1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. ÇOCUĞUMUZ HATA YAPAR
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUĞUMUZ HATA YAPAR

A+A-

ÇOCUĞUMUZ HATA YAPAR

Hiçbir anne baba evlatlarının kötü olmasını istemez. Kötü davranışların içinde olduğunu bilse de kabullenmekten kaçınır.  Kötü davranışlarına içerler fakat başkaları dile getirdiğinde tertemiz olur, yanlış yapmaz çocuğu.

Karşı taraf ne kadar doğru söylerse söylesin bu böyledir. Başkalarının söylemesiyle yanlışı doğrultma imkânı yoktur. İkaz eden kişiye tavır alma yerine teşekkür edilmelidir.

Hatası görülen gencin ailesine ulaşıldığında gelecek tepkiyi sezmemiz gerekir. Ailelerin genel yapısı olanı inkâr üzerine kurulmuştur.

 Aileler ne yazı ki çocuklarının gerçekte yaptıklarını kabul etmemekle hakikati inkâr etmiş olurlar. İnkâr etmekle kalmıyorlar neslin kayıp olmasına sebep oluyorlar.

Ailelerin kendi geçmişlerinde yaşadıklarını unutuyorlar. Unuttuklarından olsa gerek evlatlarının yanlışlarını kabul etmiyorlar. Söylenildiğinde oğlum yapmaz anlamına gelen sözlerle savunuyorlar kendilerini. Çocukların yapmayacaklarını düşündüğümüzün onda biri de olsa yanlış yapacakları ihtimalini unutmayalım.

Hiç kimse çocuğunun sigara içmesini istemez. Kendi içse bile çocuklarından sigara türü alışkanlıklardan uzak durmalarını ister. İçmelerini de kesinlikle onaylamaz. Onaylamadığı içinde çocuklarından birisi sigara kullanıyor olsa kabul etmez.

Sokakta tanıdıklarından birisi tanıdığının çocuğunu olumsuz davranışlarına tanık olsa, babasına iletse senin çocuğunu bu gün sokakta yanlış yapıyordu dese, haber veren kişiye çocuğun babası ne kadar öfkelenir tarif edilemez.

İftira atıyorsun, çekemiyorsun gibi gerçek dışı laflar eder.

Hayatın gerçekleri babaların düşündüğü gibi olsa ne iyi olurdu…

İyilik amacıyla da olsa bu konuda aileler ne yazık ki, çocuklarının gerçek kimlikleriyle yüzleşmekten kaçıyorlar. Genç neslin kötülüklerden olan davranışları olduğunu kabul etmemek onun için en büyük kötülüktür.

Kendi başımdan geçen olaydan biliyorum. Anneler babalar evlatlarının yaptıkları her davranışı hayra yorarlar. “Benim oğlum yapmaz”. “Benim oğlum sigara içmez”. Aslında böyle diyen anne babanın çocukları ihtimal odur ki, gizlice sigara içmektedir.

Evlatlara bakış açımızı değiştirmek zorundayız. Sokaklarda, mahallelerde tehlikeler, tuzaklar düşündüğümüzden daha çok. Gençlere sahip olmak onların ahlaki davranışlarını koruyabilmek çok zor.

Nefislere hoş gelen davranışlar var. Aklını çelecek birçok imkânlar var. Kontrol edebilmek kolay değil. Öğrenciyse okulların dışında kontrolü sağlamak çok güçtür. Kimi ailelerin haberi olmadığını düşünerek çocuklarının uygunsuz davranışlarını aile büyüklerine söylediğiniz de size kızıyorlar.

Kısaca anlatacağım olay bire bir yaşanmıştır.

Arkadaşlardan biri ikindi vakti, mahalle arasından geçerken tanıdığının çocuğunu  sigara içerken görür. Sorumluluk sahibi olduğundan çocuğun babasına bilgi verir. Baba benim oğlum yapmaz der, çıkar.

Baba ne kadar yapmaz dese de, onun çocuğu sigara içiyordu. Sizin çocuğunuzun yaptığını görenler kesinlikle yalan söylemiyor.

Çocuklarımıza güvenmeliyiz. Bunun yanında geriden de takip etmeliyiz. Gençler bizim gençlerimiz onun için dostumuz, ahbabımızın dediklerini yabana atmayalım. Varsın sizin, bizim çocuğumuz içmesin, kötülük yapmasın yine de tedbiri elden bırakmayalım.

Sizi uyaran kişilere de önyargılı davranmak doğru değildir. Çocuğunuza arkadaşlarından biri ters davranmış olabilir. Hemen karşı tarafı suçlamayalım. Çocuğumuz gerçekten bedeni, zihni, akli melekelerine zarar veren maddeler kullanıyor deniyorsa, inanmayın ama dostunuza kızmayın.

İnsan evladının kötü olmasını istemez. Gerçekleri görmemezlik ise kötülüğü davettir. Hakikati kabul etmemek en büyük, kötülüktür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum