1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan koalisyon açıklamaları
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan koalisyon açıklamaları

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan koalisyon açıklamaları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında koalisyon konusunda açıklamalarda bulundu.

A+A-

İşte Kılıdçaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

"Hükümet sözcüsü, 'Başbakan Davutoğlu artık torba yasa gelmeyecek dedi' demişti. Hemen ardından torba yasalar geldi. Demek ki vesayet altında.

Yasama organını yürütme karşısındaki zaaftan kurtarmak gerekiyor.

Bilgisi, birikimi ve demokrasiye inancıyla kimsenin tereddüt etmeyeceği bir ismi TBMM Başkanlığına aday gösterdik. Umuyoruz ve diliyoruz, bütün gariplikler ve haksızlıkları TBMM’nin itibarına gölge düşüren uygulamaları Deniz Baykal döneminde yaşamayız.

Yeni yasama yılında hükümetin oluşmasında ciddi sorunlar olduğunu bilincindeyiz.

 

Suriye konusunda en başından beri yanlış yapıyorsunuz dedik. Bize Baasçı dediler. Şimdi iktidarda olanlar dahi hatalarını kabul eder noktaya geldi.

2 milyon Suriyeli var deniyor. Belki 3 belki de 5 milyon var. Kimse ne yaptıklarını bilmiyor.

2 milyon Suriyeli nasıl yaşayacak. Nasıl yaşayacak bu insanlar, neyse geçinecekler. Yeraltı dünyasının en önemli aktörleri olursa hiç şaşmayın

Davutoğlu'na: "Senin adına başkaları konuşmamalı"

Geçici hükümetin Başbakanı olan Sayın Davutoğlu'na yine seslenmek istiyorum; senin adına başkaları konuşmamalı. Suriye konusunda önce sen konuşmalısın, sen konuşacaksın ki senin Başbakan olduğunun farkına varalım biz. Senin yerine başkaları konuşuyor ve sen sesini kesiyorsun ve sen susuyorsun, bunlar doğru değil. 'Suriye'ye gireceğiz.' Niye gireceğiz
Suriye'ye? Hangi gerekçe ile gireceğiz? Akan kan yetmedi mi? Şimdi sıra Mehmetçiğin kanına mı geldi? Yazık, günah değil mi bu ülkeye? Ramazan ayı orada kan akıyor. Sizin yanlış politikalarınız nedeniyle, terör örgütleri bizim komşumuz oldu?

"Suriye'ye neden gireceğiz?"

Suriye’ye neden gireceğiz, hangi gerekçeyle gireceğiz? Akan kan yetmedi mi?

Ramazan ayı orada kan akıyor. Dış politikada iki ana eksen vardır

Bir dış politika milli olmak zorundadır. Geçtiğimiz 13 yıl bunu bozdu

Bedel ödüyoruz. Bedeli ödeyen hükümet değil, bu ülkenin insanları

"Yeni bir yol haritası çizmek zorundayız"

Yeni bir yol haritası çizmek zorundayız. Seçimler oldu, sonuçlandı. Hiçbir parti tek başına iktidar olamıyor. Bir koalisyon arayışı başladı

Geçen 13 yılın faturası bize çok ağır oldu. Siz bilgi toplumunu yakalamak için kararlılığınız ortaya koyamıyorsanız ülkeyi nasıl yöneteceksiniz

"Koalisyon konusunda seçimlerde izlediğimiz stratejimizi izleyeceğiz"

Koalisyon konusunda seçimlerde izleyeceğimiz stratejimizi izleyeceğiz. Doğrudan vatandaşın sorununa kilitlenmek... Kısır siyasi tartışmalardan uzak durmak... Hiçbir vatandaşı ötekileştirmemek

Kendilerine bize geldiklerinde de söyleyeceğiz. Hiç kimseyi yok saymıyoruz

Bütün vatandaşlarımızın oylarını değerli kabul ediyoruz. Demokrasiye inanıyoruz.

"Kimin kiminle koalisyon yapacağı değil, hangi ilkeler içinde..."

Kim kiminle koalisyon yapacak tartışmaları var. Bunları da bir kenara bıraktık, bunlar eski siyasi anlayıştır dedik. Elbette partiler bir araya gelecek. İlkelerden yola çıkalım dedik, kimin kiminle koalisyon yapacağı değil hangi ilkeler içinde koalisyon yapılacağıdır dedik. Bu çerçevede ilkelerimizi belirledik.

"14 temel ilke belirledik"

Kurulacak hükümetin demokrasiyi onarma hükümeti olacağını söylemek isterim. 14 temel ilke belirledik.

Vatandaşın can güvenliği, mal güvenliği, hukuk üstünlüğü, makul şüpheyle insanların hapse atıldığı bir düzeni kabul etmiyoruz.

Yargının bağımsız olması... Şu anlayışa göre kurulan HSYK’yı kabul etmiyoruz.

AKP’den 12 kişi, cemaatten iki kişi, ülkücülerden 2 kişi... Böyle saçma bir şey olur mu? Siyasi görüşüne göre bir yere geliyorsa yargıçlık görevini yapamaz. 12 Eylül darbe hukukundan Türkiye’nin arınması lazım.

Darbe hukukunun karşısında duran tek parti CHP’dir. YÖK denilen bir belanın kalkması lazım. Lider suntasının kalkması lazım.

Siyasi ahlak yasası…. Siyasetçi cebine çalışmayacak, yakınlarına çalışmayacak, halk için çalışacak. Siyaset temiz, düzgün adamların işi olmalıdır.

Refahın tabana yayılması… 21. yüzyılın Türkiyesi’nde 17 milyon yoksulluğu kabul etmiyoruz. Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar. Kıyametin kopmayacağı bir süreci yaşatmak zorundayız.

Emekliye Ramazan’da ve bayramda 2 maaş ikrimiye olmazsa olmazımızdır.

Asgari maaşın 1500 lira olması olmazsa olmasımızdır.

"Cumhurbaşkanı anayasal çerçevede kalacak"

Defalarca söyledim yine söylüyorum. Bir cumhurbaşkanı az konuşur, öz konuşur sabah akşam konuşmaz. 'Benim meşruiyetimi tartıştırmam' diyorsan, o zaman anayasal çerçevede kalacaksın. Anayasayı çiğneyeceksin, taraf tutacaksın sonra 'bana saygı göstereceksiniz' diyeceksin. Biz o tür bir davranışa asla saygı göstermeyiz. Cumhurbaşkanının örtülü ödenek kullanma hakkı yoktur. Cumhurbaşkanı Başbakan'dan ne gizli iş yapacak da örtülü ödene kullanacak? Kabul etmiyoruz. Bu bir gece yarı önergesidir

Barış eksenli dış politika

Barış eksenli bir dış politika... Dünyada barış Türkiye’de barış. Dostluğu, kardeşliği savunuyoruz. Dış politikayı bu eksende oluşturuyoruz. 'Bizim yalnızlığımız değerli bir yalnızlıktır' dedi. Siz kendi kendinize değer veriyorsunuz, bunun bir önemi yoktur. Başka bir ülke size değer veriyor mu?

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.