1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünya Ticaret Örgütü tarihinde ilk ve tek ticaret anlaşması
Dünya Ticaret Örgütü tarihinde ilk ve tek ticaret anlaşması

Dünya Ticaret Örgütü tarihinde ilk ve tek ticaret anlaşması

'Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın imzacıları arasında ABD, Kanada, Avrupa Birliği de var

A+A-

Üye ülkelerin üçte ikisinin onaylaması sayesinde bugün devreye giren 'Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması', küresel ticaretin üzerindeki düzenlemelerin hafifletilmesini ve gümrük uygulamalarının kolaylaştırılmasını amaçlıyor.BBC'de yer alan habere göre yaklaşık 16 yıldır müzakereleri süren anlaşma, 2013 yılında Bali'de düzenlenen konferansta oy birliği ile kabul edilmişti.

'Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın imzacıları arasında ABD, Kanada, Avrupa Birliği de var.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE KATKI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Roberto Azevedo, ticaret masraflarının ortalama yüzde 14 azalacağını duyurdu. Azevedo, anlaşmayı 'küresel ticarette bir devrin en büyük reformu' olarak tanımlıyor. Azevedo, anlaşmanın gümrük vergilerinin tamamen kaldırılmasından daha büyük bir etkisinin olacağını vurguluyor. Gelişmekte olan ülkelerin en büyük kazancı elde edeceğinin düşünüldüğü anlaşmanın imzalayıcısı olan 110 ülke, gümrük prosedürlerinin kolaylaştırılması, işbirliğini artırıcı mekanizmaların geliştirilmesi, bilgi paylaşımı ve düşük masraflar gibi yenilikleri uygulayacak.

KÜRESEL TİCARETİN GELECEĞİ BELİRSİZ

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın korumacı politikalara yönelmesi, hatta ABD'nin DTÖ üyeliğini tekrar gözden geçirebileceğini söylemesi küresel ticaretin geleceğini tehlikeye atıyor.
DTÖ'den Azevedo, ABD yönetimiyle henüz yeni ticaret anlayışlarıyla ilgili konuşmadıklarını, ama kurumlarının herhangi bir yeni politikayla başa çıkabileceğini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.