1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. "Devletin Müfettişi Görsün" diye
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

"Devletin Müfettişi Görsün" diye

A+A-

 

“DEVLETİN MÜFETTİŞİ GÖRSÜN”DİYE..

 Devletin verdiği bedava ders kitapları hakkında daha önce 22-12-2008 de bir köşe yazısında bahsetmiştim ilk kez..Devletin verdiği bedava ders kitaplarının son durumuna bir bakalım mı?

Biliyorsunuz ki,eğer yazılanlar dikkate alınsa ve gerekenler yapılsa elbet ki bizlerde sırf laf olsun torba dolsun diye  aynı konuyu tekrar tekrar gündeme getirme gereği duymazdık.

Geçen hafta şehir içinde otobüsle yolculuk yaptığım bir esnada bir konuşmaya şahit oldum.Kafamı bulandırdı, araştırma gereği hissettim .Evet , sanırım sonucu merak ediyorsunuzdur.Bahse konu sohbet ve sonrası araştırma sonuçları hemen geliyor efendim.

“Bir hanım karşısında oturan hanıma,

-         Sabah benim kız tırım tırım köşe bucak kitap arıyordu, bana da soruyor bir de, anne benim kitaplarımı gördün mü diye ?Ölür müsün öldürür müsün ?Hee, dedim cebime koydum, gel bak..O da bana ;

-         Yaaaa, dalga geçme anne demesin mi? Allah Allah ben mi dalga geçiyorum kızım, öğrenci olan sensin sen kitaplarının yerini bilmezsen ben nereden bileyim? Kız, yana yana arıyor, yaa anne yaa yardım et, devletin verdiği bedava kitapları nereye koyduk biz? Öğretmen onları istiyor?Müfettiş gelecekmiş, bugünlük getirin sıranın üzerine koyun müfettiş görsün dedi yaa anne yardım et bulamıyorum”

   Sohbet uzuyordu ,fakat bana bu kadarı yeterdi .Sorular sıralandı kafamın içinde.Cevap bulunması gereken sorular..

   Otobüsten iner inmez , birkaç lise öğrencine rastladım ,işte olayın kahramanları..Bakalım ne çıkacak sonuç ne olacak?  Selam verip bir şey sorabilir  dedim gençlere.Gayet sıcak karşıladılar bu talebimi..Bana birkaç ders kitabı verir misiniz dedim?Tabii dediler ve çantalarından birer kitap çıkardılar.Bu arada bir bank gördü içlerinden biri, oturalım mı diye sordu, geç kalmayın benim yüzümden dedim, vakitleri varmış o yüzden oturduk.Ben ders kitaplarını incelemeye başladım ama içlerinde devletin verdiği ders kitapları yoktu.Çocuklar bunlardan hiç biri devletin verdiği ders kitapları değil,dedim.Bu sözüm üzerine bir güldüler ki sormayın,devletin verdiği kitaplarda ne var ki onlardan ders işleyelim teyze, dur bak benim yanımda matematik kitabı var bir fonksiyonu üç sayfa açıklayan bir matematik kitabı daha bulamazsın.İçlerinde bir şey yok ki  öğrenebileceğimiz.Öğretmenlerimiz gerek kendileri kaynak getiriyorlar, bunlardan fotokopi çekip bize veriyorlar gerekse bize aldırıyorlar aradaki farkı size göstersek şaşırırsınız.Biz Anadolu lisesine gidiyoruz, bu kitapların içeriği bize yetmiyor ,anlatabildik mi?Bu arada bu matematik kitabını bu gün  koydum çantama müfettiş gelebilirmiş, öğretmen getirin sıranıza koyun dedi,ondan işler gibi yapacağız maalesef. Sonra da aldığımız diğer içeriği dolu olan kitaplara devam edeceğiz.

   Şaşırdım , haksız mıyım? Olmaz bu olmamalı..Yanlışı yanlışla örtmemeli..Ama öğretmen ne yapsın durum ortada.

 Şimdi , öğretmen arkadaşlar, hiç  kusura bakmayın,bu yazı üzerine , soruşturma açılırsa da durumu açık açık söylemeniz gerektiğini düşünüyorum.

 Ders kitaplarının basımı için harcanan para da bizim cebimizden çıkıyor. Basılan bu kitapların işe yaramaması demek başta devlet bütçemize zarar demek değil mi? Bu bir, öğrencinin önüne konan kitapların işe yaramaması sonucu ders kitaplarının yerine kullanılmak üzere alınan kaynak kitapların ücretini de yine bizim insanlarımız ödüyor, bu da iki.. Hele müfettiş gelecek diye göstermelik  olarak  kitapların getirilmesini istemekte ne demek oluyor öğretmen arkadaşlar? Böyle mi örnek oluyorsunuz öğrencilerinize..Gelecek nesil göstermelik yapılan davranışlarla gelişir mi? Koyacaksınız aslanlar gibi öğrencilerinize faydalı işlenmesini istediğiniz ders kitaplarını ,arkasında da duracaksınız.Yok öyle “devletin müfettişi görsün” diye getirin ne demek? Siz yetersiz gördüklerinizi söyleyemezsiniz ne olur gelecek nesillerin hali?

 Ama şunu da biliyoruz ki , öğretmen bunu yapıyorsa , boşuna yapmıyordur!!!

Yapılması gereken neyse o yapılmalı,”devletin müfettişi görsün” diye değil,gelecek neslin eğitimi için  içeriği dolu dolu ve faydalı ders kitapları basılmalı değil mi ?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum