1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "CHP'yi kapatma" iddialarına ne dedi?
"CHP'yi kapatma" iddialarına ne dedi?

"CHP'yi kapatma" iddialarına ne dedi?

Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te CHP ile ilgili kapatmaya çalışma iddiaları ile ilgili konuştu.

A+A-
Geçtiğimiz günlerde CHP ve MHP'nin kapatılma çalışmaları olduğu ile ilgili iddialar ortaya atılmıştı. Kamuoyunda sert tartışmalara sebep olan bu iddialarla ilgili hem MHP'den hem de CHP'den çok sert açıklamalar geldi. 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, twitter fenomeni Fuat Avni’nin CHP'nin kapatılmaya çalışıldığı ile ilgili iddialarla ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu CHP'nin kapatılmasıyla ilgili bir hazırlık yapıldığını ve bu konuda bir de kitap yazıldığını bildiklerini söyledi. 
 
Kılıçdaroğlu'nun konuyla ilgili sözleri şöyle:
 
CHP'nin kapatılmasıyla ilgili bir hazırlık yapıldığını ve bu konuda bir de kitap yazıldığını biliyoruz. Bunu açıklayacağız. MİT'e çağrıda bulunuyorum iktidar endeksli bir politika uygulamamalı.MİT içinde bir kanat CHP'ye tezgah kuruyor.
 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun değindği konuların satır başları şöyle:
 
Çözüm Süreci için Dolmabahçe'de mutabakat var mı?
 
-Barıştan, özgürlükten ve kadın erkek eşitliği yönünden tavrımız nettir. Bu 10 maddede yasal değişiklik gerekiyor. Şarttır. 10 maddeden sadece birisi parlamentoya gelebilir mi, gelemez çünkü vakit yok. Tamamen toplumu aldatmaya yönelik bir düzenlemedir. Ortak mutabakat sonrası taraflar birbiririni suçlamaya başladı. Barışın bu kadar istismar edilmesini doğru bulmuyoruz. Yapılan ortak açıklama ile bir oyun oynanıyor.
 
HDP-AK Parti işbirliği
 
-Hükümet ve HDP bir çok konuda işbirliği yapıyor. İç Güvenlik Paketi'nde ise işbirliği yok. Silah bırakmayı amaç edinme değil, çıkar amaçlı bir politika yürütülüyor, seçim için.
 
-HDP'den Cumhurbaşkanlığı seçiminde bize işbirliği çağrısı gelmedi.
 
"Baraj altında kalmasını istemeyiz"
 
-Bütün siyasal partiler birbirine rakiptir. Bizim etkili muhalefet yapmadığımızı söyleyenler doğruyu söylemiyor. Bizim vekillerimiz darp ediliyor. Biz özgürlükleri savunan bir partiyiz. Hiç bir partinin parlamento dışında kalmasını istemeyiz. Siyasi partilerin Meclis'te olmasını isteriz, sokakta değil. Çağrı yapmıştık, gelin yüzde 10 seçim barajını kaldıralım. Biz Kürt sorununun parlamentoda çözülmesi gerektiğini hep söyledik.
 
-Siz güvensizlik üzerine bir şey inşa ediyorsunuz. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir süreç barış getirmez.
 
"HDP, samimi olsaydı 10 maddeden biri 'yüzde 10 seçimini düşürün' olurdu"
 
-Kürt seçmenlerden oy alıyoruz. Yeteri kadar oy alamıyoruz, bu doğru. Bu bizim onların sorunlarını gözardı edeceğimizi de göstermiyor. Kürt sorunun çözümü konusunda en net görüşleri olan parti CHP'dir. Belki bizim sorunumuz onlara fazla gitmiyor oluşumuzdur. Şu anda sorunu çözerse CHP çözer. Bu konuda tereddütüm yok. HDP, samimi olsaydı 10 maddeden biri 'yüzde 10 seçimini düşürün' olurdu. Neden bunu koymadılar. Neden hükümeti sıkıştırmadılar? Desinler...
 
Sümeyye Erdoğan'a suikast iddiası
 
Hayatımda bu kadar deli saçması ne duydum, ne de karşılaştım. Umut Oran neden gitsin bunu yapsın. Bu kadar saçma bir şey olmaz. Bunu tezgahlayanları biliyoruz. MİT'in içinde bir grup var. Bunlar yapıyor. Direk AK Parti'ye çalışan bir grup. Yapmaya devam ederlerse bu tezgahı isimleri de açıklayacağız. İddialar deli saçması ama biz mahkemede bu iddiaların hesabını soracağız. CHP'ye kimler tezgah kurmaya çalışılıyor, hepsini biliyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.