1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. DOĞAYI KORUMAK, HEPİMİZİN GÖREVİ DEĞİL Mİ?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞAYI KORUMAK, HEPİMİZİN GÖREVİ DEĞİL Mİ?

A+A-

DOĞAYI KORUMAK, HEPİMİZİN GÖREVİ DEĞİL Mİ?
Son günler bir ağaç kesimi furyasıdır gidiyor.. Kimi zaman yol açmak, kimi zaman elektrik santrali, maden ocağı ya da bina dikmek amaçlarıyla.. Ama halkın bir bölümü öyle irkilmiş ki, sadece bir ağaç kesilse dahi protestolara başlıyor, medyada haber değeri de bulunup yayınlandığı için toplumsal gerginlikler başlıyor.. Nedir bu doğa katliamı? Göründüğü gibi sadece ağaç kesme ve buna tepkiler mi, yoksa başka şeyler de var mı?


6 BİN ZEYTİN AĞACI KESİLDİ
Manisa'nın Soma ilçesi, ölümlü maden kazasından sonra bu kez ağaç kesimi nedeniyle yine gündeme oturdu. Yırca Mahallesi'nde, termik santral yapılacak bölgede Kolin Grubu güvenlikçileri, zeytin ağaçlarının kesilmemesi için nöbet tutan köylülere saldırdı, 6 bin zeytin ağacı kesildi, kadın erkek dört zeytin köylüsü özel güvenlik görevlilerince kelepçelendi, bir kamyonete bindirilerek, bir barakaya kapatıldı. 80 yaşındaki bir nine “O ağaçlar bizim evlatlarımızdı” diye feryat etti. Bir başka zeytinci kadın, “Her şeyimiz zeytin ağaçları gitti. Biz zeytinden başka bir şey bilmeyiz.” diye ağladı. Köylüler, İlçe Kaymakamı Bahattin Atçı’ya, “Bir zeytin ağacı 20 yılda yetişiyor. Biz şimdi ne yapacağız?” diye dert yandılar.


İKTİDAR VE MUHALEFETİN PENCERELERİNDEN
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bu santralin temel atma törenine köylüler de katılmıştı, Danıştay’ın iki ayrı kararı var: İlki, bu tür termik santrallerin belli bir uzaklıktan sonra yapılmalarında sakınca olmadığı, ikincisi ise kamulaştırmada bir haksızlık olup olmadığı konusunda.. Hükumet olarak verdiğimiz desteklerle dağ-taş zeytin ağaçlarıyla doldu ” derken, Diğer Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise " Santrallere ihtiyacımız var ama zeytin de zor yetişiyor. Çevre ile kalkınma arasında bir yol bulmak lazım. Ekonomiyi gerekçe yaparak doğayı kontrolsüz şekilde tahrip etmek doğru değil, doğayı vahşi kapitalizmin kurallarına terk edemeyiz.”  şeklinde konuştular. Muhalefetten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bakanlar Kurulu, kamulaştırma kararı alıp köylünün zeytinini gözden çıkardı.. Köylüler kararın iptali için Danıştay’a gittiler. Ancak ilgili firma karar gelmeden köylülere“alanı boşaltın” diyerek ani baskınla 6 bin zeytin ağacını kestiler.” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümeti olaylara sessiz kalmakla suçladı. Özel güvenlikçilerin Yırcalı vatandaşları darp ettiklerini belirterek, “Yırca’da olanlar zalimlik, eşkıyalık değil midir? Daha fazla kazanma hırsı uğruna meydana gelen olayların hesabı, elbette kanun önünde sorulmalıdır.” dedi..


TEPKİLER BİTMİYOR
6 bin zeytin ağacının, üzerindeki ürünüyle birlikte sökülmesi, köylüyü ayağa kaldırdı. Yırca’lılar “6 bin zeytin ağacımız gittiyse, biz 16 bin zeytin ağacı dikeceğiz.” sloganıyla zeytin dikim şenliği yaptılar. Muhtar Mustafa Akın, otoban için binlerce zeytin ağacı daha kesilebileceğini işaret etti ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Temel atma törenine köylüler de katıldı” sözüne “O gün, santralin temelini atıl bekleyen arazide attılar. Sonra köylüler zeytinliklerin gideceği anlayınca mücadeleyi başlattılar” dedi. AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Manisa’da zeytin ağacı sayısı 16 milyon. Duble yollar yapılırken de ağaçlar kesilecek. Burada ciddi yatırım yapılıyor” şeklinde bir çıkış yaptı. Olayları tarafsızlık ilkesi ile duyuran gazetelerin yanı sıra haber dahi yapmayanlar da oldu.


DEĞERLENDİRME
Bu tartışmalar İktidar – Muhalefet dalaşı halinde devam ederse elbet bitmeyecektir. Olaylar analitik bir şekilde irdelenmeli, hizmet yapılacaksa ancak “sevdiğin gitmeden sevdiğin gelmez” özlü sözüne göre zorunlu sayıda ağaçlar kesilebilmelidir. Ayrıca kesilen ağaçların kökleriyle uygun alanlarda yeniden dikilmeleri ya da yerlerine yeni fidanlar dikilerek halkın mağdur edilmemesi sağlanmalıdır. Bu konuya atalarımız da çok önem vermişlerdir. Fatih Sultan Mehmet’in “Ormanlarımdan bir ağaç kesenin başını keserim” sözü keyfi anlamda ağaç kesenler için söylenmiştir. Son sözler Allahın Resulü(s.a)’ne ait: “Kim ağaç keserse, miktarınca ağaç diksin. Kim ağaç dikerse, misliyle sevap kazanır”(1). Ayrıca “Mekke, Medine, Taif, Tayy ve Kureyş arazilerindeki ağaçlar ve çalılar tahrip edilmeyecek,av hayvanları da öldürülmeyecektir”(2) buyurarak bölgeyi “Sit alanı” olarak ilan etmiştir.. Dilerim doğayı gelecek nesillerimiz için hep birlikte koruyalım ve zorunlu olmadıkça ağaç kesmeyelim.
İyi haftalar..
NOT: (1:Futuhul-Buldan:1/17)
(2:Buhari:Cihad:71)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.