1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. DOLARIN YÜKSELİŞ HİKAYESİ
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

DOLARIN YÜKSELİŞ HİKAYESİ

A+A-

DOLARIN YÜKSELİŞ HİKAYESİ

Kendi tarihinin zirvesine fırlayan Dolar, beraberinde piyasaları da allak bullak etti.. Otomobil ve emlak piyasası dahil, semt pazarlarına kadar her şeyde fiyatlar tavan yaptı. Bazı fırsatçılar, daha karlı olduğu düşüncesiyle icradan alım yapmaya yönlendiler.

DOLAR NEDEN FIRLADI

Şimdi gelelim Doların şaha kalkma sürecine. Son günlerde Doların TL karşısındaki hızlı yükselişi üzerine Merkez Bankası açıklama yapmıştı: “Gözlediğimiz piyasa hareketleri Merkez Bankası’nın öngördüğü faiz indirim sürecinin temkin düzeyiyle uyumlu değildir". Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamaya karşı, dünya genelinde faiz indirimine gidilirken, üstelik petrol fiyatları da düşmüşken Merkez Bankası’ da bu faizlerin indirilmesi gerektiği söylüyordu. Bu telkinatta “Enflasyon sebebi olan faiz düşerse Türkiye üretimde uçar“ diyen danışmanlar Yiğit Bulut ile Cemil Ertem’in etkileri olduğu biliniyordu. Başbakan yardımcısı Babacan, Merkez Bankasına yapılacak müdahalenin yanlış olacağını açıklamasına rağmen, Ekonomi Bakanı Zeybekçi de “faizler düşmeli” şeklinde çıkış yapınca Merkez Bankası’na dolaylı bir baskı meydana gelmişti.. Sonuç malum.. Gerçi birkaç gün önce tüm taraflar arasında mutabakat sağlanarak Doların tansiyonu düşürülmüştü ama olan olmuştu. Hepsi bu kadar mı?

ULUSLAR ARASI GELİŞMELER

Tabii ki bunun bir de uluslar arası boyutu vardı. Amerika’da patlak veren kriz, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya yayıldığında Euro’yu güçlü zannedenler önce onu Dolar’a karşı kullanmak istemişlerdi. Ancak Euro Bölgesi kriz döneminde ciddi şekilde değer ve itibar kaybedince insanlar krizin asıl kaynağına bakmadan yeniden Dolar’a yöneldiler. Bu durumda krizden Amerika yine karlı çıkmış oluyordu. İnsanlar bir gerçeği geç de olsa anlamışlardı. FED (Amerikan Merkez Bankası) ülkenin değerlerini korumak için gereken her şeyi yapabilirdi ve de yapmıştı da. Yıllardır bol keseden Dolar basıp tahvil alarak dünyada para bolluğu oluşturan FED, Türkiye, Polonya, Brezilya gibi ülkelere dolar akışına fren yaparak bu ülkelerin ekonomilerini alt üst etmişti. Şimdi krizin asıl kaynağı kimmiş çıktı mı ortaya? Hatta bazı komplo teorisyenleri, ABD’nin bu krizi bilerek çıkardığını bile söylüyorlardı.

DEĞERLENDİRME

ABD’de ortaya çıkan kriz Türkiye’de de etkisini gösterdi görüşü, bizi sorumluluktan kurtarmıyor. Zira krizle birlikte krize giren ülkelerin yanı sıra Hindistan gibi bu krizden karlı çıkan ülkeler de vardı. Bu durum, devletin her türlü alternatif önlemleri ekonominin kendi kurallarına göre alması gerektiğini ortaya koyuyordu. Zira direksiyonda olan sürücüler, aracı kullanırken çok daha dikkatli olmaları gerekiyordu. İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.