1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE ADAYLAR NETLEŞTİ
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE ADAYLAR NETLEŞTİ

A+A-

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde son dönemece hızla yaklaşıyoruz. Önce CHP ve MHP, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ortak çatı adayı olarak çıkardılar. Muhalefet kanadının diğer partilerinden de destek aldılar. Ardından, HDP aday olarak Selahaddin Demirtaş’ı sade bir törenle ilan etti. AK Parti ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı görkemli bir şekilde ilan etti. Seçim gününe artık bir ay kadar zaman kaldı.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ PROFİLLERİ

Adaylar belli olmasına oldu da halk tarafından tanınmış olanı var pek fazla olmayanı da.. Bu nedenle önce adaylarını tek tek kısaca tanıyalım.

Recep Tayyip Erdoğan: 26 Şubat 1954’de İstanbul’da doğdu. Yüksek Ticaret Okulu mezunu. 1994 - 98 arası İstanbul B.Belediye Başkanı oldu. 1978’de Emine Erdoğan'la evlendi. 2 kız, 2 erkek çocukları oldu. Siirt’tte 12 Aralık 1997 tarihli konuşması nedeniyle cezaevinde dört ay kaldı. 2001'de AK Parti kurucu başkanı oldu. 2002 genel seçimlerde tek başına 58 - 60 hükûmetlerinde parti başkanı ve Başbakanı olarak iktidara geldi.

Ekmeleddin İhsanoğlu: 26 Aralık 1943’de Kahirede doğdu. Kimya bölümü mezunu. Organik kimya üzerine master yaptı. 1984’de profesör oldu. 1970’de eczacı Füsun Bilgiçle evlendi. Tarih, sanat ve kültürle ilgili uluslararası konferanslarda konuşmalar yaptı. 2004’de İslam Konferansı Genel Sekreteri oldu. Yerli ve yabancı Üniversitelerin sayısız bilim ve kültür ödüllerini aldı. İngilizce, Arapça, Fransızca ve Farsça biliyor.

Selahaddin Demirtaş: 10 Nisan 1973 Palu (Elazığ)’da doğdu. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. Serbest avukatlık ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptı. “Kürt sorununun çözümünde Abdullah Öcalan rolü değerlendirilmeli” açıklaması nedeniyle 2010'da 10 ay hapis yattı. Ancak 5 yıllık denetimli serbestlik tedbirine tabi tutuldu. Diyarbakır Milletvekili ve BDP eş genel başkanı olarak görev taptı..

ADAYLARIN KAZANMA İHTİMALLERİ

Erdoğan'ın seçimi ilk turda alması mümkün olabilir mi. Kişisel kendi karizması diğer rakiplerine karşı önemli bir avantaj sayılabilir. Adil Gür’e göre katılım% 80'lerde olursa, ilk turda Erdoğan seçimi kazanır. Ancak % 90 civarında olursa, ilk defa oy kullanacaklarla yurtdışı seçmeni durumu belirler. Genar, Anar, Andy Ar ve Optimar anket şirketlerine göre seçimi Erdoğan kazanacak. İhsanoğlu’nun, rakiplerinin kullanabilmesi için kötü propaganda malzemesi yok. Donanımı, eğitim, kültür, temsil yeteneği, nezaketi ve ağır başlılığı vb özellikleri ise aksine onun avantajları.. Ancak seçim sonucunu asıl belirleyecek şey, çözüm sürecinden beri süregelen AKP - BDP diyalogunun bir seçim ittifakıyla sonuçlanması. Ancak Kürt hareketi bunu her hangi bir bedelsiz ödetmeden kabul eder mi?

DEĞERLENDİRME

Bölgemizde devam eden mezhep savaşları, Kürt devletinin artık açıkça dillendirilmeye başlanmış olması ve buna Hükumet kanadından aksine bir tepki gelmemesini bu coğrafyada yeni bazı devletlerin ortaya çıkacağı şeklinde okumamız mümkün olabilir. . Son yüz yılda dünyada ülke sayısı 55 iken, bugün Birleşmiş Milletlere kayıtlı 195 ülke var. Bu sayı bölgedeki gelişen olaylar sonucu 200 çizgisini aşabilir.. Ancak çatışmaların komşu ülkelere ve ülkemize sıçraması da her an mümkün.. Bütün bu gelişmelere göre adaylardan ülkemizi huzur ve sükunetle yönetecek ve bölgemiz barışına olumlu katkı verecek donanım ve özelliklere sahip olan kişinin kazanması en ideal olanıdır. Allah milletimize zeval vermesin. İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum