1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÇİÇEKÇİLER BU MEMLEKETİN EVLADI DEĞİL Mİ?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇİÇEKÇİLER BU MEMLEKETİN EVLADI DEĞİL Mİ?

A+A-

Çiçekle her mevsim bambaşka…Her özel gün anlamlı..

Özel ve güzel günlerde duyguları ifade etmenin en güzel yolu, bir buket çiçek olduğu kadar, acı günlerde dostların, arkadaşların acıyı paylaşmak için gönderdikleri çelenklerde çiçeklerin diliyle duyguların en açık ifadesi..

Uzun zamandır camilerin avlu duvarında yazan”Çiçek Yerine Bağış” yazılarına tepki gösterirken, konunun camileri çoktan aştığını dernek ve vakıfların da çiçekçilerin geçim kaynağına el attığını gördüm. Bağışa karşı değiliz bu millet bağış adı altında nerelere ne paralar veriyor !

Sadakasından tutunda , yardım etmek için askerine yol parası toplayan, öğrencisini harçlıksız bırakmayan bir milletiz.Nerede bir şapka çıkarılsa, ya da tepsi tutulsa herkes gönlünden ne koparsa atar ortaya..Bazen de kimse görmez bilmez ne yaptığını sessiz sedasız güldürüverir bir yoksulun yüzünü..

Çiçekçilik sektöründen 350 bin kişi geçimini sağlıyor. Üreticisi çiçek satıcısı, bahçıvanı, tohumcusu, fidancısı, seracısı,hatta tasvip etmesekte seyyar çiçekçisi, geceleri elinde kova ile çiçek satanı dahil bu sektörden ekmek yiyor. Bu sektördeki ailelerin 40-50 bin çocuğu da eğitim görüyor.

Onlar bu memleketin evladı değil mi? Onlar da çocuk okutuyor, evlerini geçindiriyor, kira ödüyor, elektrik, su , telefon faturası ödüyor , vergisini ödüyor..

Çiçekçilik sektörüne darbe indiren dernek ve vakıfların sitelerinde yaptıkları duyuruları sizlerin bilgilerinize sunmak için bir araya getirdim.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

Cenaze törenlerine çiçek göndermek yerine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışta bulunabilirsiniz. Cenaze töreni sırasında isminiz ÇYDD çelenklerine yazılacak, tören sonrasında merhum/merhume yakınlarına bağışınızla ilgili taziye mektubu ulaştırılacaktır.

 

TÜRK EĞİTİM VAKFI

Bir üzüntü bir umuda dönüşsün...

Sevdiklerinizin acı günlerinde TEV çelenkleriyle eğitime yapacağınız katkılar, onların üzüntülerini hafifletecektir.

 

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ

"Bırakın çiçekler dalında kalsın,bağışlarınızla büyüyüp yeşeren çocuklarımız olsun" Türk Eğitim Derneği,daha çok sayıda öğrenciye, daha çok miktarda burs verebilmek sürekli yeni kaynaklar yaratma çabasındadır. Bu nedenle sizlerden mutlu ve acı günlerinizde amacıyla de TED'e bağışta bulunmanızı diliyoruz.

BAŞBAKANLIK Başbakanlık’tan yapılan Basın Duyurusu’nda şöyle denildi: "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın anneleri Tenzile Erdoğan Hanımefendi, yarın (08 Eylül 2011) öğle vakti İstanbul’daFatih Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından, Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecektir. Merhumenin cenazesine iştirak çerçevesinde, medya kuruluşlarına taziye ilanı vermeyi, çelenk veya çiçek göndermeyi düşünenlerin, bunların yerine İSEGEV-İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı’na bağışta bulunmaları önemle rica olunur.

 

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI

Kederli günlerde, ÇEV’e destek olan çelenk bağışları gerçekten önemli bir gelir gurubu, camilerde sembolik çelenk koyarak bağış projesini sürdürmekteyiz. Yapılan çelenk bağışları ile kaybedilen değerli yakınların anısına, Türkiye’nin aydınlık geleceği olan, gençlerin yarınlarına ışık tutuyoruz.”

Herbiri ayrı birer saygın kurum..Anlamak zor ?Ne yapmaya çalışıyorlar derseniz?Çiçek üreterek, satarak geçimini sürdüren insanlar olduğunun farkında değiller mi? Çiçekçi esnafı ne yapsın? Evine ekmek götürmesin mi? Çocuklarını okutmasın mı?

Bu şekilde davranarak,çiçek üretimi yaparak ya da çiçekçilik yaparak geçinen , ailesini geçindiren, çocuklarını okutan insanların ekmekleri ile oynadıklarının farkında değiller mi?

Allahaşkına, kaş yapayım derken göz çıkartmayın artık!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.