1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cihaner, Erzincan'ı neden istemedi?
Cihaner, Erzincan'ı neden istemedi?

Cihaner, Erzincan'ı neden istemedi?

Bu soru, Yüksek Seçim Kurulu'nun son dakika kararıyla,CHPyönetimi tarafından kontenjan adayı yapılan İlhan Cihaner'e gösterilen tepkiyi gösteriyor.

A+A-

Dün gazetelere yansıyan haberlere göre, parti yönetimi İlhan Cihaner'e Erzincan'dan adaylık önermiş ama Cihaner bunu kabul etmemiş. Bunun bir açıklaması olmalı. İlhan Cihaner, Erzincan'dan Adana'ya tayin edildiği zaman kimi candaş gazeteler, 'Halk uğurladı' diye başlıklar kullanmıştı. Görülen o ki Cihaner, yıllarca çalıştığı şehirden aday olmaya cesaret edemiyor ama "Manisa'nın Alaşehir ilçesinde görev yaptım, Denizli'de çok dostum var." diyerek ikinci sıradan Meclis'e gitmeyi hedefliyor.

İlhan Cihaner'in Erzincan'ı istememesinin nedenini, Kemal Özdemir'in Timaş Yayınları'ndan çıkan "Ergenekon Fay Hattında Erzincan" isimli kitabında bulmak mümkün. Erzincanlı gazetecinin anlatımlarına göre Cihaner, dinî duyarlılığı olan herkesi tarassut altına almış.

Silivri'de tutuklu yargılanan Albay Dursun Çiçek'in hazırladığı planı Erzincan'da uygulamaya koymakla suçlanan Cihaner'in soruşturmalarından etkilenmeyen kalmamış. Cihaner'in özel ve gizli olarak hazırladığı sorgu odalarından geçenler, tehditlerden sonra çocuğunu düşüren kadınlar, masum insanları terörist haline getirmek için kurulan tezgâhlar... Bir hâkimin lise yıllarında kaldığı yer, cezaevi müdürünün İzmir'de üniversitede okuyan kızının kaldığı ev bile Cihaner'i rahatsız etmiş. İddiaya göre eski savcı, kızından dolayı cezaevi müdürünün sicilini bozmuş. İcra müdürlüğünde yapılan başörtülü avı ise inanılır gibi değil.

Siyaset dilinde 'yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır' sözü çok sık kullanılır. Cihaner'in Erzincan'da yaptıklarına bakınca Denizli'de yapacakları hakkında da fikir yürütülebilir. Nihayetinde Denizli, Kutlu Doğum etkinlikleri sebebiyle 27 Nisan e-muhtırasına konu olmuş bir şehir. Milleti inciten e-muhtıra çoktan unutuldu ama yüz binler, Kutlu Doğum Haftası'nı aynı coşkuyla karşılamaya devam ediyor. Çok değil daha üç gün önce Diyarbakır'da Peygamber sevgisi, stada sığmadı. Denizli'de de aynı etkinlikler yapılıyor. Cihaner seçim çalışmalarına buradan başlayabilir.

Eski il başkanı Ali Kavak, bir canlı yayında Peygamberimiz Hz. Muhammed ile Atatürk'ü kıyaslamaya kalkınca Denizli'de büyük tepki aldı. Bir süre sonra başkanlığı bırakmak zorunda kaldı. Buradan hareketle partinin şu anda seçilme ihtimali bulunan ilk iki sıradaki isimlerin, Denizli'de mütedeyyin kesimlerle sorun yaşayacağını söylemek mümkün. Birinci sıradaki Adnan Keskin, 28 Şubat'ta dindar kitlelere yönelik hakarete varan ifadeler kullanıyordu. Darbeciler demokrasiye balans ayarı yapmak için tankları yürütürken CHP'li Keskin, Sincan'dan dönemin Başbakan'ı Erbakan'a şöyle sesleniyordu: 'Humeyni'nin uşağı, Kaddafi'nin kulu, yeşil tespihli şeytan ve zombi.' Keskin, bu sözleri nedeniyle 3 milyar lira (3 bin TL) tazminat ödemeye mahkûm olmuştu. İkinci sıradaki kontenjan adayı İlhan Cihaner ise gazeteci Aslı Aydıntaşbaş'ın ifadesiyle "Solcular sosyalist gelenekten geldiği için, Aleviler Alevi olduğu için, Kemalistler ise laiklik adına mağdur olduğunu düşündükleri için sempati duyuyor." Dün Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Cihaner, AK Parti'nin geçen seçimde kullandığı sloganın benzerini tekrarlamış. 'Her şey Denizli, her şey Türkiye için.' diyor. Denizli'nin sosyalistlerine, Alevilerine ve Kemalistlerine duyurulur. Birgün Gazetesi'nin 'Heyecan ve mutluluğu gözlerinden okunuyor.' dediği Cihaner, kendi ifadesiyle 'Halk düşmanı siyasi iktidardan kurtulmak' için geliyor.

ALİ AKKUŞ

ZAMAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.