1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Darbecilerin ilham kaynağı:Talat..
Darbecilerin ilham kaynağı:Talat..

Darbecilerin ilham kaynağı:Talat..

Cuntacı Albay Aydemir'in hatıratında anlattığı darbeye hazırlık planındaki ile 'Sarıkız, Ayışığı ve Balyoz'un benzerlikleri...

A+A-

Albay Talat Aydemir'in ilk kez yayınlanan ve tarihin karanlık sayfalarına ışık tutan 'Hatırat'ında 1956'da başlayan darbe hazırlıklarının 1962'de nasıl ilk darbe girişimine dönüştüğünü, ordu, hükümet, medya ve kamuoyuyla nasıl mücadele ettiklerini gün gün soluk keseci şekilde anlatıyor. 22 Şubat darbe planının darbeye hazırlık ve kamuoyunu hazırlama aşamasıyla ilgili plan, 2003-2004 yılları arasında Şener Eruygur liderliğinde yapılan Sarıkız, Ayışığı darbe planları ile Çetin Doğan liderliğinde hazırlanan Balpyoz Darbe Planı'nın hazırlık aşamalarıyla örtüşmesi dikkat çekiyor.

ASKER-SİVİL KOORDİNASYONU TOPLANTISI

İki kez darbeyi deneyip ikisinde de başarılı olamayınca idam edilen Albay Talat Aydemir'in 'Hatırat'ında, darbeye hazırlık için öncelikle “Asker - Sivil Koordinasyon Toplanıları” düzenlenmiş. İşte Aydemir'in kaleminden o toplantıların amacı: “Askeri kuvvet yoklamasından sonra siyasi faaliyetlere girişti. Matbuat, üniversite, Parlamento, eski MBK üyeleri, devlet reisi ile temaslar yaptı. Gaye: Memleketin atisi için bazı hazırlıklar yapılması gerekiyordu. Yeni bir Atatürkçü cephe kurulması arzu ediliyordu. Yeni bir kadro kuruşu ile iktidara nasıl gelinip memlekete hizmet edilebilir diye bu faaliyetlere ön ayak olmuştu.” Cuntacı Aydemir “Koordinasyonun Ana Operasyonları” başlığı altında darbeye hazırlık planı da hazırlamış:

BAŞ OPERASYONU  (Reisi Cumhur Cemal Gürsel)

a-) Etrafını sarmış çıkarcılardan kurtarmak. (Tayin sureti ile)

b-) İnönü baskısından kurtarmak.

c-) Koalisyon hükümetleri sonrasında başka bir başbakanın seçilmesi için empoze yapılması.

KURT ADAM OPERASYONU  (İsmet İnönü)

a-) Yıpratılması: Basında, zinde kuvvetlerde, partilerde.

b-) CHP içinde hizip bir kuvvet çıkarmak.

ŞÖVALYE OPERASYONU   (TSK)

a-) Çengel tatbikatı: Ordunun alt kademesini, gövdesini generaller kademesine takmak.

b-) Muş'ta tatbikat: İcabı halde kumanda kademesinin yapacağı bir ihtilal harekeri üzerinden geçmek ve şartlar tahakkuk ettiği zaman inisiyatifle hareket etmek.

BASIN OPERASYONU   Atatürkçü yazarları bir camiada toplayıp 22 Şubatçıları desteklemek.

ÜNİVERSİTE OPERASYONU   Başta İstanbul Üniversiteleri olmak üzeren (Kemalizm) fikirleri yayılacak, 22 Şubatçılar desteklenecek.

PARLAMENTO OPERASYONU   Parlamentonun Atatürkçü milletvekilleri bir cephede toplanacak, Meclis çalışmalarında faydalı olacaklar.

ADALET OPERASYONU   Emeklilik için idari davalar devlet şurasında...  Benim basın suçlarımın davaları. İşte başlıca operasyonlar bu.

Ankara kaynıyor, darbe başlıyor

Aydemir Hatırat'ında, başarısızlıkla sonuçlanan ilk darbe gecesi Hava Cuntası'nın Ankara'da verdiği 'sahte alarmla' darbe için silah başına geçen Aydemir'in Tank Taburu'ndaki ekibini anında gözaltına alıp tutuklamış

• Ankara artık kaynamaya başlamıştı. İstanbul grubunda Akademi Kurmay Başkanı Emin Aytekin beni telefonla aradı. (...)  Neticede herhangi bir fevkaladelik olmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine biz de Genelkurmay Başkanı'na muhtırayı verdik. (...)

