1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. DENİZ FENERİ TAM BİR PROJE CANAVARI..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

DENİZ FENERİ TAM BİR PROJE CANAVARI..

A+A-

Hakkında çıkan olumsuz haberlere rağmen, Deniz Feneri Derneği emin adımlarla ilerlemeye ve yardımlarına devam ediyor.Her şeye rağmen yardımseverler derneklerine sahip çıkarak yoksullar için yardımlarını sürdürüyor.

Deniz Feneri Derneği'nin yardıma muhtaç insanlara yönelik başlattığı "Gezici Giyim Mağazaları Projesi" kapsamında Mersin'de Gezici Giyim Mağazası açıldı, ben de ordaydım.Açılış yağmurlu bir Mersin öğleden sonrası, tam zamanında yapıldı.

Hani beklenen gelmezde açılış uzar da uzar ya, burada öyle bir şey olmadı, şaşırmadım desem yalan olur..

Mağazadaki giyim eşyalarının hepsi yeni, ikinci el giyim eşyası yok. Yoksul vatandaşlara alışveriş zevki tattırarak üzerlerine uyanı alabilecekleri bir mağaza burası..

Avni vardı, Selahattin vardı,gönüllülerdi,mağazanın düzenlenmesinde emek verendi onlar, onlarla konuştum uzun uzun..

Mağaza üç katlı, aynı alışveriş mağazaları gibi düzenlenmiş her şey..Gecelerce koli taşımış, açmış ve tek tek katlayıp yerleştirmişler.Onlar gibi beş altı gönüllü daha epey uğraş vermiş.Sırf o gelen yoksul insanların yüzlerindeki tebessümü, gözlerindeki ışıltıyı görmek için..

Gönüllülükte bu değil mi?

Ordaydılar, Deniz Feneri"nin yüzlerini aydınlattığı insanlarla konuştum.Yardımlarla hayatlarını sürdüren bu insanlar,minnetlerini kelimelere döküyor dökmesine de asıl görülmesi gereken gözlerinin içi..

Deniz Fenerini sadece yoksullara gıda, para,giyecek dağıtan, barınma ihtiyacını gideren bir kurum olarak biliyorsunuz değil mi?

İşte öyle değil..Deniz Feneri Derneği tam bir proje canavarı..

Sosyal Dönüşüm Projeleri, Sporla Eğitim Projesi, Su Medeniyettir Projesi, Gezici Giyim Mağazaları Projesi sayabildiklerimden.Bunlara örnek mi istiyorsunuz?

Sel afeti ile mücadele eden Trakya"da yaptığı yardımlar ile sel zedeleri yalnız bırakmayan Deniz Feneri, Bangladeş"te de meydana gelen sel sonrası hemen harekete geçti.Hem ulusal hem de uluslar arası yardım..

Deniz Feneri Derneği"nin Sosyal Dönüşüm Projeleri kapsamında gerçekleştirdiği “Saanen Keçi Yetiştiriciliği Projesi”, başarısı ile örnek proje oldu. Üniversiteler ve ilgili kurumlar benzer projeler geliştirecek.Bu proje , Çanakkale" de uygulandı.

Yine,""Sosyal Dönüşüm Projesi"" kapsamında Bergama, Karaveliler köyünde arısıyla birlikte 30 aileye toplam 900 kovan yardımında bulunuldu.

Sosyal Dönüşüm Projeleri çerçevesinde; Balıkesir İli İvrindi İlçesi Kışla dere Köyü'nde belirlenen 6 yoksul aileye geçimlerini temin etmeleri için Ziraat 0900 (En iyi kiraz cinsi) aşılı yarı bodur kiraz fidanı diktirilerek kiraz bahçeleri tesis ettirildi. Köyde fidan çukurları açıldı ve 26 Ocak 2008'de yaklaşık 1500 fidan bağışıyla dikim yapıldı.
Sporla Eğitim Projesi, yoksul aile çocuklarının sosyal hayata katılmalarını amaçlıyor.

Deniz Feneri Derneği, Filistin"deki halkın acil ihtiyaçları için 20.000 Euro nakdi yardım gönderdi.
 Geynik Köyü"nde yıllardan beri kapalı bulunan okul, lojman ve tuvaletleri tamir etti.Geynik Köyü öğrencilerinin zor şartlar altında eğitim gördüğü bilgisine ulaşan Deniz Feneri Derneği yetkilileri, hayırseverlerin yardımları ile yenileme çalışmalarını tamamladı.
“Susuz Köy Kalmasın” anlayışıyla yola çıkan ve Su Medeniyettir Projesi kapsamında su sıkıntısı çeken köyleri suya kavuşturan Deniz Feneri, aynı köyde köylülerin talebi üzerine meydanda bulunan su deposu çukurunu inceleyerek, deponun yenilenmesi ve temizlenmesi çalışmalarını tamamladı. Bu sayede temiz suya kavuşan köy sakinleri, yaptırılan çeşme ile de artık su sıkıntısı çekmeyecek.
  Hatırlar mısınız bilmem 2006 yılının Ağustos ayında Mersin Limanı"ndan bir gemi kalktı,Recep Reis gemisi,
Deniz Feneri Derneği'nin "Lübnan ve Filistin Yardım Bekliyor" Kampanyası çerçevesinde bölgeye; gıda, giyim, battaniye, nevresim, çarşaf, ilaç, afet kurtarma malzemeleri, tekerlekli sandalye, çadır, portatif banyo ve tuvalet gibi çok sayıda yardım malzemesinin ulaştırıldı.

Ankara Bala İlçesi"nde Kurban Bayramı"nın ilk günü meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem ve sonrasındaki artçı depremlerden etkilenen yerleşim bölgelerine ulaşan Deniz Feneri ekipleri, yaptıkları incelemeler sonucu Sarıhöyük ve Yeni Yapan Şıhlı Köyleri'ne ve desteğe muhtaç diğer köylere toplam 42 prefabrik ev kurdu. Deniz Feneri ev eşyası, gıda, giysi gibi malzemelere ihtiyaç duymadıklarını ifade eden köylüler için prefabrik konutlara sadece ısınma sistemi yaptı.
 Yönetici Asistanlığı, Bilgisayar İşletmenliği ve Muhasebe branşlarında düzenlediği meslek edindirme kurslarını sürdürmekte olan Deniz Feneri Eğitim Merkezi'nde her dönem kursiyerlerin iş yaşamında daha donanımlı hale gelebilmeleri için düzenlenen seminerler kapsamında kursiyerlere "Kişisel Gelişim ve Özgüven" semineri verildi.

En son olarak , Deniz Feneri Yoksulluk Araştırmaları Merkezi (DEYAM), etkileri küresel ölçekte ciddi biçimde hissedilen yoksulluk sorununa uluslararası ortamda çözüm üretebilmek için bu kez çok katılımlı “Uluslararası Yoksulluk Sempozyumu”nu düzenliyor.
Sempozyum, 1-3 Şubat 2008 tarihleri arasında üç gün boyunca yüz civarında tebliğin sunuşu ve tartışmasıyla sürecek.

Bu yardım hareketi, gün geçtikçe gelişiyor ve projelerle renkleniyor. Bir çok insan el birliği ile yoksulluğa çare olmak için çırpınıp duruyor.Yoksulluğa çare için projelerin devamı gerekiyor.Üretim yapmak, yaptırmak için çalışmak gerekiyor.Ne de olsa elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz. Gerçi derneğin yardımları ve projeleri bir çok aileye soluk aldırıyor aldırmasına da önemli olan istihdam ve üretim.Bunun da yolu politikadan geçer değil mi?Duyan duymayana söylesin..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum