1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Çirkin' Nefertiti büstüne öfke
'Çirkin' Nefertiti büstüne öfke

'Çirkin' Nefertiti büstüne öfke

Güzelliğiyle ünlü Mısır Kraliçesi Nefertiti'nin büstünün "çirkin" kopyası Mısırlıları öfkelendirdi.

A+A-

Sosyal medyada hem Mısır yetkilileri, hem de ülkedeki sanat hayatının bugünkü haliyle alay eden yorumlar birbirini izledi.

Kraliçe Nefertiti M.Ö. 14. yüzyılda kocasıyla birlkte Mısır'a hükmetmiş ve efsanevi güzellilğiyle ün salmıştı. Nefertiti ismi de, "güzel bir kadın geldi" anlamını taşır. Kraliçe Nefertiti hakkındaki görsel bilgiler, 1912 yılında çıkarılan ve halen Berlin müzesinde bulunan büstü esas alıyor. Nefertiti büstünün nerede sergilenmesi gerektiği konusu, sık sık Mısır ve Almanya arasında tartışma konusu oluşturmakta.

Mısırlılar için Nefertiti, ülkelerinin büyük tarihi geçmişinin ve güzelliğinin simgesi olmaya devam ediyor. Dolayısıyla Samalut kenti girişine bir büst konması kararlaştırıldığında, yetkililerin aklına Kraliçe Nefertiti geldi.

 

"Bu, Samalut kentindeki 'Nefertiti'. Herhalde öldükten dört gün sonra buna benziyordu"

Ancak Nefertiti büstünün kopyası, Kraliçenin efsanevi güzelliğine o denli uzaktı ki, pek çokları Mısır sanatının umutsuz hallere düştüğünden yakındı. Yalın bir ifadeyle, büst, "düpedüz çirkin"di.

Bir Mısırlı kadın, Twitter'da "Bu Nefertiti'ye ve her Mısırlıya hakaret." diye mesaj yazarken, bir başkası "Bu büste Nefertiti adını değil, 'çirkin, zevksiz, sanat yoksunu heykel' demek gerek" dedi.

Ünlü büstün başarısız kopyasına kızan birçok Mısırlı, öfkesini büstü yapanlara yöneltti. Bir şahıs "Heykel yapmayı bilmiyorsan güzel Nefertiti'ye bu kadar haksızlık eden birşey yapmamalıydın" derken, bir başkası, "Yalnızca bugünü değil, yarını da çarpıtıyorsun. Özgün büst Almanya'dan geri alınmasın; hiç değilse orada, onuruyla duruyor." dedi.

Binlerce Mısırlı da, Nefertiti'nin Arap alfabesiyle yazılışını etiketleyerek, kopya eseri özgün büstle karşılaştıran alaycı yorumlar yazdı.

 

"Evlenmeden önce ve sonra Nefertiti"

Hatta bazıları, büstü, Frankenstein'ın Ucube'sine benzetti:

 

"Aradaki farkları bulun"

Tepki toplayan devasa büst, yerleştirildiği noktadan kaldırıldı. Yerel medyaya göre, öfke uyandıran Nefertiti kopyasının yerine, barışı simgeleyen güvercin heykeli konacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.