arkadaşı Paul Allen ile aynı bilgisayarlar konusunda aynı şevke sahiptiler. 

 

 

 

İki kafadarın yolları üniversite aşamasında ayrıldı. Gates, Harward Üniversitesi'ne Allen ise Washington Eyalet  Üniversitesi'ine gitti. Ama bu ayrılıkları uzun sürmedi ve okullarını bırakıp bilgisayar denince akla gelen ilk  şirket olan Microsoft'u kurdular. Bill Gates'in bugünkü serveti 80. 4 milyar dolar..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum