1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. Çin Dünyayı Tehdit mi Ediyor
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Çin Dünyayı Tehdit mi Ediyor

A+A-

   Geçtiğimiz yıllarda, Bulgaristan’la İnegöl’lü tavuk yetiştiricileri arasında yapılmış olan beş bin tonluk anlaşma gereği, İnegöl’den gönderilen ham tavuk eti önce Plovdiv (Filibe)’de işeniyor, sonra da Hollanda’ya ihraç ediliyordu. Başlangıçta Türk ve Bulgar tarafların yüzlerini güldüren bu ticaret yolu sonradan yara almaya başlamıştı. Zira Çin’liler, ellerindeki düşük kaliteli ürün için, standartların çok altında bir teklifi Bulgarlara vererek Türk Tavukçularının işini bozmuştu. Ne yazık ki, Çinlilerin müdahil olduğu bu ve benzeri olaylar, ne ilk ne de son olacaktı..

ÇİN’DE ÜRÜNLER NEDEN UCUZ

Nasıl oluyor da Çin'liler ürünlerini bu kadar ucuza satabiliyorlardı?. Nedenleri çok açıktı.. İşgücü ve üretim maliyetleri düşüktü.. Para birimi, enerji, işgücü ve hammadde maliyetlerini de düşük tuttuklarından rekabeti arttırabiliyorlardı.. Netice itibariyle ürün ucuza mal olarak piyasaya arz olunduğundan dünya pazarlarındaki payları her geçen gün artıyordu. Bütün bunlardan başka yabancı sermaye yatırım miktarları da yıllık 50 milyar doların altına düşmediği için bir çok sektörde atılımlar durmadan gelişiyor ve büyüme oranı da yükseklerde seyrediyordu.

ÇİNİN DEVLET POLİTİKASI BİR SAVAŞA NEDEN OLUR MU

Çin'in bu güne kadar sürekli olarak barışçıl bir yol izlemiştir. Bu ülke, tarihinin bazı sayfalarında özellikle Tayvan konusunda kırıldığını düşünmektedir. Buna rağmen, Çin ABD'ye askeri anlamda bir meydan okumaya değil, ekonomik bir büyük güç olarak tanınmaya odaklanmıştır. Ancak dünyada sıra dışı olmaya iten faktörlerin en önemlisi Milliyetçilik, onun için çok önemli bir güçtür. Nitekim bu duygularını Milli marşında çok açık bir şekilde hissettirmektedir: Köle olmak istemeyen insanlar,Yeni seddimizi, kanımızla, canımızla örelim.Çin ulusu büyük tehlikenin eşiğindedir Tümümüz tek bir yürekleVaralım düşmanın top ateşi üstüne,İleriye! İleriye! İleriye…

TÜRKİYEYE ÇİN TEHDİDİ VAR MI?

Yazımızın başındaki örnekte olduğu gibi Çin ürünleri son yıllarda Türkiye'yi resmen istila etmektedir.. Bu durum, bazı ekonomistlere göre büyük bir tehdit olarak görülmekte, kotaların da kalkmasıyla, tekstil ihracatımızın ciddi biçimde azalmasından korkulmaktadır.. Şimdi bunun önüne nasıl geçebiliriz sorusu çok önemli. Maliyetlerin düşüklüğü nedeniyle kat kat daha ucuza mal satabildiklerinden Çinli firmalarla fiyat rekabetine girmek mümkün görünmemektedir. O zaman çözüm nedir? O zaman sorunun çözümü, pazara kaliteli ürün sunmak ve ülkemizde uzun süredir ihmal edilmiş olan markalaşmada aramak gereklidir.. Ancak Türk firmalar yabancı firmaların temsilciliklerini açıp kolay yolu seçmektedir. Burada doğru olan çözüm yolu, yerli firmaların kaliteli ürünlerini pazarlayabilecekleri yerli markalar ve yeni moda tarzları üretmeleridir.

DEĞERLENDİRME

Çin örneğinde olduğu gibi ülke ekonomileri, milliyetçilik vb sosyal faktörlerin desteği ile güçlenebilmektedir. Ülkemizde konu ile ilgili devlet ve özel sektör, şapkalarını önüne koyarak ve yasaklamalarla değil, mantıklı yollarla çözüme ulaşmaya çalışmalıdır. İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum