1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. DİASPORADA BİR KAFKAS KAMPI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

DİASPORADA BİR KAFKAS KAMPI

A+A-

Ağustos 2015 başında Bursa Mustafa Kemalpaşa ilçesi Kafkas Gençlik Kampı’na ev sahipliği yaptı.
Orta Asya Kafkasya Kültür Derneği’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde tertip ettiği bu Kamp, Devlet ve Belediye kuruluşlarıyla Sivil toplum kuruluşlarınca büyük destek buldu..

ORGANİZASYONUN AKTİVİSTLERİ
Asırlar boyu Kafkasya bölgesinde yaşayanlarla, farklı ülkelere göç eden toplulukların son dönem temsilcileri olan 180 kız erkek karışık Kafkas gencinin buluşabilmesi için kimler emek sarf etmedi ki?
Hani “Sezar’ın Sezar’a” hakkı derler ya, Orta Asya Kafkasya Kültür Derneği Başkanı ve 22. Dönem Millet vekili Dr.Şerif Birinç ile Nartur Turizm Yaşar Nogay, Emekli iş eğitimi Öğretmeni Zeynep Peker, Çerkes Dernekler Federasyonu Başkanı Nusret Baş, Esnaf Yusuf Ziya Özenç, Eczacı Janserey Peker Özenç ile daha birçok gönüllünün desteklediği bu organizasyona bendeniz de zaman zaman katılabilme onurunu yaşadım.
Tabi ki bu konudaki desteği asla inkar edilemeyecek resmi kurumları sıraladığımızda; Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü, Mustafa Kemal Paşa Belediyesi, Osman Gazi Belediyesi ve İnegöl Belediyesi Başkanlıkları, Mustafa Kemal Paşa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlıkları ile BURFAŞ Genel Müdürlüğü’nü söylememiz gerekiyor..

KAMP SAKİNLERİ VE GENÇLER
Kafkas Gençlik Buluşmasına gelen gençlerin geldikleri bölge profilleri hayli geniş.. Kafkasya bölgesinden; Adige,  Karaçay Çerkes Cumhuriyeti, Gürcistan, Kabartay Balkar Cumhuriyeti, Suriye’den sığınmacı Çerkesler, İsrail Farkama Çerkesleri, Türkiye’ye göç etmiş Gürcü, Dağıstan ve Çerkes aile çocukları..
Her birerleri kendilerini temsil eden sivil toplum dernekleri tarafından organize edildi.

Kamp süresince konferanslar düzenlendi.
Prof. Süleyman Uludağ, Prof Sabri Tekir, MKP Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Batum eski Müftüsü Kemal Tetsxladze, Polis Ahmet Kazan, Emekli Öğretmen Zeynep Peker, Eczacı Janserey Peker Özenç, Abdullah Tataroglu ve bendeniz ilgili alanlarda konuşmalar yaptık.

DEĞERLENDİRME
50 kadar konuşulan dil ve 100 kadar lehçesiyle asırlarca dünyanın en çok dil zenginliğine sahip olan bu coğrafyada kaos ortamı oluşturmak için zaman zaman çok değişik senaryolar hazırlanarak Kafkas birliğinin temeline nasıl dinamit atılmaya ve Orta Doğu’daki acı tabloya benzer bir durumun oluşturulmaya çalışıldığı inkar edilmez bir gerçektir.
Böylesi hassas bir tablo göz önüne alındığında; bu coğrafyada geleceğin büyükleri olan gençlerin kuracağı dostluklar ile Kafkas barışına katkı koyacakları böylesi bir organizasyonun ne kadar anlam kazandığı gerçeğini göstermek için illa ki lamba kullanmak mı gerekiyor?
İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.