1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. DİNGO’ NUN AHIRI..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

DİNGO’ NUN AHIRI..

A+A-

2007-2008 Yılı Eğitim –Öğretim Yılının birinci dönemi sona erdi.Okullar yarı yıl tatiline girdi. Çocuklar, gençler emeklerinin karşılığı olan karnelerini aldılar, kimi sevindi, kimi üzüldü..Aslında kendi çabalarının sonuçlarını aldılar ellerine..Şunu anlamam, zayıf aldılar mı öğretmen verir, iyi aldılar mı ben aldım olur ya, insan oğlunun nefis mücadelesine yenik düşmesinin göstergesidir bir anlamda..

Yarı yıl tatiline girmeden bir süre önce büyük oğlumun ön dişlerinin arkasında bir şişlik oluştu.Sınav haftası olduğu ve çok ta rahatsız olmadığı için tatile ertelemeyi düşündük.Öyle de yaptık..

Önce Devlet Hastanesine götürdüm. Kalabalığı görmeliydiniz.Aslında hepinizin bildiği bir gerçek..Orada bulunanlara sordum, bu kadar kalabalık ne zaman birikiyor diye..Sabah 7" de açılıyormuş bilgisayarlar..İşte “sıra alma sırası” o zaman başlıyor.Sıralar alınıyor , doktorlar saat 9" da geliyor, dediler.

Ertesi gün sabah 7" de oradaydım.Kapıda en azından 40 kişi vardı..Daha 7 olmadan 40 kişi…Sıra alma sırası oluşmuştu bile..Sırasını alan beklemeye başladı..

Bakın, orası diş polikliniği..Manzara iğrenç..Kapılar açık..Doktorlar, masaya yatan hastanın ağzını o kadar kişi kapıda yığılmışken muayene ediyor, toz, nefes, malum kış , grip , nezle..İnsanlar tıklım tıklım, koridor dar, sıkışık , oturanlar , ayakta bekleyenler, birbirini ezip geçenler, kavga, şikayet, homurdanma..

Ve çaresizlik..

Sigortalı, Bağ-Kur" lu , Yeşilkart" lı Emekli Sandığı olanlar..

Gerek çalışan , gerekse emekli..Siz anladınız ne demek istediğimi..Onca yıl çalış didin, öde primini ya da ödensin, fakat olay hizmet almaya geldiğinde itiş kakış, hezimet, rezillik,pislik.. Çekim ve röntgen varsa yönlendiriyor. Tedavi için gün neredeyse 6 ay sonraya veriliyor.Çekim hemen yapılıyor, kanlı pamuklar her yerde..O kadar kalabalığın ortasından çekim anında yükselen çığlıkları duyan çocukların gözlerini görmeniz gerek..

Gelelim röntgene..Çok şükür  diş röntgeni var, fakat röntgenci geç gelen cinsten..Neredeyse saat 10" du geldiğinde.. İlk beş kapıda..Fakat adam içeri girdi, ondan sonra içeri giren girene, biz bekliyoruz çağrılacağız diye..Bir baktık elinde on tane röntgen..Bunlar da ne …Sırada değildi bu insanlar..Ha  olay anlaşıldı, hatırlılar girmişti araya..Tanıdık, eş dost ahbap çavuş…Muayene anında da aynı şey oldu, hastane çalışanı tanıdığını yanına alan geldi girdi içeri..Sivil giyimli bir hanım hızlı hızlı geldi, girdi içeri bir beyle..Uzun bir müddet kaldı, sonra çıktılar.Dışarıda bekleyenler tepki gösterdi doğal olarak..Hanım kızgın, hemşire olduğunu söyledi, her yerde önceliğimiz var dedi..

Kaydı yapan sekreter üç kişinin karnesini aldı içeri, o üç kişi kendisine sıra gelmesini tam 45 dakika bekledi.Gelen girdi, gelen girdi..Fakat, sırasının gelip gelmediğini sormak için içeri kafasını uzatan beye bir hışımla bağırdılar ki, sıranı bekle diye görmeliydiniz..

Hastane çalışanları hastalarla o kadar yüz göz olmuşlar ki ne saygı var ne sevgi. Önüne gelene bağırıyorlar, bir azarlıyorlar ki sormayın..

Bu arada bunca saat bekledik ve sonucu aldık ,doktora göstermek için de bekledik uzun bir müddet..Ve bize sıra geldi..Doktor, röntgeni eline aldı , kaplama var dedi..Bana baktı, açın ağzınızı diyecekti ki röntgen filmi benim değil dedim..Oğluma baktı,bu film sizin değil, karışmış herhalde dedi..Tekrar gittik röntgeni çektirdiğimiz yere, yok yok..

Yok tabii ki, kaplaması olan kimse bilsin ki filmi biz de.Bizimkini kim aldıysa getirmesine gerek yok, ben dışarıda çektireceğim oğlumun röntgenini..Sizin yaptığınız işte şöyle dursun..Allah çektiremeyip bu eziyeti çekenlere acısın..

Bunu bu millete neden yapıyorsunuz?

Bu milletin çocukları, bir şekilde çalışmak için hastaneye girmişsiniz, bu insanlar da hizmet almak için gelmiş, ya kota koyacaksınız, belirli bir sayıda hasta alacaksınız ki bu manzaralar yaşanmasın, ya da bu çözümsüzlüğe bir an evvel çözüm üreteceksiniz.

Bu arada, yıllar önce de sıralar vardı, bazı uyanıklar ,sırasını satıp yolunu bulurdu.Yıllar geçti sıralar hala var..Bizim insanımız sıraya çözüm getireceğine, sıradan para kazanma yolları üretiyor..

Defalarca yazdık, yüzlerce kez tanık olduk, gerek görsel gerek basılı medya yazdı , çizdi fakat değişen bir şey yok..

Ülke koşullarımızı göz önüne alıp hoş görülü olmaya çalışıyoruz fakat insan sağlığı gibi nazik bir konuda da hoş görünün de bir sınırı vardır..

Önce şu hasta hane çalışanlarının nezaket sorunlarını çözmesi gerek..

Sonra, sıra meselesinin halledilmesi gerek..

Daha sonra hatırlı hastalara özel olarak doktor tahsis edilmesi gerek..Çünkü sayıları neredeyse sıraya giren hastalar kadar..

Sıraysa sıraya saygı göstermek gerek..

İçeri muayene için giren hastaya saygı göstermek gerek..İçeri giren derdini nasıl anlatacak.Diğer insanların buna saygı göstermesi gerek..

Bu muamele bizim milletimize haktır diyen zihniyetin ortadan kalkması gerek..

Bu insanlar başka bir şeyden anlamıyor deyip onlara koyun muamelesi yapmaktan vazgeçilmesi gerek..

Hastanede geçen beş saatin ardından , yorgun ayaklarım ve bedenimin dışında,aklımda sadece şu cümle vardı: Dingo"nun  ahırı..

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.