1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Davutoğlu: ''Siyasi bir sorumluluk için buradayım''
Davutoğlu: ''Siyasi bir sorumluluk için buradayım''

Davutoğlu: ''Siyasi bir sorumluluk için buradayım''

Geçici hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Buraya isteyerek gelmiş değilim. Siyasi bir sorumluluk için buradayım." dedi.

A+A-

Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından, AK Parti Konya Milletvekili ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu, Geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere görevlendirdi.

Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

Demokrasi tarihinde ilkdefa yaşanacak bir süreç. Bu ilk tecrübe.

Bu süreçle ilgili bütün toplantılar artık Başbakanlık'ta yapılacak. Buraya isteyerek gelmiş değilim. Siyasi bir sorumluluk için buradayım.

7 haziran'dan bu yana hepimizin hükümet kurma arzusu olmakla birlikte hep anayasal süreçleri izledim. Meşruiyet çizgisinde kaldım. Temel referans noktamız. ülkenin huzuru güvenliği.

YOL HARİTAMIZ AÇIK VE ŞEFFAF OLACAK

Deniz tükenene kadar her yolu denedik. Denemediğim yol ve yöntem kalmadı. Milletimizi her durum ile ilgili bilgilendirdim.

Koalisyonu kuramamamızın sebebi biz değiliz. Bu noktaya bizim irademizle gelinmedi.

Geçici Bakanlar Kurulu'nu oluşturacağız. Yol haritamı açık ve net olarak açıklayacağım.

İlk kez böyle bir uygulama söz konusu. 114 ve 116. maddenin dışına çıkmamız söz konusu olamaz. Bunun dışında yapılan olayların meşruiyetinden bahsedilemez.

AHLAKSIZ TEKLİFİ MEŞRU GÖRMEYİZ

Güneş motel uygulamalarından bahsedilecekse daha önce yapardık. Biz gayri ahllaki tutumu hiç bir şekilde meşru görmedik. Bunlar çok talihsiz yorumlar. Ülke seçime gidecek. Bu süreç içinde ülkenin başsız kalmamasını istedik.

"Ne ben ne arkadaşlarım hiç bir şekilde bir partinin iç işlerine müdahil olmadık olmayız. Herhangi birisi bizim adımıza başka bir partinin iç işlerine dönük mesaj verirse önce ben karşı çıkarım. Gayri ahlaki hiç bir müzakerenin parçası olmadık olmayız. Hiç kimseye menfaat teklifinde bulunmadık bulunmayız. Ahlaksız teklif gibi tabir edilen konularda da hem kendimizi tenzih ederim hem de bahsi geçen onurlu Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini tenzih ederim. TBMM üyelerinin hiç birisi böyle bir teklifin muhatabı değildir."

Görev verilen milletvekilleri sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır. Kapıları kapatmakla ülke yönetilemez.

Bu benim istediğim bir durum değil, anaysaal çizgiden sapılmasına kesinlikle izin vermeyeceğim. Şeffaf ve ilkeli bir tutum sergileyeceğiz.

TBMM Başkanı'ndan oranlara göre bakanlıklar için liste talep edeceğiz.

KAPILARI KAPATMAYIN

Milletvekillerine buradan çağrı yapıyorum. Hepimizi sorumluluk almaya çağırıyorum. Hepimizin buna riayet etmeliyiz.

Eğer genel başkanlar bu konuyu istişare etmek isterlerse kapım açık.

"Bir kez daha siyasi liderlere çağrıda bulunuyorum: Gelin, suçlamak yerine, karşılıklı ithamlar yerine bu sorumluluk çerçevesinde, anayasanın gösterdiği çerçevede bir hükümet oluşumu için çaba sarf edelim. Kritik bir süreçteyiz, terörle mücadele bağlamında. Bu ülkeyi siyasi kriz havası varmış gibi bir atmosfere sokmayalım."

Teklif edilen şey herhangi bir menfaat güdülere yapılacak şey değildir. Teklif edilen şey seçime kadar hükümetin sorumluluğunu almaktır.

Hiç kimseye menfaat teklifinde bulunmadık bulunmayız. Ahlaksız teklif gibi durumlardan hem kendimi hem TBMM vekillerini tenzih ederim

BU TEKLİFİ YAPMAK ZORUNDAYIM

Anayasa açık bir şekilde partililer bu tekilifi kabul etmezlerse bağımsız atanabilir demiştir. Diğer partilere bu teklifi yapmadan bağımsız atarsam anayasal bir suç işlemiş olurum. menfaat karşılığı kimseye makam teklif etmedik etmeyiz. O nedenle çağrım parti liderlerine gerekirse görüşürüz. Kimse kapıları kapatmasın. TBMM başkanı bana oranları gönderdiği zaman gerekli vekillere teklifi götüreceğim.

Teklif götürdüğümüz vekiller partileriyle bunu istişare edebilirler.

Bu teklifler yapılmadan bağımsızlar atanamaz. Bu süreç olmaz ise de hükümet kurulamaz.

Teklif giden vekillerinde en makul sürede cevap vermesi lazım. Sadece 5 günümüz var.

"Milletimize bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum, kritik süreçlerden geçiyoruz. 7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo içinden bir hükümet çıkarmak mümkün olmadı ama 7 Haziran'dan bu yana da ülkede bir yönetim boşluğuna izin vermedik. Herkes mutmain olmalıdır. Anayasal çizgiyi ve süreci kararlılıkla işleteceğiz. Milli iradeye kesinlikle saygılı bir şekilde, ülkenin yönetim boşluğu içine düşmeksizin seçimlere gitmesi için elimizden geleni yapacağız. Puslu havalarda ortaya çıkan bazı şer odaklarına kesinlikle fırsat vermeyeceğiz."

KAFAMDA BİR KABİNE RESMİ VAR

Teklif edeceğim vekiller ben de mahfuz. Bunu en yakın arkadaşlarım bile bilmiyor. Be bütün özgeçmişleri tek tek inceledim.Kafamda bir kabine resmi var. Cumhurbaşkanımız bana görev versin sonra başlayayım düşüncesi olamaz süre çok azdı. Görevi bana verme ihtimaline karşı inceledim.

Teklif götüreceğimiz CHP'li ve MHP'li vekillerin olumlu yanıt vermesi sonucunda görevlendirme yapacağız. Vekillere teklfi vermezsem anayasaya aykırı olur.

Partilerin vekillerine teklif götürürken o partide bu mualifmiş bu parti de bu mualifmiş diye zinhar düşünmedim. Verilecek görevi yerine getirebilecekler mi? Devlet tecrübesi ve siyasi toplum tecrübesi önemli

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.