1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. DERSİMİZ "BARIŞ" OLSUN ..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

DERSİMİZ "BARIŞ" OLSUN ..

A+A-

Okul sezonu açıldı. Yeni eğitim ve öğretim yılında okul öncesi, ilkokul 1. sınıfa ve ortaokul 5. sınıflara devam edecek öğrencilerin "okula uyum eğitimi" bu hafta başladı.

Okulun ilk günü sıralarını anneleri ile paylaştı minik öğrenciler.. Anneler geçici bir süre paylaştılar sıralarını sonra evlatlarını öğretmenlerine teslim ettiler. Ana okuluna annesiz devam edecekler.

Bu dönem çocukların doğal yeteneklerini en üst düzeyde sergiledikleri dönem..Yaratıcılık, resim, müzik, dans, spor, el becerisi, araştırma, analiz etme, soru sorma, yazı yazma, iletişim, güzel konuşma becerisi ve tiyatral beceriler gibi doğal yetenekleri bu dönemde olabildiğince en saf haliyle ve en yüksek potansiyeldedir. Sene sonunda miniklerimizi göreceğiz bakalım ne marifetler ne cevherler çıkacak ortaya?

Okul öncesi, çocuğun geleceğine sanıldığından fazla şekil veren son derece kritik bir evredir. Öğretmen ve arkadaşlarla tanışır, çocuğun kişiliğinin temellerini yapılandıran kişilik oluşumu dönemidir. Okul çağına kadar ailemizden aldığımız genetik şifremizde yer alan mizacımız, çevresel karakter modellemeleri, farklı karakterlerle etkileşimimiz, yaşadığımız ülkedeki kültürel, toplumsal değerler ile karakterimiz gelişir ve bunların tamamı kişiliğimizi oluşturur.

Bu sene, okul öncesi ve ortaokul öncesi “okula uyum eğitimi” geldi .İlkokulda bir öğretmenle eğitim alan çocuğa ortaokulda ”Her derse ayrı öğretmen”e uyum dönemi..

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıflara uygulanan uyum eğitimi yeni eğitim öğretim yılından itibaren ortaokula başlayacak öğrenciler için de uygulanacak. Uyum eğitimi için okullar açılmadan bir hafta önce okula başlayan öğrencilerle birlikte 16 Milyon öğrencimiz gelecek hafta ders başı yapacak.

Liselere uyum programı da pilot uygulama kapsamında 41 ilde belirlenen 87 okulda yapılıyor.

Okul sezonu başladımı biz de bir heyecan, bir koşuşturmadır gidiyor. Heyecanlı olduğu kadar masraflı da bir dönem.

Masrafını düşünüp kahırlandığınızda bir de okula gidemeyen 30 milyon çocuğu düşünün.

Dünya genelinde eğitim çağındaki 30 milyon çocuk çatışmalar ya da ülkelerinde yaşanan olağanüstü durumlar nedeniyle okula gidemiyor. Çatışmalarda okullar hedef alınıyor Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki okulların üçte biri bombalandı, yakıldı, ya da silahlı gruplar tarafından işgal edildi.

Batı Afrika'da etkili olan Ebola virüsü de eğitim öğretimi olumsuz etkiledi tabii ki.. Virüs nedeniyle Liberya ve Sierra Leone da ilk ve orta dereceli okullar yıl sonuna kadar kapalı kalacak ve ne yazık ki bundan 3 buçuk milyon öğrenci etkilenecek. Suriye'de okul çağındaki çocukların yarısını oluşturan 3 milyon çocuk düzenli eğitimden mahrum.

Ukrayna'da yaklaşık 290 okul son çatışmalar nedeniyle zarar gördü ya da yıkıldı. Gazze'de 300 bin kişinin sığınma yeri olarak kullandığı 100'den fazla okulun eğitim öğretimde kullanılabilmesi için rehabilite edilmesi gerekiyor.

Geçen 3500 yılın,sadece 230 yılı barış içinde yaşanmış ne acı..Arada ki yıllar çatışma, işgal, kuşatma, doğal kaynaklara kavuşma sevdası ile yapılan savaşlar gibi bir çok yıkıcı, yakıcı, sarsıcı , bunaltıcı, yok edici yıllar yaşatmış insanlara. Ya eğitim , bunca yıldır verilen , alınan eğitimlerde barışın yeri, nerede? Müfredatlara "Barış" dersi konulsa, "Barış" ayrı bir ders konusu olsa..Çocukları okullarından mahrum eden zihniyetler eğitimlerini nerden aldılar acaba?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.