1. YAZARLAR

  2. H. Melek

  3. Çok uyku mu iyidir kaliteli uyku mu?
H. Melek

H. Melek

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok uyku mu iyidir kaliteli uyku mu?

A+A-

Her insan günün belli zamanını uykuya ayırmalıdır. Uyuyarak günün yorgunluğunu üzerimizden atmalı ve bir sonra ki güne enerjik rahat daha dinç başlamalıdır. Bu dediğimizi kaliteli uyku ile elde ederiz. 

Peki kaliteli uyku nedir? Kaliteli uyku her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkarak, rahat kıyafetler giyerek, dinlendirici bir ortamda(gürültüsüz vs.) uyuyarak olur. Fakat bizim toplumumuzda bazı insanlar uyuyup dinlenebilmesi için saatlerce uyuması gerektiğini düşünüyor. Nasıl kaliteli bir uyku elde edebilirim değil de nasıl daha çok uyuyabilirim diye düşünüyor.

Çok uyumak insanı dinlendirmez aksine sersemleştirir. Tam tersini düşünecek olursak aynı sonuçla karşılaşırız. Mesela iki gün uyumayan insanın gözleri kanlanır, cildi bozulur, rengi solar... Bu durum daha da uzayacak olursa şuur kaybına kadar varacak olumsuz bir durumla karşılaşılır. Şöyle bir bilgiyi de paylaşmakta yarar var: "Uzmanlar göre fazla uyuyan insanların uykuya dalma problemlerinin olduğu ve sık sık uyandıklarını ortaya çıktı. Bunun yanında fazla uyuyan insanlarda depresyon riskinin daha yüksek olduğu belirlendi. Bu araştırmaya göre uyku saatimizinde kararında olması gerekiyor."

Peki ömrümüzün ne kadarını uykuya ayırdığımızı düşündünüz mü hiç? Yaklaşık 60 yılın yaklaşık 15-20 yılı uykuda geçmektedir. Ömrümüzün sınırlı olduğunu düşündüğümüz zaman sanki uykuda geçen zamanı boşa geçiriyormuşuz gibi olur. Tabi ki dinlenmek gereklidir ancak bu zamanı gereğinden fazla tutup hayatı yaşamayı ihmal etmemeliyiz. 

Uyku ile ölüm birbirine benzer. Uykunun hemen öncesinde vücut duyarsızlaşmaya başlar. Hiçbir şeye tepki veremez hale gelir. Kısa önce sesi duyan ve algılayan kulaklar, fiziksel olarak sağlıklı olmasına rağmen sesi duyamaz. 

Uyku güzeldir ancak fazlası hem bedene zarardır hem zamana zarardır. 

Kaliteli uyku uyuyup hayatı yaşamayı kaçırmamak dileklerimle... İyi uykular :)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar