1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirel'in 16 milletvekili adayı
Demirel'in 16 milletvekili adayı

Demirel'in 16 milletvekili adayı

Seçim bürolarında Süleyman Demirel'in fotoğrafının asılı olduğu adaylar bakın kimler...

A+A-

Sabah yazarı Mahmut Övür, Mehmet Haberal ve Süheyl Batum'un dışında; İstanbul'da Aydın Ayaydın, Ankara'da Sinan Aygün, Bülent Kuşoğlu, Aylin Nazlı Akat, İzmir'de Aytun Çıray, Turgay Bozoğlu, Bursa'da Turhan Tayan, Aydın'da Metin Lütfi Baydar, Zonguldak'ta Neriman Posbıyık, Adana'da Ümit Özgümüş, Karabük'te Mustafa Eren, Aksaray'da Mahmut Öztürk, Van'da Zahir Kandaşoğlu, Batman'da Faris Özdemir'in CHP'deki Süleyman Demirel'e yakın adaylar olduğunu ileri sürdü.

Övür, "İşte CHP'de Demirel'in adayları" başlıklı yazısında ismini verdiği bu adaylardan bazılarının seçim bürolarında Demirel'in fotoğrafının asılı olduğunu kaydetti. İşte o yazı...

Seçimlere bir ay gibi kısa bir süre kaldı ama hâlâ CHP'deki adaylık meselesi tartışılıyor.

Acaba CHP listelerinde Demirel'in kaç adayı var?

Sorunun cevabını kimse net bilmiyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu en son çıktığı bir televizyon programında şöyle diyordu:

"Demirel sıradan bir insan değil ama önerisi olmadı. Zonguldak konuşmamdan sonra arayıp kutladı. Şunu milletvekili yapın diye hiçbir önerisi olmadı. Demirel deseydi ki şunu aday gösterin diye bakardık MYK'ya götürürdük."

Şimdi gelelim Demirel'e yakın duran CHP adaylarına... Bu adayların hepsi de DYP ve ANAP geçmişinden geliyor.

İlk sırada hiç kuşkusuz CHP Genel Başkan yardımcısı Süheyl Batum var. İki yıl önce DP'nin başına geçmesi beklenen Batum, Deniz Baykal döneminde son dakikada rotasını CHP'ye kırmış ve Baykal gittikten sonra da hızla tepe noktaya çıkmıştı. Hatta adı genel başkan olacaklar arasında geçmişti.

CHP'deki Demirelcilerin kilit ismi ise Ergenekon davasından yargılanan Mehmet Haberal.

Haberal'ın başlattığı bu tartışmada adı geçenlerin sayısı 18'e kadar çıkıyor.

İşte onlardan isimlerini tespit ettiğimiz bazı adaylar; istanbul'da Aydın Ayaydın, Ankara'da Sinan Aygün, Bülent Kuşoğlu, Aylin Nazlı Akat, İzmir'de Aytun Çıray, Turgay Bozoğlu, Bursa'da Turhan Tayan, Aydın'da Metin Lütfi Baydar, Zonguldak'ta Neriman Posbıyık, Adana'da Ümit Özgümüş, Karabük'te Mustafa Eren, Aksaray'da Mahmut Öztürk, Van'da Zahir Kandaşoğlu, Batman'da Faris Özdemir...

CHP Milletvekili listelerinde yer alan bu isimlerin hepsi eski merkez sağdan geliyor. Çoğunun Demirel'e yakınlıkları biliniyor. Hatta birkaçının seçim bürosunda Demirel'in fotoğrafları olduğu konuşuluyor.
Kısaca adını saydığımız isimlerin çoğu için daha şimdiden parti içinde bile "Demirel'in adayları" denildiği biliniyor.

Bilinmeyen tek şey, CHP ve Demirel ilişkisinin bu kadarla mı sınırlı kalıp kalmadığı... Onu da ileride göreceğiz. (Sabah)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum