1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP'den İHL'lilere kötü haber!
CHP'den İHL'lilere kötü haber!

CHP'den İHL'lilere kötü haber!

Meydanlarda 'kimseye ayrımcılık yapılmayacak' diyen Kılıçdaroğlu, bu sözüyle çelişen bir adım attı.

A+A-

Başta imam hatip olmak üzere bazı meslek liselilerin polis meslek yüksekokuluna girebilmelerini sağlayan kanunun iptalini istedi. 28 Şubat döneminde konulan yasağın yanında yer aldı.

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Hiç kimseye ayrımcılık yapmayacağım." taahhüdünden 3 gün sonra imam hatip, sağlık meslek ve açık liselilerin polis meslek yüksekokulu sınavlarına girebilmesine imkân veren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. ÖSYM Kanunu'ndaki ilgili maddenin iptalini isteyen CHP, başvurusuna düzenlemenin bütün liseleri kapsamasını gerekçe gösterdi. Bazı meslek liselileri engelleyen düzenleme 28 Şubat sürecinin yasaklarından biriydi.

Dönemin ANAP-DSP-MHP koalisyonu tarafından çıkarılan kanunla polis okuluna girebilecekler, 'genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okullar' şeklinde sınırlandırılmıştı. Anayasa'daki 'eşitlik hakkı ve kişinin istediği mesleği seçebilme özgürlüğü'ne dikkat çeken AK Partililer iki ay önce Meclis'e teklif vermiş, söz konusu yasakçı düzenlemenin değiştirilmesini ve ayrımın ortadan kaldırılmasını sağlamıştı.

CHP, iptal başvurusu dilekçesinde, YÖK'ün yetkilerinin ÖSYM'ye devredilmesini de eleştirdi. Dilekçede, "Başkanlık, bu kanunla ve diğer mevzuatla verilen görev ve yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirir ve kullanır.'' hükmünün, "YÖK'ün Anayasa'daki görev ve yetkilerini ÖSYM'ye devretmesine yol açtığı'' gerekçesiyle iptalini istedi. ÖSYM Başkanı'nın, 'ilgili bakan, başbakan ve cumhurbaşkanınca imzalanan müşterek kararname ile atanmasına' da karşı çıkıldı.

CHP'nin iptal başvurusu kabul edilirse, sağlık meslek, imam hatip ve açık liseli 1milyon öğrenci Polis Meslek Yüksek Okulu'na (PMYO) başvuru hakkı kullanamayacak. 1993 yılında faaliyete başlayan açık liseden bugüne kadar 500 bin insan diploma aldı. Her yıl 50 bin öğrencinin mezun olduğu lise, daha çok, çalışarak okumak isteyen vatandaşlar tarafından tercih ediliyor. Sağlık meslek ve imam hatip liselerinden mezun öğrenci sayısı da yılda 200 bini buluyor. Karar halen bu liselerde okuyan 1 milyon öğrenciyi etkileyecek. Bu yıl gerçekleşen PMYO sınavına 55 bin aday girdi

EĞİTİMCİLER TEPKİLİ: ASIL CHP'NİN TAVRI EŞİTLİĞE AYKIRI

Öte yandan, CHP'nin başvurusu, eğitimcilerin tepkisini çekti. Kanunu, 'anayasanın eşitlik ilkesine aykırı' gerekçesiyle mahkemeye götüren CHP'yi eleştiren eğitimciler, "Asıl CHP'nin tavrı eşitliğe aykırı." dedi. Kendisi de meslek lisesi mezunu olan Süleyman Şah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Ekiz, bütün ortaöğretim kurumlarından mezun olanların istediği okulu seçebilme özgürlüğünün olması gerektiğini savundu. Ekiz, "Düz liseli polis olabilir de meslek liseli neden olmasın? Düz liseli polis mi doğuyor? Bu başvuru kabul edilirse sadece meslek lisesi mezunları değil, dar gelirli, liseyi dışarıdan okuyup polis olmak isteyen vatandaş da mağdur olacak. Halkçı olduğunu iddia eden CHP'nin halkın önünün tıkanmasını istemesi tuhaf." şeklinde konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer de CHP'nin, YÖK'ün yetkilerinin bir kısmının ÖSYM'ye devredilmesini öngören maddenin iptalini istemesini değerlendirdi. "CHP, hem 28 Şubat'ı hem de 12 Eylül'ü koruyor." diyen Özer, "YÖK'ün tasfiye edilmesini isteyen CHP, şimdi niye koruyor? Bu ikiyüzlülük değil mi?" sorularını yöneltti.

Zaman

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.