1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÇİN’ DE NELER OLUYOR?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇİN’ DE NELER OLUYOR?

A+A-

Komünizm bizim milletimizin pek hoşlanmadığı bir terimdir. Hatta sevmedikleri, aykırı buldukları insanlara komünist yakıştırması yaparlar..

Komünizm, komünistlik veya toplumculuk, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir  deniyorsa da siz buna pek inanmayın.Nedense, komünizmle idare edilen  ülkelerin idarecileri bu ilkeleri ya yanlış algılıyorlar ya da yanlış uyguluyorlar..

Oysa, komünizm sınıfsız bir toplum yaratma amacındadır.

Mümkün mü?

Beş parmağın beşi bile bir değil ki insanlar  bir olsun..

Olay Çin’ de geçiyor ve tüm insanlığı, tüm dünyayı ilgilendiriyor..

Çin’de 20 Eylül 1954 tarihli bir anayasa ile komünizm idaresi kurulmuştur. İktidara ülkenin tek siyasi partisi olan Komünist Parti hakimdir. Çin Halk Cumhuriyeti'nde yetkililerin muhalefet yönünde hareketleri vakit kaybetmeden bastırdığı iddia edilmektedir. İnsan hakları örgütleri Çin Halk Cumhuriyeti’ ni her yıl yüzlerce kişinin idam edilmesi ve işkencenin önlenememesi dolayısıyla eleştiriyorlar. Çin Halk Cumhuriyeti 'nin Tibet üzerindeki hakimiyeti de tartışma yaratmaya devam ediyor. İnsan hakları örgütleri, Çinli yetkilileri Tibet'te Budist kültürünü sistematik olarak bastırmakla ve Çin içinde özerklik talep eden Budistlerin ruhani lideri Dalai Lama'ya sadık rahiplere eziyet etmekle suçluyorlar. Doğu Türkistan Çin'in sömürge altına kaldığı bir Türk ülkesidir. Bu bölgede bir yandan büyük katliamlarla Doğu Türkistan halkının nüfusu azaltılmaya çalışılırken diğer yandan 200 milyon Çinli yerleştirilerek halk kültürel olarak pasifize edilmeye çalışılmaktadır. Çin basın-yayını ülke yönetimince denetleniyor. Pekin yönetimi yabancı haber kaynaklarının yayınlarını seçerek ve uygun olmayan internet sitelerine (porno, anti-devlet vs.) girişi bloke ederek bilgi erişimini de denetlemeye çalışıyor.Çin basınında yetkililerin başarısızlıkları da, yolsuzluk yaptıkları suçlamaları da yer buluyor. Ancak medya genel olarak Çin Komünist Partisi'nin iktidar üzerindeki tekelini sorgulamaktan kaçınıyor.Çin'de internet kullanımı da denetim altında tutulmasına rağmen hızla yayılıyor.

 Pekin yönetimi, yasaklı Falun Gong ruhani hareketine, insan hakları savunucusu gruplara ya da dış haber kaynaklarına ait olan sitelere erişimi de sık sık engelliyor.

Falun Dafa, bir ruhani hareket..Zihin ve bedeni birlikte geliştiren bir zihin - beden geliştirme uygulaması.. Aynı zamanda Falun Gong olarak da bilinir. 5 takım egzersizden oluşmaktadır. Bakın, Falun Dafa, “Doğruluk, merhamet, hoşgörü” ilkeleri üzerine kurulmuş ve  uygulayıcıları kendilerine karşı olan ,işkence uygulayan rejime rağmen inançlarından vazgeçmemişlerdir.Ünü ülke sınırlarını aşmış, tüm dünya ülkelerinden uygulayıcı bulmuş ve bugüne kadar 80 ülkeden ve Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere dünya ölçeğindeki 500 kuruluş ve örgütten 1500 uluslararası ödül ve 1200 destek mektubu almıştır. Falun Dafa’nın öğretmeni Bay Li Hongzhi, 2000, 2001 ve 2002 yıllarında 3 kez üstüste Nobel Barış ödülüne aday gösterilmiştir. Bugün Amerika, Avustralya, Kanada, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda, İsrail, Tayvan, gibi ülkeler başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde bir Falun Dafa günü, haftası ve ayı kutlanmaktadır. 13 Mayıs günü tüm dünyada Falun Dafa günü olarak ilan edilmiştir.

İstediğiniz yere gidiyor, istediğiniz sporu yapıyor , istediğiniz dine inanıyor,ibadetlerinizi istediğiniz yerde isterseniz evde, isterseniz camide, kilisede, havrada ,sinegogta,isterseniz parkta yapabiliyorsunuz.

Fakat onlar, ülkelerinde ,inandıkları bir şey  uğruna işkence görüyorlar  ..Neden diye sordum , neden? Buldum sonunda..Komünist rejime ters çünkü..Olay tamamen devletin yapısı ile ilgili.. Adı cumhuriyet olan bir devlet, neden komünizm ile yönetilir, anlayanınız var mı?

 

http://www.facebook.com/ext/share.php?sid=77495525616&h=-KfNE&u=-PEIZ&ref=mf

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum