1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. DİMYAT’ A PİRİNCE GİDERKEN
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

DİMYAT’ A PİRİNCE GİDERKEN

A+A-

Cuma günü  sabah saatleri..Bakkalım bir panik , bir telaş..Hesap yapıyor.. O da ne?

Bir kilo Baldo Pirincin geliş fiatı 4,72 ytl..Bakkal üzerine vergisini, KDV sini ekliyor, karşımıza çıkan rakam 6,370 ytl. Müthiş bir rakam..Ne oldu, savaş mı çıktı.. Birden bire yapılan bu zammın nedeni ne? Pirince verilen suya mı zam geldi, daha çok mu gübre ister oldu, ya da petrole mi zam geldi de birden bire bu sabah gözümüzü açtığımız gibi pirincin fiatı ikiye hatta üçe katlandı..Basında çıkan haberleri inceledim.Bakalım okuyunca sizlerinde aklına yatacak mı ? Benim pek içime sinmedi de…

 

“Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bakliyat fiyatlarındaki artışın temelinde dünya genelinde yaşanan küresel ısınmanın yattığını vurgularken,

Reis Gıda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Sabah Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, pirinç fiyatlarının Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 36 bin ton çeltiği satmasının hemen sonrasında yükselmesinin düşündürücü olduğunu belirterek 150 milyon doların vatandaşın cebinden belli isimler tarafından alındığını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin buğday ve pirinçle ilgili sıkıntısının stokçulardan kaynaklandığını, stokçulardan dolayı ülke içinde suni gündemler oluşturulduğunu anlattı. Son zamanlarda sık sık gündeme gelen buğday ve pirinç sıkıntısının aslı olmadığını anlatan Eker, "Sıkıntının bir kısmı uluslar arası gelişmelerden bir kısmı da ülke içindeki stokçulardan kaynaklanıyor. Türkiye'nin şuan için buğday ve pirinçle ilgili bir sorunu yok. İki ürün için de elimizde yeni üretim sezonuna kadar yetebilecek stok var. Yurt dışındaki artışların bir kısmı spekülatif maksatlıdır. Maalesef ellerindekini piyasaya vermiyorlar. Bu da tabi bir suni gündem oluşturuyor. Bir de bununla ilgili haberler yapılınca vatandaşlar arasında panik oluyor. Bunlar doğru değil. Kimsenin endişeye kapılmasına gerek yok. Elimizde yeterince buğday ve pirinç stoku var. Ayrıca ilave bağlantılar da var. Özel sektör ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ithalat ihtiyaca göre yapılıyor. Dolayısıyla endişe edilecek bir sorun yok." dedi.


Memişoğlu-tat Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Memiş, Pirinç Fiyatlarının Yükselmesi ve Tüm Dünyada Pirinç Fiyatlarının Artmasının Nedeninin Dünyanın Büyük Pirinç İhracatçı Ülkelerinin İhracatı Durdurması Olduğunu Söyledi. Pirinç fiyatlarının "abartıldığı kadar" yükselmediğini söyleyen Memiş, şu an pirinç fiyatlarının 1,85 YTL/kg ile 3 YTL/kg arasında olduğunu ifade ederek, "Denildiği gibi 6 YTL civarında değildir. Türkiye'nin şu anki fiyatlardan yüzde 45 artı yüzde 8 vergi düşüldüğü takdirde fiyatların dünya fiyatlarıyla aynı olduğu görülecektir" şeklinde konuştu.”

Fiyatların dünya fiyatları ile aynı olması mı?

O zaman bizim de gelirlerimizi dünyadakilerle aynı duruma  getirsinler öyle değil mi? O zaman anlarız..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.