1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP, İstanbul adaylarını tanıttı
CHP, İstanbul adaylarını tanıttı

CHP, İstanbul adaylarını tanıttı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul milletvekili adaylarını tanıttı. Çetin Soysal, toplu fotoğrafa da girmedi

A+A-

CHP İstanbul İl Başkanlığı dün Conrad Otel'de düzenlenen bir toplantıyla İstanbul milletvekili adaylarını tanıttı. 85 milletvekili adayının tanıtılacağı toplantıya Gürsel Tekin, Umut Oran, Oktay Ekşi, Şafak Pavey'in de aralarında bulunduğu 30 aday katılmadı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Ankara'daki programları nedeniyle tanıtımda yer almadı.

CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin, "Yeni ve deneyimli, genç ve mücadeleci yol arkadaşlarımızla bizi tek başına iktidara taşıyacak yürüyüşe pazartesi günü çıkıyoruz. Sokak sokak, kapı kapı, cadde cadde dolaşıp, CHP projelerini anlatacağız. CHP'nin halka umut veren politikalarını her İstanbulluya duyuracağız. Aile Sigortasını kapı kapı dolaşıp yoksul kadınlarımıza anlatacağız. Milletvekili adaylarımız gece gündüz demeden her İstanbulluya elini uzatacak, sorunlarını dinleyecek, problemlerine çare olacak" dedi. Şahin, seçim çalışmalarında 4 bin 500 kişilik gönüllü, 6 bin kişilik kadın kolları üyesi ve 3 bin gençlik kolları üyesinin çalışacağını belirtti.

Çetin Soysal fotoğrafa girmedi

Konuşmanın ardından adaylar tek tek anons edilerek sahneye davet edildi ve fotoğraf çektirildi. 2. Bölge adaylarının fotoğraf çekimi sırasında sahneye gelen Çetin Soysal grubun arka sırasında araya mesafe koyarak durdu. Soysal aynı grup el ele poz verdiği sırada sahneden ayrılarak milletvekili adaylarına ayrılan bölümün dışında çoğunluğunu gazetecilerin oluşturduğu bölümdeki yerine oturdu. Çetin Soysal, tüm adayların yer aldığı toplu fotoğrafa da girmedi.

Soysal: "Kırgın değilim"

Partiye bir kırgınlığının olmadığını belirten Soysal, "Ben sokaklarda, caddelerde halkla buluşmanın doğru olduğuna inanıyorum. Önemli olan sokaktaki feryadı duymaktır ve bir an önce sokakla buluşmaktır. Otel toplantıları bana suni ve yapay geliyor. Ben sokaktayım, sokağı olmayı önemsiyorum. Türkiye bir süreçten geçiyor. Bu süreçte parlamentoda çok yoğun çalışan arkadaşlarımız oldu. Onları buralarda görmemek beni üzmüyor diyemem. Orada gerçekten inançlı, kararlı, sabahlara kadar inatla çalışan arkadaşlarımızın burada eksikliğini görünce elbette burulmamam mümkün değil" dedi.

SABAHAT AKKİRAZ: 41 YILDIR HALKIN İÇİNDEYİM

3. bölge 6. sıradan aday olan sanatçı Sabahat Akkiraz, "Vatandaşın önceliği için siyaset yapılıyor. Çözüm için hepimiz yola çıktık. Kadınlar, Alevilik ve sanat konularında çalışma yapıyorum ve çözüm olsun diye siyaset içindeyim. Adaylığım kendimde heyecan yarattı. Kadınım, Aleviyim, sanatçıyım ve bu kesimlerin sorunları çok fazla. 41 senedir halkın içindeyim, halktan yana tavır aldım. Yine halktan yana olacağım. 41 senedir müzikle çözüm olmayınca siyaset yaparak çözüm olsun istedim" dedi.

