1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Çiçekleri görünce merak etmiş
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Çiçekleri görünce merak etmiş

A+A-

Çiçekleri görünce merak etmiş

Pazartesi günü sabah erkenden babamla telefonda konuştum. İkimiz dertleştik, telefonu açmadan önce Pazar günü mahallemizde ki çocuklar ve gençler ne oldu da çiçeklerle geçti demez dedim.

 İnsanın korktuğu başına gelirmiş. Korktuğumun geleceği belli, sorsun da cevaplayayım bari kaçış yok, dedim.

Hoş beşten sonra,  merak ettim dedi, Pazar günü mahallemizde ki gençler, çocuklar çiçeklerle geçtiler bayram mı vardı dedi?

 Yok dedim, anneler günüydü dedim.  Oldu o zaman senin gelmene gerek yoktu bende niçin gelmedi demiştim, gelsen de kime çiçek getireceksin ki dedi? Haklıydık ikimizde öyle şansımız yoktu.

Erkeklerin sabırlı, dayanıklı yapısı olduğunu babam öğretmişti. Çünkü annesi çok küçükken vefat etmiş, babası da yedi yaşında. Bunlara rağmen hiç gözyaşı döktüğünü görmedim. Babamı bu yönüyle hep idolüm olarak kabul ettim.

Babaların gözünde hiç büyümeyiz biz. Her fırsatta güzel öğütler verirler. Karşısında ukalalık etmem, ilkokul üçten ayrılmışsın demem. En ciddi ders veren öğretmen olarak kabul ederim.  Şansı olsa belki lisans diploması sahibi olabilirdi.

Babamın öğütleri benim için hazinedir. Okuyana da hürmet etmeyi iyi bilir. Eskiler işte böyle. Haddini bilmek ne güzeldir. Günlük hayatımda okuduğum kitaplar kadar faydasını gördüm vermiş olduğu nasihatlerden.

Askerliğinden ders verir. Arkadaşlarından temsil getirir. Konuyu anlaşılır şekilde bağlar. Bizim şartlarımız gereğinden olacak ki yaşımız kaç olursa olsun “ babaların sözü tutulur” baba otoritedir, koruyucudur, güçtür, mücadelecidir.

Yerine göre azarlayıcıdır, babalarımız yıkılmazlar, hiçbir şekilde başarısız olmazlar. Terbiye etmeleri için göz ucuyla bakmaları yeter. Akşam olduğunda babamız varsa tüm güç bizdedir. Baba demek benim için öğüttür.

Küçükken şunu söylemişti. Hakkın olmayan mala el uzatma. Kimsenin çalıştığına hazıra konma.

Kimsenin arkasından dedikodu yapma ve utanacağın işlerin içinde bulunma, işini sağlam yap. Okuduklarını azda olsa uygula dedi.

Şu öğüt benim için çok önemlidir. Nankörlük yapma. İnsanlardan görmüş olduğun iyiliği inkâr edersen iyi insan olmazsın.

Onun için küçücük iyilik görsem teşekkürü borç bilirim. Yapanın yaşı hiç önemli değildir. Yeni öğütlerinden bir ikisinden de bahsedeyim.

Sana iki öğüt vereceğim dedi. Buyur dedim. İnsanların hepsine güvenme, güçlüysen yanındadırlar. Menfaatçilerle mesafeli ol.

İkincisi arkadaşlarını takdir et, sana iyi davransalar da,  kötü davransalar da ve kim olursa olsun ammenin hukukuna önem vermeyenlerin yanında olma.

Böyle güzel nasihatler veren insanın eli öpülmez mi?  İnsanın yaşının büyüklüğüne bakmadan söz dinleten baba olabilmek.

Hatamızı duydu mu ikaz eder. Babamın yanında saygılı oturmayı, konuşmayı küçüklüğümde öğrenmiştim.

Babamın arkadaşım olmasını hiç istemedim. Babamın bizlerin şerrini engelleyen güç, iyiye sevk eden irade olarak bildim.

Baba destek demektir. Yola çıktığımda, dönünce arkamda babamı görmek isterim.

Hiç karşısında büyüdüm demedim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.