1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÇOCUK VAR... ÇOCUK VAR..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUK VAR... ÇOCUK VAR..

A+A-

 

Sabah saatleri, işe gidiyorum. Yol üzerinde dilendirilen çocuklar... Mendil satan çocuklar…  Kağıt toplayan çocuklar..

Yol üzeri.. Bir kaç işyeri.. Çocuk işçiler.. Elleri yüzleri kir pas içinde..

Arkada bir siren sesi.. Kağıt toplayan çocuk kaçıyor, ağlıyor bir yandan, arkada belediyenin canavar arabası.. Yakalıyor, arabayı alıyor, çocuk yalvar yakar.. Yerlere yatıyor..

Sosyal bir proje yapıyorum.

Bir kaç kadın geliyor yanıma.. Akıl danışmak için, 6 yaşındaki kızına tacizde bulunmuş aileden biri ne yapmalıyım diye.. Çocuk korku içinde, altına kaçırıyor, uykudan sıçrıyor..

Diğer bir anne oğlunun tacize uğradığını anlatıyor daha 12 yaşında.. Psikologa gidiyorlarmış..

Bir diğer kadının celladı babası.. Çocukken başlamış tacizler, ardından tecavüz gelmiş.. Allah

cezalarını versin, o insanların hayatlarını çalmışlar, çocukluklarını öldürmüşler, geleceklerini karartmışlar.. Hırsızlar, arsızlar, katiller..

İçim acıyor, her gün hergün.. ne yapmalı.. nasıl yapmalı..

Telefon geliyor uzaklardan, ne olur yardım edin hocam evlendiriyorlar beni!! Eski bir öğrencimin kardeşi.. Okumak istiyor babası okutmuyor, daha 14 yaşında.. Kalkıp gidiyorum konuşmak için, adam cahil, laf geçmiyor.. Nasıl olsa evlenecek, neden okutayım, besleyeyim? Ne demek beslemek, hayvanlar beslenir, çocuk yetiştirilir! Dünya genelinde, günde yaklaşık 39.000 kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor.

 Ey bu cennet vatanın cahil ve geri kalmış anne babaları televizyon seyrediyorsunuz,  sosyal medya kullanıyorsunuz, hiç mi akıllanmıyorsunuz? Yasak ilişki kurmak için, okey oynamak, uzaktan uzağa laf sokmak için kullandığınız sosyal medyayı bir de bilinçlenmek için kullansanız ya..

Savaştan kaçan ama yaşam mücadelesinden kaçamayan, dilenen mülteci çocuklar..

Deniz yoluyla özgürlüğe kaçarken boğularak kıyıya vuran minicik beden ve daha nice minik, küçük, çocuk bedenler..

Nasıl bir insaf, nasıl bir vicdandır bu ..

İlim ve bilimle birlikte verilmesi gereken dini eğitimin öne çıkartılarak çocukların içindeki cevherlerin köreltildiği bir eğitim sistemi..

Bir yanda bir çok  çocuk bayram yaparken, diğer yandan yoksullukla boğuşan ailelerin çocukları dileniyor, mendil satıyor, kağıt topluyor, çalıştırılıyor. Neşe dolamıyor insan!

Bayramları çok severim, çocuklarım bilir, uzakta da olsalar milli ve dini bayramlarımızda ararlar , bayramımızı kutlarlar.. Hele de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ayrı bir severim. İçimdeki çocuğun bayramıdır bugün. Her yıl ayrı bir kıymetlenir, değeri artar benim için. Atatürk'ümüzün çocuklara armağanı olan bu özel bayramın gelecek kuşaklarımıza, torunlarımıza, anlam ve önemini yitirmeden, katlanarak çoğalması ve aktarılması temennisiyle, tüm ulusumuzun ve tüm çocuklarımızın, 23   Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.