1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çipras’tan Ankara'ya ve Türk gençlerine mesaj
Çipras’tan Ankara'ya ve Türk gençlerine mesaj

Çipras’tan Ankara'ya ve Türk gençlerine mesaj

Çipras’tan Ankara'ya ve Türk gençlerine mesaj gönderdi. Yunanistan'ın çiçeği burnundaki başbakanı Türkiye'ye ne mesaj verdi?

A+A-

Yunanistan'da sol parti Syriza'nın seçimlerden zaferle çıkmasının ardından Başbakan seçilen Aleksis Çipras, Ankara'ya mesaj gönderdi. Türk gençlerine de mesaj iletmeyi ihmal etmeeyen Çipras, Barbaros Gemisi'nin bölgeden ayrılmasını istedi.

 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ankara’ya önemli mesajlar gönderdi. Çipras, Türkiye'deki gençlere de "Ortak geleceğe inanmayı bırakmayın" diye seslendi.

 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'ye önemli mesajlar gönderdi. Çipras, Türkiye'deki gençlere de "Ortak geleceğe inanmayı bırakmayın" diye seslendi.

 

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras, NTV’den Stelyo Berbarakis’e konuştu. İşte çiçeği burnunda başbakanın açıklamalarından satırbaşları:

 

Bölgede barış ve istikrarı destekleyecek, aktif, çok yönlü bir Yunanistan dış politikası geliştirilmesinin gerekliliğine inanıyoruz. Komşu ülkelerle olan anlaşmazlıkların, uluslararası hukuk çerçevesinde, barış yoluyla çözümünden yanayız. Bu görüşümüz, aynı zamanda Yunanistan ile Türkiye arasındaki kıta sahanlığı meselesi için de geçerlidir.

 

"HAVA İHLALLERİ 3 KATINA ÇIKMIŞKEN..."

 

 Ekonomi, kültür, turizm, eğitim, göç, taşımacılık, enerji ve çevre konularında Türkiye-Yunanistan işbirliğinin geliştirilmesini özellikle önemli buluyoruz. Ancak, örneğin Türkiye'nin, Yunanistan'ın hava sahasında yaptığı ihlallerin sayısı bir önceki yıla oranla 3 katına çıkmışken veya Yunanistan'a yönelik alınmış bir ‘casus belli’, savaş nedeni kararı hala geçerliyken nasıl geleceğe yönelik adım atılabilir?

 

Bu meselelerde birbirimize karşı dürüst olmamız ve tüm diplomatik kanalları açık tutmamız gerektiğine inanmaktayız. Aralık ayında bu çerçevede Türkiye Başbakanı ile çok önemli bir görüşme yaptık.

 

"BARBAROS GEMİSİ BÖLGEYİ TERK ETSİN"

  

Çipras, “Biz tek bir uluslararası kimliğe sahip, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde, bir çözüm için bu görüşmeleri desteklemekteyiz. Ada’da karşılıklı güvenin artırılması için adımlar atılmasından yanayız. Fakat Türkiye'ye ait Barbaros gemisinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ihlal etmesi bunun gerçekleşmesini hayli güçleşmektedir. Geminin bölgeyi terk etmesi ve görüşmelerin yeniden başlaması için tüm diplomatik kanalların açık tutulması büyük önem taşımaktadır.

 

"ORTAK DEĞERLER DOSTLUK KÖPRÜSÜ OLUŞTURUYOR"

 

Yunanistan ve Türkiye'deki gençlerin ortak değerlere ve ortak umutlara sahip olduğuna inanıyorum. Bu ortak değerler, halklarımız arasında bir dostluk köprüsü daha teşkil etmektedir. Onlara söylemek istediğim bu köprü üzerinde yürümeye devam ederek, iki halk arasında barış, onur ve dostlukla bezenmiş bir geleceğe inanmayı elden bırakmamalarıdır. Ben bırakmayacağım. 

 

KAYNAK: NTV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.