1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'nin Seçim Bildirgesi
CHP'nin Seçim Bildirgesi

CHP'nin Seçim Bildirgesi

Kemal Kılıçdaroğlu ATO Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıda Seçim Bildirgesini açıklıyor.

A+A-

Kemal Kılıçdaroğlu, alkışlayarak salona geldi ve kürsüye çıktı. Bildirgede önemli ekonomik detaylar dikkat çekiyor. 

.''Başbakan Kemal'' sloganlarıyla kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

 

''Değerli yol arkadaşlarım önceki genel başkanlarımız saygıdeğer yurttaşlarım hepinize Ankara'dan gönül dolusu selamlar sevgiler. Hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Yaşanacak bir Türkiye umuduyla hepinizi yürekten selamlıyorum. Hiçbir ayrım yapmıyorum. Öğrenci, öğretmen, işçi işveren sizlere sesleniyorum. Memur, işsiz, ev kadını, işçi kardeşlerim sizlere sesleniyorum. Trakyalı Egeli Anadolulu hepinize sesleniyorum. Genç yaşlı demeden bütün milletime sesleniyorum sanat kültür dünyasına hukuk sistemine hukuk alemine sesleniyorum gelin hep beraber yeni bir başlangıç yapalım gelin hep beraber yaşanacak bir Türkiye'yi yeniden inşa edelim. Nasıl inşa edeceğiz?

 

''MİLLETİN DİNLE, İMANLA ARASINI AÇTILAR''

 

13 yıl önce yolsuzlukla, yoksullukla mücadele edeceğiz dediler, açlık sınırına dayanmış 1 milyondan fazla insan var. Milletin dinle, imanla arasını açtılar, milletin milletle, polisle, basınla, sporla arasını açtılar.

 

Türkiye gelir bölüşümünü adaletle sağlayamıyor, huzur içinde barış içinde yaşamak istiyoruz. Sevgili yurttaşlarım bir seçim beyannamesini ötesinde bir vizyon belgesini önünüze koyacağım. Türkiye orta gelir ve orta teknoloji tuzağında, bunu aşmak zorundayız.

 

İŞTE CHP'NİN VAATLERİ

 

-Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. Siyaseti kirlilikten kesinlikle arındıracağız. Bu ülkeye sözüm söz birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz.

 

-12 Eylül askeri darbesinin mirası olan darbe yasalarını tümüyle ortadan kaldıracağız.

 

-Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız.

 

-Milletin vekillerini liderler değil milletin kendisi seçecek. Lider sultasına son vereceğiz. Türkiye'de lider sultası olmayacak artık.

 

-Yaklaşık 5 milyon yurttaşımız yurdışında yaşıyor oy kullanıyor yurtdışındaki yurttaşlarımız da kendi milletvekillerini TBMM'ye gönderecekler.

 

-Adli kolluğu getireceğiz. Hakça sorgulamalar olacak.

 

-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu, hakimler kurulu, savcılar kurulu olarak ikiye ayıracağız, ayrı bütçeleri olacak. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı'nın kurulu etkilemesini kaldıracağız. Avukatları ve savcıları, iddia makamı ile savunmayı aynı düzlemde karşılıklı oturtacağız, eşitleyeceğiz.

 

-Medyayı özgür kılacağız medya üzerindeki bütün baskıları kaldıracağız.

 

-Kuvvetler ayrılığı ilkesini eksiksiz yürürlülüğe koyacağız. İktidar yasama organını ve yargıyı baskı aracı olarak görmeyecek. Parlamenter sistemi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz.

 

-Hiç kimsenin inancına siyasal düşüncesine müdahale etmeyeğiz.

 

-Kürt sorunu konusunda en sağlıklı çözümler üreten söylemlerinde en namuslu parti CHP'dir. Bu sorunu çözerse CHP çözer. Sorunu çözmek için 4 koşulu milletin önüne koydum. Samimi ve dürüst olacaksın, gizli kişisel bir ajandan olmayacak, millete hesabını veremeyeceğin angajmanlara girmeyeceksin dedik, TBMM'ye bilgi vereceksin dedik. Hiçbirisini dinlemediler. Kanın akmadığı herkesin barış türküleri söylediği yaşanacak bir Türkiye'yi biz inşa edeceğiz sizin yüzünüzden.

 

-Ülkemizin uluslarası alanda ciddi bir rekabet gücüne kavuşması gerekiyor. Türkiye'nin ekonomik alanda güçlenmesi gerekiyor. Önce üreteceğiz sonra hakça bölüşeceğiz. Katma değeri yüksek ürün üretmek zorundasınız cep telefonları gibi. Üniversiteleri birer bilgi üretim üssü haline getirirseniz Türkiye'yi bilgi toplumuna taşırsınız.

 

-12 Eylül darbe ürünü olan YÖK'ü kaldıracağız.

 

-Her üniversite kendi yöneticisini kendisi seçecek.

 

-Her yıl en az 15 bin üniversite mezununu çeşitli branşlarda yurtdışına doktoraya göndereceğiz.

 

-Eğitim sistemini ideolojik prangalardan kurtaracağız. Bir yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız.

 

-İşsizlik en temel sorun. İş garantili eğitim bütün organizi sanayi bölgelerin yatılı meslek liseleri olacak çocuklar orada okuyacak sanayide stajını yapacak mezun olunca işi hazır olacak.

 

-Teşvik sistemini yeniden ele alıp şekillendireceğiz. Bölgesel teşvikten çok sektörel teşviğe önem vereceğiz.

 

-Vergi borcu olmayan KOBİ'ler ödedikleri vergi ve sigorta primi kadar 1 yıl süreyle 0 faizli kredi alacaklar. Katme değer yüksek ürün üretiyorlarsa çok değerli bir teşvik yapacağız. Türkiye'de üretim istihdam artacak. Kayıtdışı istihdam azalacak.

 

-Sosyal devleti güçlendireceğiz. 17 milyon yoksul vatandaşıma sesleniyorum. Birileri köşeyi döndü birileri açlıktan öldü. 17 milyon kişi yaşanacak bir Türkiye'de 'Ben yoksul değilim' diyecektir.

- 277 TLsabit ödeme ile ev yapacağım.   

- Mazot 1,5 TL'den çiftçilere satılacak.  

-11 milyon emekli dinlesin. Size Ramazan Bayramında ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye vermek benim boynumun borcudur. Çalışan emekli kardeşime sesleniyorum senin emekli aylığından kesilen yüzde 15 vergiyi kaldıracağım.

 

-Aile sigortasını getireceğim. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak.

 

-Kamuda çalışan 800 bin taşeron işçisi var. CHP iktidarında taşeron işçisi diye bir kavram olmayacak. Tamamınızı kadrolu olarak işe başlatacağız. CHP iktidarında çağdaş köleliğe izin vermeyeceğiz.

 

-Asgari ücret net bin 500 lira olacak. Ev kirası ödüyorsunuz bunlar lüks konut yapıyorlar.

 

-Türkiye'ye dünyaya sözüm arsa payı alınmayacak ayda 277 lira sabit taksitle 70 metrekarelik ev yapacağım.

 

-Çiftçiye verilen mazot bir buçuk liraya düşürülecek. Hiçbir şeker fabrikasını özelleştirmeyeceğim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.