1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Dirmil( Altınyayla) güreşleri ne zaman?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Dirmil( Altınyayla) güreşleri ne zaman?

A+A-

Dirmil( Altınyayla) güreşleri ne zaman?

Güreş severlerin Altınyayla güreşleriyle buluşmasına çok az kaldı. Akdeniz bölgesinde yaz etkinlikleri olarak geleneksel yağlı pehlivan güreşlerinin yapıldığı en ünlü güreşler Dirmil güreşleridir.

 Bu yıl geleneksel olarak devam eden yağlı pehlivan güreşlerinin 24. sü yapılacaktır.

Güreşler 4 Temmuz 2010 tarihinde Dirmil güreş çayırında yapılacaktır. Sadece yağlı pehlivan güreşi mi var?

Hayır, bu yıl çok farklı etkinlikler var. 2 Temmuz Cuma akşamı tanınmış sanatçılarımızın konserleri var. 3 Temmuz Cumartesi akşamında da yerel sanatçılarımızın konserleri verecekler.

Konserlere girişlerin bedava olduğunu da söylemek isterim. En çok sevindirici yönünün de ücretsiz olduğu gibi belediyeden de hiç para çıkmayacaktır.

Geçen yıl güreşi yapmama kararı alan güreş komitesinin görüşünü benimsemiştim. Konuşmuş olduğum yetkililerin ifadeleri doğrultusunda bu şekliyle “Dirmil güreşlerine” evet.

Güreş organizasyonunu Kenan Şimşek yapacak. Kenan Şimşek güreşin içinden birisidir. Kendisi çayırlarda yetişmiştir. Organizasyonun zararla ilgisi olmayacak. Yani belediyemiz güreşçilerle ücret konusunda muhatap olmayacak. Güreşçilerin yolluklarını ve ödüllerini Kenan Şimşek karşılayacaktır.

Daha önceleri belediyenin en büyük gider kamburu olan güreşler, şimdi ise belediyeye gelir getiren etkinlik olacaktır.

Kırkpınar güreşinin hemen haftasında yapılacak olması Dirmil güreşlerinin heyecanını ve etkisini arttırıyor. Katılımı çoğaltıyor.

Anlaşmaya göre Edirne Kırkpınar Güreşlerinin 2010 yılı başpehlivanı Dirmil güreşlerine gelecektir. Kırkpınar"ın finali olacak olan, Dirmil güreşleri çok heyecanlı geçmektedir.

Geçen yılda hatırlayanlar bilirler, güreşin yapılmamasını uygun bulmuştum. Geçen yılın şartlarında düşündüğünüzde ki durum, yapılmaması yönünde olmalıydı.

Güreş sahasının coşkusunu ve seyircilerin de katılımının çok olması için kararlar alınmış. Güreş severlerin ekonomik olarak çok zorlanmaması için bilet fiyatları 10 Türk lirasıdır.

Böylece tüm halkımız Kırkpınar 2010 güreşlerinin rövanşını izleme şansı bulacaktır.

Güreşçilerden en az 16 başpehlivan Dirmil güreşlerinde, güreş tutacaklar. Yine en az 16 baş altı pehlivanı da kispetini giyecektir.

Altınyayla güreşlerinin sadece güreşle kalmadığını bilmenizi isterim. Dirmil güreşine gelenler yaz mevsiminde bol bol yayla havasını soluyacak ve buz gibi sulardan içecekler, Anadolu" nun misafirperverliğini yaşayacaklar, kuyu kebabının hasını yiyecekler.

Gelecek yılı ise özlemle, hasretle bekleyecekler.

Belediyenin destekleyici vasıtasıyla yağlı güreş yapması/yaptırtması gayet olumludur. İşletmecilik ve hizmet eksenli olan belediyeler borçtan kurtulur görüşündeyim.

Halkımızın da nabzını tuttuğumuz da yağlı güreşlere olan ilgilerinin daha da arttığını müşahede ettik. Çevremizde sadece Dirmil güreşleri vardı diyenler, şükür tekrar güreşimiz olacak diye sevinmekteler.

Toplumların benimsemiş oldukları kültürel, sportif hizmetler olur. Bunların olması takdire şayandır. Toplum tarafından çok önemsenen organizasyonların gideri fazla olmamalıdır. Organizasyonunun olması kadar, kar getirecek olması gerekmektedir.

Dirmil halkının, çevre halkımızın, güreş severlerimizin 4 Temmuz 2010 günü Dirmil yağlı pehlivan güreşlerini izlemek için sabırsızlıklarından en ufak şüphem yok.

Güreş sayesinde birçok işadamı gelecektir. Dirmil ve Dirmil"in tanıtımı yapılacaktır. Burada esnaflarımızın da hizmette kusurda bulunmamaları önemlidir. Yaptığımız hizmetleri oldukça kaliteli ve nitelikli sunmalıyız.

Kebabıyla, güreşiyle, buz gibi suyuyla ve yeşilin her tonuyla, serin güreş seyirci platformuyla, en ünlü güreşçileriyle Dirmil güreş komitesi bizleri, sizleri, hepimizi seyre davet ediyor.

Hayır demezsiniz. Altınyayla güreşlerinin ne kadar ünlü olduğunun artık herkes farkına varmalıdır. Bizleri yağlı pehlivan güreşleriyle tekrar buluşturan güreş yapma komitesine teşekkürler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.