1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Demokrasi Meydanı'nda toplu açılış töreninde konuştu.

A+A-

 Meydanlarda konuşmasıyla ilgili muhalefetin tepkilerini değerlendiren Erdoğan; "Sayın Gül’ü tenzih ederim. Biz yan gelip yatan, oturup seyreden cumhurbaşkanı olmayacağız" dedi.

"SAYIN GÜL'Ü TENZİH EDERİM"

Muhalefet partileri cumhurbaşkanının meydanlarda ne işi var diyorlar. Bunlar herhalde Çankaya’da oturup imza atan cumhurbaşkanlarına alışmışlar, öyle devam etsin istiyorlar. Sayın Gül’ü tenzih ederim. Biz yan gelip yatan, oturup seyreden cumhurbaşkanı olmayacağız dedik. Bizi bu makama millet bizzat kendisi gönderdi. Çalış, koş, gayret ol diye gönderdi.

"MİLLETİN EVİNİ KAÇAK SARAY DİYE TANIMLAMAYA KALKARLAR"

Bu muhalefet benim sözlerimden rahatsızsa doğru yoldayız demektir. Davet edersin davete gelmezler, milletin makamına gelmezler. Milletin evini kaçak saray diye tanımlamaya kalkarlar. Onlar öyle tanımlaya dursun biz cumhurbaşkanlığı sarayını milletin evi olarak tanımladık. Bir iki sene sonra cumhurbaşkanlığı külliyesi olarak hizmet verecek.

"KAPIMIZI KAPATMADIK"

2 milyon sığınmacıya hizmete devam ediyoruz. Şuana kadar 5.5 milyar dolar harcandı. Kapımızı kapamadık, kapamayız. Mesele sayı değil bu irfana sahip olmaktır.

"ÇÖZÜM SÜRECİ NEREYE GİDECEK DİYENLER GAZİANTEP'E BAKSIN"

Analar ağlamasın diye çıktığımız bu yolda önemli bir dönüm noktasına geldik. Biz sadece ama sadece milletimiz için bu süreci başlattık sabırla yürüttük söz verdiler tutmadılar. Bizim derdimiz bu ülkede huzuru, refahı getirmek. Biz yeri geldi kan kustuk, kızılcık şerbeti içtik, yola öyle devam ettik. Süreç bugüne kadar sağ salim geldiyese bu tüm tahriklere rağmen sağduysunu kaybetmeyen haklkımızın başarısıdır. Şimdi sürecin yeni bir aşamasına geldik. Biz yine sabrediyoruz onlara rağmen bu süreç bir yerelere geldi. Annelere babalara, kardeşlere büyük görev düşüyor çünkü bugüne kadar canı yanan onlar oldu. Gaziantep çözüm sürecinin bir modelidir bu işin sonucunda ne olacak diyenler varsa gelsinler Gaziantep'i görsünler. Türkiye Cumhuriteti bizim ilk değil son devletimizdir.

"400 MİLLETVEKİLİNİ VERİN, BU İŞ HUZUR İÇİNDE ÇÖZÜLSÜN"

Artık bu beden bu gömleğe sığmıyor. Türkiye'nin her alanda hızlanmaya ihtiyacı var. Mevcut sistem buna imkan vermiyor. İhtiyacımıza uygun yeni bir sistemi tartışmamız lazım. Türkiye'nin ihtiyacı olan sistem başkanlık sistemidir. Ne kadar tadilat yaparsanız yapın sistemin ruhundaki çarpıklığı düzeltemiyorsunuz. Yamalı bohça ile bir yere varamıyorsunuz. Kardeşlerim 400 milletvekilini verin ve bu iş huzur içinde çözülsün. Türkiye'nin yeni anayasa çıkarması için çok çalıştık ama komisyon samimi çalışmayınca netice çıkmadı. Muhalefet yasa çıkarmak için yok, yasaların çıkmaması için var. Ben başkanlık sistemi deyince birileri sanıyor ki, bunlar benim tapulu malım olacak. Özal'dan Demirel'e pek çok lider başkanlık sistemi arzusunu dile getirmiştir. Biz ülkemiz, milletimiz, istikbalimiz için başkanlık sistemi diyoruz. Gelin Türkiye'nin büyük dönüşümüne destek verin. Türkiye'nin yeni anayasasına, başkanlık sistemine kavuşması için vesile olun. 

"ANNECİĞİMİN AYAKLARININ ALTINI ÖPERDİM"

Yarın Dünya Kadınlar Günü. Kadına şiddeti lanetliyorum. Anneciğimin ayaklarının altını öperdim, o çekerdi. Annecim cennetin kokusunu bana çok mühürlüyorsun derdim, ağlardım.

Gaziantep'teki toplu açlılış töreninin ardından STK temsilcileri ile yemekte bir araya gelen Erdoğan şunları söyledi:

“GELİN DÜZENLEMEYİ YAPIP BİTİRELİM”

Parti kapatma diyorlar. Bunu çok çirkin buldum. Ayıptır. Genel başkan olduğum dönemde biz parlamentoda siyasi partilerin kapatılmaması için anayasa değişikliği yapalım istedik. O zaman birileri TBMM’yi terk etti, o madde ile ilgili söylüyorum. Hatta bizim içimizden de ihanet ettiler. Partilerin kapatılmaması ile ilgili maddeyi geçiremedik. Eğer geçse idi bugün kargaşa olmayacaktı. Bu ifadeyi kullananlar şuanda parlamentodaki siyasi partiler. Uzun bir şey değil gelin birlikte siyasi partilerin kapatılmasını ortadan kaldıracak düzenlemeyi yapıp işi bitiren. Ben inanıyorum ki iktidar partisi buna karşı çıkmayacaktır. Siyaset dürüstlük kaldırır. Siyasette dürüst değilseniz kaybetmeye mahkumsunuz.

“TBMM’DE MASKE TAKIYORLAR”

Özgürlük adına sokakları terörize edenler çıkmışlar özgürlükten bahsediyorlar. TBMM’de maske takıyorlar özgürlükten bahsediyorlar. Niye kendini saklıyorsun? Molotofa özgürlük diye sokaklarda dolaşanlar için böyle bir şey olabilir mi? Molotofa, havai fişeklere özgürlük istiyor. Düğünlerde bol bol silah kullanılırdı sonra insanlar ölmeye başlayınca bu yasaklandı. Havai fişekler farklı niyetlerle başladı sonra iş katilin elindeki bıçağa döndü. Meclis’teki iç güvenlik paketinde iç içe girmeyi görüyorsunuz. Sanki darbe kanunu çıkartılıyor. İstedikleri kanun çıkmasın. Buna müsaade edemeyiz. Demokratik çerçevede gösteri yapabilirsin ama milletin huzurunu bozamazsın.

"KÖŞEYİ DÖNERİZ DİYE DÜŞÜNMEYİN"

Dolar zenginleri üretmek istiyorlar. Bunun gayreti içindeler. Fakat bir taraftan da, o da enteresan, Merkez Bankasını da köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Bana diyorlar ki 'Merkez Bankasına çok vuruyorsun' şimdi Merkez Bankası çıksın işte çözsün sorunu, o çözecek, ben mi çözeceğim. Ortada böyle bir vaka var. Olay bir parite meselesi, olay bu. Sakın dolara yüklenerek dolar alarak köşeyi döneriz diye bir şeyin içine girmeyin yanlış yaparsınız, duvara çarparsınız. Dere yatağında akar bu da yatağında akacaktır. Gereğini de biz de önümüzdeki hafta yaparız.

 

haberturk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.