1. YAZARLAR

  2. Gençliğin Sesi

  3. Dil Neden Önemlidir?
Gençliğin Sesi

Gençliğin Sesi

Yazarın Tüm Yazıları >

Dil Neden Önemlidir?

A+A-

Arkadaşlar dil nedir ve biz dili neden kullanıyoruz? Dil sadece bir araç mıdır? Dil ne kadar önemlidir?

Bana göre dil hem bir araç hem de bir sanattır.

Dili kullanma amacımız kendimizi, duygularımızı ve hissettiklerimi anlatabilmek için kullandığımız bir araçtır. Ama dili biz sadece bir araç olarak nitelendirmeyiz. Çünkü dil aynı zamanda hem kültürel hem de bireysel olarak zenginliklerimizi yansıtan bir sanattır.

Dilin insanlar için bir araç olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca zaman zaman neden böyle bir araç kullanıyoruz diye düşünüyoruz. Dilin insanlar için en büyük önemi şudur; kendimizi en rahat ifade edebilme imkanı bulduğumuz şey dildir.

İnsanlık tarihi boyunca geliştirilmiş en önemli şeylerin başında dil gelmektedir. Belki de bunu Allahın insanlara gönderdiği kitaplar sayesinde elde edilmiş olması ihtimali de oldukça yüksektir. Dil insanlık için önemlidir. Milletler için de oldukça önemlidir. Günümüz dünyasında ve tarih boyunca dilini kaybetmiş milletler yok olmaktan kurtulamamıştır.

Dillerin birbirlerine karşı üstünlükleri var mıdır? Algı olarak şunu demek mümkün olabilir belki ‘evrensel’ olan diller diğerlerine göre daha üstündür. Evrensel dil deyince ilk akla gelen dil İngilizce olmaktadır.

Tüm dillerin dikkatli kullanılması ve yok edilmemesi gerekir. Biz kendi dilimizden sorumlu kişiler olarak Türkçemizi en iyi şeklide öğrenmeli ve en etkili şekilde kullanmalıyız.

Dil insandır, insan dildir… Dilimizin önemini kaybetirmeyelim…

Yazar: Cankız / Lise Öğrencisi

Önceki ve Sonraki Yazılar