1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÇİÇEKÇİLERDEN “ÇİÇEK GİBİ “BİR PROJE
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇİÇEKÇİLERDEN “ÇİÇEK GİBİ “BİR PROJE

A+A-

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Çiçekçiler  Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Şahbudak ,Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği’nin  ve Toroslar Belediyesinin de ortağı olduğu “SODES Sevgi  Bahçesi Kadına Altınbilezik Güvencesi” SODES projesinde Çatı Restaurantta düzenlenen yemekli sertifika törenindeki konuşmasında; Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen Mersin Valiliği Koordinatörlüğünde yürütülen SODES (Sosyal Destek Programı) Kapsamında 2015 yılı Program Bazlı 2015-033-0204 protokol numaralı Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odamızca hazırlanan “SODES Sevgi Bahçesi Kadına Altın Bilezik Güvencesi” projesinde göçle gelen 18-29 yaş arası genç 20 kadın ile 29-65 yaş arası 20 yetişkin, şiddet gören, işsiz, vasıfsız kadına  04 Ocak 2016-12 Nisan 2016 tarihleri arasında, hafta içi her gün 14.00-17.00 saatleri arasında günde 3 ders saati, toplamda 216 saat ile 3,5 ayda, tamamlanan "Bahçe Bakımı" modüler programında "Bitkilerde Büyüme Gelişme,  Bitki Organları, Meyvecilik, Üretim Teknikleri, Aşıyla Üretim, Bitki Hastalıkları, Bitki Zararlıları, Hastalık, Zararlılar ve Yabancı Otlarla Mücadele Yöntemleri" derslerinin yer aldığı mesleki eğitim kursu düzenlendi. Bu mesleki eğitim kursu ile kadınlarımıza çiçek gibi bir meslek kazandırmayı hedefledik, dedi. 

Sertifika töreninde, özellikle şiddet gören kadınlara vurgu yapan Şahbudak "Şiddet gerek dünyada gerekse ülkemizde çok ciddi toplumsal bir sorun. Kadına yönelik şiddet dendiğinde ne yazık ki fiziksel şiddet yani dayak, yaralama, taciz, tecavüz ve cinayet ilk sıraları alıyor Bunun yanında, şiddetin başka türleri de var. Örneğin kadının ev dışında çalışmasına izin vermemek, gelirine el koymak, ailesi ya da arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemek, hakaret etmek de  şiddettir. Bugün, fiziksel, duygusal/psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet veya şiddet tehdidi yüzünden her kesimden milyonlarca kadın baskı altında yaşıyor, toplumsal hayata daha az katılıyor, zorla evlendiriliyor, sakat kalıyor veya öldürülüyor. Üstelik şiddet aile içinde gerçekleştiğinde etkisi de daha yıkıcı oluyor. Toplum olarak şiddet konusunda ciddi eğitimler almamız gerekli diye düşünüyorum" dedi. Başkan Ömer Şahbudak, "Projemizin hedefi,18-65 yaş arası 40 kadına, Bahçecilik mesleğinde verilen mesleki eğitimle çalışma hayatında mesleki bilgi ve beceri yetersizliği nedeniyle özgüveni yetersiz, iş bulmakta zorlanan, şiddet gören, işsiz ve vasıfsız genç ve yetişkin kadınların mesleki ve teknik olarak eğitilmesi, daha iyi koşullarda istihdam edilmelerinin sağlanması, yerel işgücü piyasasına nitelikli, sertifikalı iş gücü  haline getirerek istihdam edilmelerinin önünü açmaktı" diye ekledi.

Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ömer Şahbudak, "Projemizin nihai faydalanıcıları; işgücü piyasasına katılmamış, vasıfsız, işsiz, şiddet gören 18- 65 yaş arası 40 genç ve yetişkin kadın ile bunların aileleri,  yaygın eğitim kurumları, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve yerel işgücü piyasasındaki bahçecilik ve seracılık sektörü işverenleridir." dedi.  

 

Proje Koordinatörü İnci Tulunay tarafından Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası adına hazırlanan ve yürütülen SODES Projesi hakkında Tulunay "2012 yılında 'BİR BUKET Umut', 2013 Yılında 'Kadın Kalbiyle Çiçek Bahçesi' ve 2015 Yılında 'Sodes Sevgi Bahçesi Kadına Altınbilezik Güvencesi' projelerimiz istihdam projeleri olup, Kalkınma Bakanlığından hibe almaya hak kazandı. Sosyal Destek Programı (SODES), dezavantajlı bölgelerimizin beşeri sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak amacıyla bu bölgelerdeki göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen bir sosyal kalkınma programıdır. SODES Projeleri ile istihdam edilebilirliğin artırılması, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarının sağlanması, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla bölgedeki çocuk, genç ve kadınların kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı verilmesi hedeflenmektedir. SODES’in öncelikli hedef kitlesi yoksulluk ve sosyal imkânlara erişimde sıkıntı yaşayan; çocuklar, gençler, kadınlar, işsizler, yoksullar, göçle gelenler ve kentlerin gecekondu bölgelerinde yaşayan bireyler ve gruplardır.” dedi.

13227984_10208146339590334_1350401575_n-001.jpg

Proje Koordinatörü İnci Tulunay, "Proje kapsamında, Toroslar Halk Eğitim Merkezinde bir sınıfı Mesleki Eğitim Merkezi haline getirdik. Eğitimler bu merkezde verildi. Toroslar Kaymakamlığı ve Toroslar Halk Eğitim Merkezlerinin bahçeleri çiçeklendirildi. Eğitimler ücretsiz olup, katılımcılara günlük 15 TL. Harcırah verildi. Bugünde Mesleki Eğitim Sertifikası ve Kurs Bitirme Belgelerini alıyorlar" dedi. Oda Başkanı Ömer Şahbudak ve Proje Koordinatörü İnci Tulunay Toroslar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne ve özellikle projelerinin yürütülmesi sürecinde kendilerine koordinatörlük yapan Mersin Valiliği SODES Koordinasyon Birimindeki uzmanlara da katkıları ve yardımlarından dolayı canı gönülden teşekkür ettiler.

Törene Toroslar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Gülgen, Müdür Yardımcıları Nilgün Çıtak ve İlknur Önder, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Umum Servis Araçları Odası Başkanı Nesil Aydın ve SODES  Proje Uzmanı Esma Çalımlı katılarak kursiyerlere sertifikalarını verdiler.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.