1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Din Kültürü Merkezi Sınavda
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Din Kültürü Merkezi Sınavda

A+A-

Yazmaya başlayan insanlara yazmamak sevdiğinden ayrı kalmak anlamına gelir derler. Epey zamandır yazmam mümkün olmadı. Sıkıntı yoktu, dertte yoktu şükür. Yazı yazmama nedenim rehavetten diyebiliriz.

 

Uzun Hikâye’de Mustafa Kutlu Bey’in anlattığı gibi kasabada yaşayanlar hem şanslıdır hem de şanssızdırlar. Yazıyı genel yazarsın birileri alınganlık gösterir. Hiç alakası, ilgisi olmayan yönlere çekilir.

 

Olumlu veya olumsuz işlerin ardında bir bahane aranır. Bildiklerini aktarırsın sıkıntı olur. Hadi bakalım bu aylarda böyle geçsin dersin, birileri buzağı arar.

 

Okullar açıldı, her yıl yeniliklere hazır olmayı öğrendik. Sekizinci sınıfların orta öğretime yerleşmeleri için girdikleri sınav tamamen değişti. Yeniliklere adapte olmakta tecrübemizde oldu.

 

Tabirleri kullanırken dikkatli olmamız gerektiğini belirtmek isterim. SBS kalktı denmemeli, onun yerine başka sınav konuldu diye anlatılmalıdır. Öğrencisi olan veliler “geçen yıl SBS kalktı” boşa niye çalışayım diyen çocuklarınla baş etmekte zorlandılar.

 

Aile büyükleri olarak bizler için ciddiyetinin farkında olmamıza rağmen ne yazık ki, evlatlarımızın yanlış algılamalarından ve büyüklerinde dikkatsizce ifadeleri sonucunda öğrenciler sınav kalkmış demektedirler.

 

Türkiye şartlarında sınavların kalkmasının mümkün olduğunu düşünmek bile gerçeklikten ne kadar uzak olduğumuzu anlatmaya yeter. Hayatın içinde olan kişi bunu ve buna benzer ifadelerde bulunmaz.

 

Daha önce bir sınav var iken şimdi sene boyunca sınav olacak öğrenciler. Öğrencilerin merkezi sınav uygulamasının faydası olacaktır. Derslere ve öğretmenin değeri bir kat daha artmış oldu.

 

Merkezi sınavın önemini kavrayan veliler ve öğrenciler için okul derslerinin önem arz ettiğini hepsi kabul etmektedirler. Merkezi sınavın farkına varamayan öğrenciler ve veliler ise hala eski düşüncedeler.

 

Sosyal bilgilerin yanında üçer adet sorulan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden de öğrenciler diğer dersler gibi sınava alınacaklar. Bir bakıma din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin de değeri artmış oldu.

 

Sınav öncesinde din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin kelime-i şahadetten ibaret gören velilerimiz vardı. Hatta öğrencilerin anlatımlarına göre din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin notuna göre “dindarlık” veya “dinden uzaklık” yorumları yapılırdı.

 

Sınava dâhil edilerek öğrencilerin isterlerse cevaplayacakları üç sorundan, ders içeriğinden matematik, Türkçe, fen bilgisi dersleri gibi ağırlığının olması çok olumludur.

 

Öğretmen ve öğrencilerin yeni sınav dersi olarak kabul edilen din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ciddi boyutta ele almaları gerektiğinin farkında olmalılar.

 

Veli toplantılarında din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenini görmeden okuldan dönen veliler bundan sonraki aşamada din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninde fikrine başvuracaklardır.

 

Öğrencileri hakkında malumat almayı düşünmeyen veliler artık bundan sonra öğrencilerinin başarılarını, testteki doğru sayısını sorgulayacaktırlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.