1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Çocuğumuza yapacağımız en büyük kötülük
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuğumuza yapacağımız en büyük kötülük

A+A-

Hepimizin çok zorlandığı konuya dokunayım dedim. Çocuk sahibi olan ailelerin sabahtan başlayan en büyük derdi çocuğunun kahvaltıyı yapmamasıdır.

Sabah kahvaltısının önemini okudukça, duydukça ve de önemini bilen biriysek  çocuğumuzun üzerine titredikçe titreriz. Titredikçe de çocuğumuz hemen tamam yerim anneciğim, babacığım mı diyor?

En tersini yapar çocuklarımız yani kahvaltı yapmamanın yollarını bulurlar. Neden tersini yapar diye kendi kendimize canımızı sıkarız? Çocuğum ,bu benim sıkmayalım mı?

Elbette evlat yetiştirmek,  dünyanın en tatlı ve en zor uğraşısı.

Uzmanlar diyorlar ki, çocuklarınıza sabahleyin yapacağınız en büyük iyilik kesinlikle ona veya onlara kahvaltı yaptırmaktır.Çevremde ki birçok ailenin muzdarip olduğu birinci mesele bu.

Çocuğuma bir türlü kahvaltı yaptıramıyorum.

 Çaresi nedir diye soruyoruz, cevapta bulamıyoruz. Yakınıp gidiyoruz işte …Bunun birinci çözüm yolu;

Önce aile büyüklerine çocuk büyütme eğitimi verilmelidir. Bu konuyu geç diyebilirsiniz. Eskiden ailelerin büyükleri eğitim mi aldılar? Çocuk büyütmenin eğitimimi olurmuş diyebilirsiniz?

Günümüz şartlarında önce aile büyükleri kahvaltının elzem olduğunu çok iyi öğrenmelidir. İnsan bilmediğinin öneminin idrakine varamaz.

En çok insanlarımızın önem vermesi gerektiği konu nedir? Çocuğun beslenmesinde kahvaltı yaptırmayı başarmaktır.

Geçen yıl mayıs ayının içinde konferans dinlediğim güne kadar,  kahvaltının çok önemli olduğunu belki defalarca okudum,  ama bir türlü konferansta ki konuşmacının konuştuğu şekilde ifadeyi duymamıştım.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Sayın Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın beyin konferansını dinleyen ve hazmeden insan asla çocuğuna kahvaltı yaptırmadan evden çıkmaz.

İlim sahiplerinin ağzından duyulan hakikatlerde çok etkili oluyor.

İlim adamlarının amacı sırf dostluk adına olursa,  aktardığı bilgi ömürlük oluyor.Kalıcı oluyor ve de hocamız ne dedi ?

Hoca konferans esnasında çok çarpıcı soru sordu. Soru şuydu ; anne ve babanın çocuğuna hayatta yapacağı en büyük kötülük nedir?

       -Okumayı öğretmemek.

-Arkadaşlarını yanlış seçse de ses çıkarmamak

-Meslek sahibi olmasında yardımcı olmamak

-Televizyon izlemesine sınır koymamak

gibi katılımcılardan cevaplar sürdü gitti uzadıkça uzayacak..Hoca sorunun cevabının çok önemli olduğunu bizlerin beynine çıkmayasıya kazınması için ödül koydu.

Adeta çocuğunun yok olmasına göz yummak sizce nedir? Birinci sorunun devamı olarak. Kitap okumayanlar nasıl bilecek basit olsa da sorunun  cevabını?.

Hoca baktı bizden sorunun cevabının kıyısına bile gelen yok. Kendisi açıkladı.Hocamız dedi ki: Çocuğunuzu okula kahvaltı yaptırmadan gönderiyorsanız bilin ki çocuğunuzun yok olmasına göz yummanız demektir, dedi.Çocuğunuza mutlaka kahvaltı yaptırın dedi.

İşte konferansın sabahından itibaren çocuklarımıza kahvaltı yaptırıyoruz. Az da olsa, mutlaka sofranın başına oturuyoruz o gündür, bu gündür. Dilinize sağlık sayın hocam.

İddiam şu; bilim adamı  ve uzman kişilerin bizimle paylaşması için düzenlenilen konferansların faydasına daima katılırım. Onun için geçenlerde Burdur’a geldim. Tertip eden kim olursa olsun.

İlim de bağnazlık olmaz. İlim ihtiyacı olan herkesin ortak değeridir. Çocuklarımızın dünyaya gelmesine vesile olan bizler, çocuklarımızın  maddi ve manevi gıdalarını vaktinde temin ederek, hazmetmesini sağlamalıyız.

Bile bile çocuğunun  aç olarak okula gitmesine kim razı olur ki…okula kahvaltı yaptırmadan gönderiyorsak kendimizi hesaba çekmeliyiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.