1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÇUKUROVA…VE KALKINMA AJANSI
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇUKUROVA…VE KALKINMA AJANSI

A+A-

6 Ocak 2007 Cumartesi günü Adana"da,  açılışı yapılan  Çukurova Kalkınma Ajansı ile ilgili ne biliyorsunuz?

Çukurova Kalkınma Ajansı"nın "Doğu Akdeniz"in kalbi, tarım, sanayi, turizm, lojistik ve enerji alanında rekabetçi, limanı ve serbest bölgeleriyle ülkemizin dışa açılan kapısı, kentleri ve kırsalı ile topyekün kalkınmış bir Çukurova Bölgesi olma" vizyonu ile yola çıkmış olup ülkemizde oluşturulan Kalkınma Ajansı modelinin ilk iki uygulamasından biridir.

Çukurova Kalkınma Ajansı nitelikli ve dinamik uzmanlarıyla yerel potansiyeli harekete geçirerek yerel kalkınmayı sağlama misyonunu benimsemiştir. Planlama ve programlama kapasitesi ile birlikte Kaynak Tahsis Mekanizmasına sahip olan Ajans, Çukurova"daki girişimcilere ve yatırımcılara destek verecek, bölgenin iş ve yatırım imkanlarının tanıtımını yapacaktır.

Ajansın amacı , kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirerek, aralarındaki iş birliğini geliştirme yönünde çalışmalar yapmak ve sürdürülebilir bir yerel kalkınma yolunda ilk ciddi adımlar atmaktır.

Hükümet,geçmiş dönemde kanun çıkararak Türkiye" de 24 kalkınma ajansı kurulmasına karar verdi ve ilk ajanslar İzmir ve Adana" da kuruldu kurulmasına da hemen ardından kapatılmaları için Danıştay" da idari dava  ve Anayasa Mahkemesi " de kanunla ilgili dava açıldı. Danıştay Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.Böylece İzmir ve Adana" da kurulan ajanslar askıda kaldı.Daha sonra Anayasa Mahkemesi kanunu özü itibarı ile onayladı. Küçük iki ayrıntıda değişiklik yapılarak ajanslar tekrar görevlerine başladı.Bu ajansların aktif hale gelmesi demek bölgedeki yatırımların artması ve bölgenin cazibesinin arttırılması için Çukurova bölgesinin çeşitli alanlarındaki potansiyelinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması demek..

Fakat ne yazık ki ajans ekonomik sorunlar  yaşamakta devlet bütçesinden ayrılan kaynaklarda da sıkıntı var.Ajansın yönetim kurulu toplantısına katılarak başkanlık eden  Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ekonomik sorunları aşmak ve yola devam etmek  için öncelikle ajansa üye olan Sanayi Odası, Büyükşehir Belediyesi,İl Özel İdaresi ile Valilik gibi yerel kaynaklardan para aktaracak..

Bu ajansların işlerlik kazanarak  tüm ülkede yerel bazda ekonomiyi güçlendirmesi için düşünen, çalışmayı , çalıştırmayı, ülkesini seven ve gelişmesi için elinden geleni yapacak olan  yöneticilere öyle ihtiyacımız var ki…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.