• Bu telefon görüşmesinden sonra Emin Aytekin'e ve Osman Deniz'e “Sükunetinizi muhafaza edin” dedim. Onara harkete geçmeyeceğimiz için teminat verdim. Saat tam 2'de yatağa girdim. Bu sırada 229. Piyade Alayı'ndan Yzb. Süleyman telefon ederek “Albayım, şimdi buraya K.K Komutanı, Hv. K ve Dn. K Kurmay Başkanları geldi. Alayın ihtilal için hazırlık yapıp yapmadığını kontrol ettiler. Bütün erat uyuyordu. Hiçbir şeyden haberimiz olmadığını bildirdim. (...)  Alaya alarm vereyim mi?” dedi. Lüzum yok dedim.

MERKEZ KOMUTANLIĞI KUŞATILDI

• 10 dakika sonra aynı alaydan Üstğ. Ergun Özgen telefon ederek “Albayım havacılar alarma geçmiş. Merkez Kumandanlığını bu anda kuşatmış vaziyetteler. Alayı alarma geçirelim mi?” diye sordu. Ona da “Hayır” cevabını vererek Selçuk'a telefon ettim. O sırada Genelkurmay Başkanı, Selçuk Atakan'ın yanında imiş. Bu arada odaya giren Tank yüzbaşısı “Sarıldınız, emirlerinizi bekliyoruz” demiş. Tank Nöbetçi Subayı da telefonda “Albayım, sarıldınız. Genelkurmay Başkanı isiz enterne ediyor, emriniz” demiş.

SUNAY HAREKETE GEÇİYOR

• Bunun üzerine Merkez Kumandanı harekete geçmesini söylemiş. Ancak Sunay “Harekete geçmeyin, ben şimdi Hava Kuvvetleri'ne gidiyorum. Tahkik edeceğim” demiş. Selçuk bunu bana nakletti. Az sonra Harp Okulu yanındaki Tank Taburu'nun alarm düdükleri öttü.

• Yenimahalle'de oturan Tank Taburu subayları, hava subayarı alarm yaptıklarını görünce hemen kıtalarına koşmuşlar. Birisi tankçılara şöyle demiş; “Albaylar ve genareller Merkez Komutanlığı'nda havacılar tarafınan ele geçirilip tevkif edildi. İşleyecek otomatik plana göre kıtalar harakete geçip kumandanlar kurtarılacak.” (s.97-98)

Geniş çaplı katliam olacak dikta rejimine gidecektim

“O andan itibaren bir karar vermek icap ediyordu. Yapılan bir durum muhakemesi neticesi, harekatı durdurmaya karar verdim. Eğer harekat yapılmış olsa idi şu olaylar olabilirdi: (...)

• Yanlış anlama yüzünden bütün memleket sathında bazı haraketler olacak, ordu her yerde birbirine girecekti. Namlum namluya dönmesi ise bir iç harp doğuracaktı.

• Bunun sonucunda Amerikalılar füze rampalarını korumak için bir çıkarma ve indirme yapacak, Samsun-İskenderun hattına el koyacaktı. Ruslar ise Boğazları ve doğudan Kars'ı zorlayacakladı. Bu durumda Güney Kuzey Kore durumuna düşecektik.

• Bütün bunlara rağmen Ankara'da yüzde yüz muaffak olacaktım. O andan itibaren liderdim. Kan döküldüğü anda mecburen dikta rejimine gidecektim.(...) Kısaca geniş çapta katliam olacaktı.

• Bu hareketler genç kuşak arasında yeniden huzursuzluk yaratacak, lider durumuna gelmiş olan bizlerin aleyhinde bir hareket başlayacaktı. Bunun hemen arkasından çorap söküğü gibi bir ihtilal daha gelecekti.” (s.107)

Hava Cuntası ne planladı?

• Hava Cuntası'nın Planları şöyleydi: Yanlış bir istihbarat neticesinde Hava Kuvvetleri Cuntası, Sunay'a gelip “Bu gece (21 Şubat 1962) saat 3'te Ankara'daki birlikler ihtilal yapacaklardır. Siz bize resmen alarm verin. Biz hava kuvvetleri olarak alarma geçer, bu ihtilali yerinde söndürürüz. Ankara'daki ihtilale taraftar birlik komutanlarının hepsini toplarız” demişler. (s.99)

star

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.