SEZGİN TANRIKULU: İSTANBUL BÜTÜN TÜRKİYE'DİR

2. Bölge 3. Sıra adayı olan eski Diyarbakır Barosu Başkanı, avukat Sezgin Tanrıkulu, "İstanbul'dan aday olmam sürpriz değil. Bu tartışmanın benim üzerimden yapılıyor olmasını medyanın sorgulaması lazım. AK Parti'nin adayları Sayın Çelik, Çağlayan, Arınç nereden aday? Neden Sezgin Tanrıkulu İstanbul'dan aday olunca böyle bir tartışma yapılıyor. Medyada ve toplumda dışlayıcı bir yaklaşım var. Bir Kürt ancak Diyarbakır'dan aday olur. Genel Başkan Yardımcısı olarak seçim çevremiz bütün Türkiye. İstanbul da bütün Türkiye'dir zaten. Böyle bir tartışmanın benim üzerimden yürütülmesi bir ayrımcılık ve partimizin yeni tezlerine karşı bir refleks olarak görüyorum" diye konuştu.
Tanrıkulu, Kürt sorununda CHP'nin üçüncü yolu açtığını belirterek, "Tezlerimizi anlatmaya başladık ve bunun karşılığını alıyoruz. Bu seçimde, doğuda, güneydoğuda ve bütün Türkiye'de uzak kaldığımız kesimlerden mutlaka olumlu bir yanıt alacağız" dedi.

BİNNAZ TOPRAK: ÇOK UMUTLUYUM

3. Bölge 5. Sıra adayı Prof. Dr. Binnaz Toprak, sahada seçim çalışmalarına başladığını belirterek, "Bağcılar, Avcılar ve Güngören'de çalışmalara başladım. Oldukça heyecan var. CHP'nin politikalarını anlatıyorum. Çok umutluyum. En çok aile sigortasını soruyorlar.Projelerimizle hazırız. Çok iyi bir oy oranını yakalayacağız" dedi.

MARİ GORMEZANO: İKİNCİ YAHUDİ MİLLETVEKİLİ OLACAĞIM

CHP'nin Yahudi kökenli tek adayı olan 2. Bölge 22. Sıra adayı Mari Gormezano, Atatürk'e şapka yapan terzi Adolf Loker'in torunu olduğunu, annesinin teyzesinin ise Atatürk'ün Fransızca öğretmeni olduğunu söyledi. Gormezano, "Tüm bunların insanın bilinçaltına işliyor. Şimdi de Atatürk'ün kurduğu partideyim. İlk Türk Yahudi milletvekili CHP'dendi. 76 yıl aradan sonra seçilirsem ikinci Türk kadın Yahudi milletvekili olacağım" dedi.

SÜLEYMAN ÇELEBİ: İŞÇİYİM İŞÇİ KALACAĞIM

3. Bölge 3. Sıra adayı eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise, "Cem Karaca'nın güzel bir şarkısı vardı. Sen işçisin işçi kal diye. Ben işçiyim, işçi kalacağım. Bu ülkenin gerçek mağdurlarının sesi olmaya devam edeceğim. İşçilerin, işsizlerin, yoksulların, emeklilerin, gençlerin, kadınların sesi olacağız. Mücadelemizi gene sokaklarda, alanlarda devam ettireceğiz" dedi.

AYDIN AYAYDIN: DEĞİŞİMDEN YANA BİR CHP

CHP'nin kadrosunu gençleştirdiğini ve daha çok kadına yer verdiğini belirten 2. Bölge 4. Sıra adayı gazeteci Aydın Ayaydın, "CHP ilk defa vatandaşların karşısına hemen hemen her konudaki projeleriyle çıkıyor. Ekonomi projesi CHP'yi bırakın hiçbir partide görülmemiş kapsamda. CHP'nin en önemli bu dönemdeki özelliği daha çok demokrasiye inanan, özgürlüklerden yana bir parti hüviyetinde. Kemal Bey genel başkan olduğunda delegelere ve halka, ?Ben statükoyu bırakan ve değişimden yana bir CHP olacağım' dedi. Değişim vaad eden bir Genel başkanın kadrosunda, statükoyu savunan, kemikleşmiş bir kadroyla yola nasıl devam edebilirdi. O kadroyla bu değişim rüzgarını halka enjekte edemezdi. Kemal Bey değişim mesajını verirken, değişimi yapabileceği bir kadroyla gerçekleştirmek durumundaydı ve bunu gerçekleştirdi"

Habertürk
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.