1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cihaner'in Şanal yorumu:
Cihaner'in Şanal yorumu:

Cihaner'in Şanal yorumu:

İlhan Cihaner'e Erzurum Eski Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal, Ferhat Sarıkaya soruldu. Adaylık ile ilgili soruya nasıl cevap verdi?

A+A-

Milletvekilliği adaylığı için istifa eden eskiAdanaCumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner, HSYK'nın, kendisini tutuklayan Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal'aHSYKtarafından özel yetkisinin geri verilmesini, "Türkiye'de her şeye alışkınız. Tepki vermedim. Herhangi bir haber gibi okudum." şeklinde değerlendirdi. Cihaner, Ferhat Sarıkaya'nın mesleğe iade edilmesi kararını ise, HSYK'nın Sarıkaya'yı alma ve iade etme gerekçelerini açıklamasını istedi.

İlhan Cihaner adaylığı ile ilgili soruyu ise cevapsız bıraktı.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı iken tutuklanan ve ardından serbest bırakıldıktan sonra Adana'ya savcı olarak atanan İlhan Cihaner, HSYK'nın kendisini tutuklayan Osman Şanal'a özel yetkilerini iade etmesi kararını değerlendirdi. Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen 'Basın Özgürlüğü ve Hukuk. Hukuk Devleti mi, Cemaat Devleti mi?' başlıklı konferansa Ümit Zileli ve Turgut Kazan ile birlikte katılan İlhan Cihaner, "Size yönelik operasyonu yöneten savcıya HSYK özel yetkilerini devretti. İlk tepkiniz ne oldu, ne düşündünüz?" sorusunu, "Türkiye'de her şeye alışkınız. Tepki vermedim. Herhangi bir haber gibi okudum." şeklinde cevapladı.

"O eski günler, arama görüntüleri aklınıza geldi mi?" sorusu karşısında Cihaner, "Hayır hayır. Bu ülkede artık hiçbir şey şaşırtmıyor. Sizleri de şaşırtmıyor sanırım." dedi.

Ferhat Sarıkaya'nın mesleğe iade edilmesi kararıyla ilgili soruya ise Cihaner şöyle cevap verdi: "Ferhat Sarıkaya'nın bir kere olayının değerlendirilebilmesi için her şeyden önce bunların gizli kapaklı yapılmaması lazım. Niçin görevden alındı? Niçin göreve iade edildi? Bunun kamuoyuna açıklanması gerekir. Yani bizlerde ilk görevden alma kararını geniş kesimler gibi orantısız bir ceza olarak değerlendirmiştik. Ancak daha sonra bu görevden alma kararının başka gerekçelerle verildiğini iddianameden dolayı değil de başka gerekçelerle verildiğini eski kurul başkanlarından açıklayanlar oldu. Onun için bu karar yerinde midir değimlidir, artı aynı oturumda HSYK'nın reddettiği kişilerin talepleri niye reddedildi bunların bir kere açıklığa kavuşturulması gerekir. Bunlar açıklığa kavuşturulmadan yapılacak her türlü yorum spekülasyon olacaktır. Bu soruların muhatabı HSYK'dır."

Cihaner'in adaylığı ile ilgili soruyu ise cevapsız bıraktı.


CİHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.