1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'den flaş istifa! Murat Özçelik kimdir?
CHP'den flaş istifa! Murat Özçelik kimdir?

CHP'den flaş istifa! Murat Özçelik kimdir?

CHP Genel Başkan Yardımcsı Murat Özçelik, CHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Meclisi üyeliğinden istifa etti.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcsı Murat Özçelik, CHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Meclisi üyeliğinden istifa etti.

Murat Özçelik kimdir?

CHP Genel Başkan Yardımcı Murat Özçelik, 1954'te Ankara doğdu. TED Ankara Koleji ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Dışişleri Bakanlığı'na 1983 yılında girdi. 1990 yılında atandığı Cumhurbaşkanlığı'ndan, 1992 yılında kısa bir süre bulunduğu Özel Kalem Müdürü olarak ayrıldı. 1996 sonunda faaliyete geçmesi sonunda bir buçuk seneyi biraz aşan bir süre Şanghay Başkonsolosu olarak görev aldı.

Çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2005'te Enformasyon Dairesi'nde Daire Başkanı oldu. 26 Aralık 2006'da Irak Özel Temsilci Yardımcısı oldu. 2007'de Irak Özel Temsilcisi olarak görev almış ve 2009 yılında Irak Cumhuriyeti Nezdinde Büyükelçilik yapmış, 22 Ekim 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan büyükelçiler kararnamesi ile merkeze atandı.

Kasım 2011'de atandığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı görevinden 17 Mayıs 2012 tarihi itibariyle alınıp, Dışişleri Bakanlığı müşavirliğine getirildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan emekli oldu. Eylül 2014'te Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı oldu. Danışmanlıktan sonra Murat Özçelik'in siyasi kariyeri şöyle şekillendi: Ekim 2014'te CHP Parti Meclisi üyesi ve 3 Kasım 2014 tarihi itibariyle de Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan yardımcısıdır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Murat Özçelik bir röportajında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müşteşarlığından neden ayrıldığı sorulduğunda "Beni bebek katili Öcalan ile aynı masaya oturtacaklardı" dedi.

Murat Özçelik'in röportajından bir bölüm:

"Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı görevinden bebek katili Öcalan’la İmralı’da aynı masada olmamak için ayrılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, “Kürtler kadar burada Türkler de var. Türklerin kabul etmediği bir şeyi siz propagandayla halkın gırtlağına mı geçireceksiniz? Muhatap, HDP ve TBMM’dir” dedi

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı görevinden bebek katili Öcalan’la pazarlık masasına oturmamak için istifa eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, “Burada Kürtler kadar Türkler de var. Türklerin kabul etmediğini gırtlağına mı geçireceksiniz” dedi.

Özçelik, “Muhatap HDP ve TBMM. Yasaların geçmesi için HDP beni ikna edecek. Çözüm  hukukla olur. Öcalan’la konuşarak bu sorunu çözemezsiniz. Halkın yüzde 70’inin Öcalan’ın adını duyunca tüyleri diken diken oluyor. Güneydoğu’yu PKK’ya teslim edildi” diye konuştu.

 

Eski Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı emekli Büyükelçi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik’e PKK sorunundan ihanet sürecinin geldiği noktaya, sözde Ermeni soykırımı iddialarından CHP’nin seçim beyannamesine kadar güncel konularla ilgili sorular yönelttik. İşte o sorular ve yanıtları:

- Kamu Güvenli Müsteşarlığı’nda ipleri koparan neydi? Sizden ne istediler ve neyi yapmadınız?

Açıkçası ben bir yol gördüm. O yol da beni İmralı’da Öcalan’ın önüne oturtacak bir yoldu. Ben de o yoldan gitmek istemediğim için ayrıldım.

- Hakan Fidan’ın değil, siz mi müzakereci olacaktınız? 

