1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÇOCUKLAR ..SÖYLENENLER BİR DE GERÇEKLEŞSE ..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUKLAR ..SÖYLENENLER BİR DE GERÇEKLEŞSE ..

A+A-

“İş Kanunu`nda  eğitiminin sağlanması kaydıyla, 13 yaş üstü çocukların çalıştırılabileceği kaydediliyor. Ancak ülkemizde ekonomi, eğitim, hızlı nüfus artışı gibi nedenler, bu hakların arzu edilen düzeyde sağlanmasını zorlaştırıyor.

Anayasamızdaki bazı maddeler de bu uluslararası sözleşmelere göre düzenlenmiş ve çocuk hakları yasalaşmıştır. Ancak yasalarda bazı maddelerin bulunması değil, bu ilke ve kuralların hayata geçirilmesi önemlidir. Türk Ceza Kanunu'nda, çocukların ticaret konusu yapılamayacağı açık olarak belirtilmiştir.

Çocukların ezilmesini, sömürülmesini görmezlikten gelme lüksüne ve şansına sahip değiliz. Çocuk işçi istihdamı, ülkelere göre farklı boyutlar arz etse de çağdaş dünyanın bir ayıbıdır. Ancak gelişme ve kalkınmanın bedelini körpe çocuk bedenlerine yüklemek insanlık ayıbı ve insafsızlıktır. Sorun, dengesiz gelir dağılımı ile eğitim ve öğretim hizmetlerinin yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Çocuk işçiliği gelecekte Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkileyecek. Bugün pek çok ülkenin tüketicileri çocuk ve hatta kadın emeği kullanılarak imal edilen ürünleri satın almıyor. çocuk işçiliği ile mücadele ekonomik olduğu gibi sağlık ve sosyal açılardan da önemlidir. çalışan çocukların beden ve ruh sağlıkları geriliyor, gelişme kusurları ile büyüyorlar.

Anayasa" nın  50 'nci maddeye göre; kimse yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar, çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar. 15 yaşından aşağı çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, çocukların sağlık ve gelişmelerine, okul veya mesleki eğitim ve mesleğe yönelme programlarına, devamlarına yahut öğrenimden faydalanma kabiliyetlerine zarar vermeyecek nitelikteki hafif işlerde 13 yaşını doldurmuş çocukların çalıştırılması mümkündür.

İş Kanunu" nun İlköğretim çağında olup da zorunlu temel öğretim kısımlarına devam etmeyenlerin resmi ve özel işyerinde veya her ne biçimde olursa olsun çalıştırmayı gerektiren başka yerlerde ücretli ve ücretsiz çalıştırılması yasaktır. 49, 67, 68 ve 80'inci maddeleri çocukların çalışabileceği koşul ve sektörleri belirlemiştir. Kanuna göre 18 ve daha küçük yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin 18 günden az olamaz. Bu süreler toplu iş sözleşmeleri ve hizmet akitleri ile artırılabilir. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.”

Söylenenlere inanmayı ne kadar çok isterdim.Benimle birlikte binlerce kişi isterdi..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.