1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan tepkiler altında İran'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan tepkiler altında İran'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan tepkiler altında İran'da

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından askeri törenle karşılandı. Erdoğan, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'le de görüşecek. Ziyaret öncesi 65 milletvekili ve İran medyası Erdoğan'ı eleştirdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin resmi davetlisi olarak Tahran'a gitti. Erdoğan Ruhani tarafından resmi törenle karşılandı. Ziyaret öncesi İran'da 65 milletvekili ve medyanın bir bölümü Erdoğan'ı eleştirdi.


İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, 65 milletvekili Cumhurbaşkanı Ruhani'ye bir mektup gönderdi.

Mektupta Ruhani'den, "Erdoğan'ı basiretsiz açıklamalarını tekrarlamaktan kaçınması için ciddi şekilde uyarması" istendi.


İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni de, "Ülkeyi aşağılayan birisinin ayaklarının altına kırmızı halı sermek diplomasimiz için utanç vericidir. Hükümet, Erdoğan’ın İran'a yönelik sözlerinden sonra bu ziyaretin yapılmasına izin vermemeliydi. Bu ziyaret ya iptal edilmeli ya da ertelenmeliydi" dedi.

İran basınında eleştiri

İran medyasından da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eleştiri var. Cumhuriye İslami gazetesi bu ziyaretin "İran halkından özür dilemesi için" Erdoğan'a bir fırsat sunduğunu belirterek şöyle dedi:

"Erdoğan el-Suud'un Yemen'e askeri saldırısını desteklerken, İran'ı ülkeye müdahale etmekle suçladı ve İran'ın DAEŞ'in (IŞİD) yerini almaya çalıştığını söylemeye cüret etti. Ülkesini, çeşitli teröristlere, özellikle DAEŞ'e yuva haline getiren birisi, nasıl olur da İran'ı, savaşmış ve Irak ile Suriye'deki operasyonları çökertmiş olduğu DAEŞ'le bir tutabilir? Türkiye Cumhurbaşkanının İran halkından ve hükümetinden özür dilemesi için bir fırsat doğdu."

Reformcu gazetelerden Şahrevand "Osmanlı Don Kişot'u Tahran'da" başlıklı bir karikatür yayımlarken, reformcu Şark gazetesi de, Erdoğan'ın çeşitli nedenlerle İran'ı ziyaret ettiğini, bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra ikili ve çok yönlü ilişkilerin de ele alınacağını belirtti.

Başka bir reformcu gazete Ganun (Kanun) da yer alan bir yorumda da Erdoğan'ın ziyaretinin Orta Doğu'da gerilimin düşürülmesi için bir fırsat olduğu belirtildi.

Yorumda şöyle denildi:

"Uluslararası ilişkiler sadece dostlarla konuşmaktan ibaret değildir. Eğer İran ABD gibi bir düşmanla müzakere ediyorsa neden aynısını Türkiye ve Suudi Arabistan'la da yapmasın. Orta Doğu savaşlardan usandı. Gerilimi düşürmek için Erdoğan'ın ziyareti gibi fırsatlar kaçırılmamalı."

Altı bakan eşlik ediyor

Erdoğan'a İran ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik ediyor.

Ankara'dan Tahran'a 4 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan günübirlik ziyarette Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısı da gerçekleştirilecek.

Erdoğan, Tahran'da İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.