İş o tarafa doğru gelecekti.  Bebek katili ile gizlice görüşün teklifi yapıldı mı? Ben bu vatan için çalışıyorum. Böyle çalışırken bilsem ki sadece İmralı’da Öcalan ile görüşerek bu iş halledilecek, beni orada görürdünüz. Ama olmayacağını biliyordum. Bildiğim bir konuyu kimse önüme zorla koyamaz. AKP’nin takip ettiği politikalarla memleketin düze çıkması mümkün değil ve ülkenin bölünmemesi mümkün değil. Bu işin böyle yapılmaması gerektiğini söyleyerek ayrıldım.

- Çözümde yol haritanız nedir?

Kürt sorunu var. Ama Kürtler kadar burada Türkler de var. Türklerin kabul etmediği bir şeyi siz AKP’nin başısınız diye propagandayla halkın gırtlağına mı geçireceksiniz? Yapamazsınız. Öcalan, uluslararası hukukta açık olan bir suçla yargılanmış ve müebbet hapse mahkûm olmuş. Onun bulunduğu yere hangi müzakere masasını açacaksın? Benim için etnik kimlik önemlidir. Onların da bu memlekette benim gibi yaşamasını istiyorum. Mademki bu ülkede hep birlikte yaşayacağız. Sadece onlar mutlu olmayacak hep birlikte mutlu olacağız. Bu sebeple bizim de mutlu olacağımız sonuç içinde Öcalan ile müzakere yok.

- Kiminle masaya oturacaksınız?

Muhatap HDP ve TBMM’dir. Seçim barajını indirdiğimiz anda Kürtlerin içinde başka partiler de çıkacak. Hepsi PKK’nın dediğini kabul etmiyor ki. HDP sadece Kürtlerin değil PKK’nın da temsilcisi değil mi? O zaman gerekli koordinasyonu kiminle yapıyorsa yapsın gelsin karşıma otursun. Ama TBMM’den geçecek yasalarla bir şeyler yapılacak diyorlar ya o yasaların geçmesini teminen HDP beni ikna edecek. Ben ikna olduğum zaman HDP ile beraber AKP’ye gideceğiz. MHP’ye gideceğiz. MHP diyecek ki ’defolun’. Ama biz diyeceğiz ki yapmayın biz şöyle bir şey yapıyoruz. Ve bunlar halkın gözü önünde olacak. Böyle önemli sorunları eğer halkın gözünden kaçırarak yalan söyleyerek götürmeye kalkarsanız çözemezsiniz.

- HDP’yi muhatap almaya devam edecek misiniz? Yoksa önceliğiniz PKK’nın silah bırakmasını sağlamak mı olacak?

Siz benim burada elimde kalaşnikofla gezmemi doğal karşılıyorsanız o zaman Güneydoğu’da da kalaşnikofla gezmeyi doğal karşılayalım. Bir AKP var ve hiçbir şeyden sorumlu değil. Bölgede silahlarla dolaşıyorBen Meclis’te bir sürecin gideceğini söylüyorum. Neymiş, müzakere yasası geçirecekmişiz, Öcalan bunun bir şeyi olacakmış, sonra müzakere heyeti oluşturulacakmış. Bunu utanmadan birileri çözüm süreci diye yedirdi. Çözüm süreci hukukla olur. Öcalan ile konuşmakla bu sorunu çözemezsiniz. Halkın yüzde 70’i Öcalan lafını duyunca tüyleri diken diken oluyor. Burada yanlışlığın kendisi PKK’ya hükümetin Güneydoğu Anadolu’yu teslim etmesidir. Orada silahla dolaştırıyor, askeri kaldırıyorsun, bütün medyayı da karartmışsın halkın da dünyadan haberi yok.

- CHP,  HDP’nin özerklik isteğini nasıl değerlendiriyor?

HDP diyor ki ’ben demokratik özerklik istiyorum’. Öcalan’ın yazdığı taslağa bir bakın demokratik ulus yazıyor. Yok yahu! Türkiye Cumhuriyeti demokratik değil mi? Sen ne demek istiyorsun? Her şeyin başına demokratik ekliyorlar. Demokratik eşbaşkanlık, demokratik zırt, demokratik pırt. Sen benimle dalga mı geçiyorsun? Benim entelektüel birikimimle oynamaya da kalkmayın."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.