1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÇÖP SIFIR EKONOMİ BİR
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇÖP SIFIR EKONOMİ BİR

A+A-

Çöp olarak attığımız hemen her şeyin geri dönüştürülebileceğini biliyoruz, bilmesine de bu konuda henüz ülkemizde yeterli çalışma yapılmamıştı son yıllara dek..

 Mutfağa girip yemek yapmaya başladığımda , bir tencere yemek yaparken ne kadar çok çöp çıktığına hayret ederim. Her seferinde de şu attığımız çöpler milyonlarca evden çıkıyor, keşke Avrupa ülkelerinde yapıldığı gibi bir sistemimiz olsa da geri dönüşüm sağlanabilse diye düşünmeden edemezdim.Attığım her sebze kabuğunun başka ülkelerde gübre olduğunu düşünerek ülkemin  bundan faydalanamamasına üzülürdüm hep. Çok şükür ki, böyle bir çalışma başladı yakın zaman içinde.Umarım amacına çabucak ulaşır.Daha önce sadece  kağıt ve cam toplandığını bunlarında çok sistemli olmadığına şahit olmuştuk.

Türkiye'de atık ekonomisi gerçek manada bilinmiyor. Atıkların geri kazanılması birçok bakımdan ekonomiye değer sağlıyor. En önemli getirisi doğal kaynakların tüketiminde azalma olması. Doğal kaynaklarında bir gün tükenebileceğini artık idrak edebiliyoruz sanırım .

Bir ağaç kolay mı yetişiyor? Ağaç can demek, ağaç nefes demek, ağaç hayat demek ..Nasıl kendi ekonomimizi yapıyorsak ülkemizin ekonomisi içinde aynı bilinç ve el birliği ile  hareket etmeliyiz.

Örneğin: 1 ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılması ile 20 ağacın kesilmesi önlenirken geri dönüşen her 1 ton cam için, 100 litre yakıt tasarrufu da sağlanıyor. Yine 1 alüminyum kutunun geri dönüşümü ile yüzde 90, kâğıdın geri dönüşümü ile yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor. Ambalaj atıklarının geri kazanılmasıyla her şeyden önce katı atık toplama sahalarındaki çöp miktarının azalacağını artık biliyoruz.

Çöp kamyonlarının bu atıkları toplamak için yapacakları sefer sayısı aynı şekilde azalıyor. 1 Ocak 2005'te yürürlüğe giren Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ambalaj üreten firmalara önemli sorumluluklar yüklüyor. Yönetmelikte, ambalaj firmalarının ürettiklerinin yüzde 20'sinden başlayarak, 10 yıl içinde yüzde 60'ını geri kazanmaları öngörülüyor. Yönetmeliğin uygulanması ile ülke ekonomisine yaklaşık olarak toplam 400 milyon YTL geri kazanım sağlanacağı tahmin edilmektedir, ne güzel değil mi?İyi haberler hepimizi sevindiriyor.Atıkların değerlendirilmesi konusunda iş dünyasının topluma örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Öte yandan IATA, 1 Haziran 2008 tarihinden itibaren kağıt uçak biletlerinin kullanılmayacağını, elektronik bilet uygulamasına geçileceğini duyurdu. Böylece uçak şirketleri yılda toplam 3 milyar avro tasarruf edecek, ayrıca 50 bin ağaç daha az kesilecek. ÇEVKO Başkanı, yeni yönetmeliğin çıkmasıyla firmalar atık yönetimi konusunda devlet tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan destek alabilecekler. Yönetmeliğin en önemli özelliği tüketicilere de sorumluluklar getirmesi.

ÇEVKO Vakfı, 26 ülkede faaliyet gösteren ve Yeşil Nokta'yı sembol olarak kullanan geri kazanım kuruluşlarıyla uluslararası düzeyde uzmanlık paylaşımı ve işbirliği etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu organizasyonlar bir araya gelerek PRO EUROPE adlı, kâr amacı gütmeyen bir üst kuruluş oluşturdu. ÇEVKO'nun  sunduğu çözümü tercih eden tüm firmalar ambalajları üzerinde Yeşil Nokta işaretini bulundurabiliyorlar. Bu işaret, o kurumun tüm yükümlülüklerinin ÇEVKO'ya devredildiğini gösteriyor. Yükümlülüklerini ÇEVKO'ya devretmek isteyen kuruluşlar, koşullar hakkında resmi internet sitesi www.cevko.org.tr'den bilgi alabilirsiniz

Çöpleri sıfırladıkça, kaynaklarımızı daha uzun süre kullanabilir, ekonomimizi çöpe karşı bir sıfır öne çıkarabiliriz..Başarabiliriz..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.