1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Ceviz Yetiştiriciliği
Ceviz Yetiştiriciliği

Ceviz Yetiştiriciliği

Ceviz Yetiştiriciliği

A+A-

Ceviz dünyanın dört bir yanında farklı iklimlerde yetişen bir ağaç türü olmaktadır. Cevizgiller familyasının pek çok türü bulunuyor. bunların her birini dünyanın farklı bölgelerinde görmek ise şaşırtıcı bir durum olmamaktadır. Ülkemizde de farklı ceviz türleri bulunmaktadır. bunların her biri de halk arasında büyük rağbet görüyor. Bunun yanı sıra cevizin tüketimde de fazlasıyla yeri bulunmaktadır. gıda olarak da tüketilebiliyor olması cevize olan rağbeti arttırmaktadır. Ayrıca cevizin sağlık açısından önemli faydaları bulunuyor. kolesterol sorunlarında dahi ceviz önerilmektedir. Ayrıca pek çok sağlık sorunu için ceviz doğal bir tedavi anlamını taşıyor. Tüketiminin bir zararının olmaması da pek çok kişinin cevize ilgi uymasını kolaylaştıran etkenlerden olmaktadır. tüm bu ilgi nedeniyle ceviz fidanı alımları artmaktadır. Çünkü ceviz sadece bir defa ekilmekte ve ağacın ömrü boyunca ürün vermektedir. Bu durum nedeniyle uygun şartlar sağlandığında ceviz ticaret için de fazlasıyla yararlı bir ürün olmaktadır.

                Her bitkisel üründe olduğu gibi ekilecek fidan ya da tohumda uygun şartların sağlanması gerekmektedir. Ceviz her ne kadar farklı iklim şartlarına uygun olsa da bazı ufak ayrıntılar verimi fazlasıyla etkiliyor. Bu nedenle ceviz yetiştirecek ve üretecek kişilerin gerekli verimi alabilmesi için iklim, toprak şartlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede harcanan emek boşuna olmayacaktır. Ayrıca cevizin ticarette önemli bir yer tutması nedeniyle de yetiştirilme koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede elde edilen verimin yüksek olması sağlanacak ve harcanan emek gelire dönüştürülecektir. Bunun yanı sıra cevizin her bölümü ürün olarak kullanılabilmektedir. Ülkemizde kadınlar da taze cevizin kabuğunu güzellik, saç bakımı gibi konularda kullanmayı tercih ediyor. Bu sayede yetiştirilen ceviz ağacının hiçbir bölgesi boşa gitmemektedir. Bodur Ceviz fidanı satın alarak işe başlamak mümkün bir durum oluyor.

                Ceviz türünün seçimi de büyük önem arz etmektedir. Farklı ceviz türlerinin farklı koşullarda yetiştirilmesi mümkün oluyor. Doğru seçim ise elde edilen verimi olumlu olarak etkilemektedir. Ceviz yetiştirmeye yeni başlayacak kişiler için ise ülkemizde yardımcı olacak pek çok firma, kurum kuruluş bulunmaktadır. bunlardan destek alarak doğru tür seçimi yapmak da mümkün oluyor. Ayrıca ekim yapılacak yere uygun bodur ceviz bulmak da hiçbir şekilde sorun olmamaktadır. Bunun yanı sıra fiyatlar türe göre değişmekle birlikte toptan fidan alımlarında önemli avantajlar elde ediliyor. Bu konuda firmalarla iletişime geçilmesi fidan satın almak isteyenlere yardımcı olacaktır. Uygun fiyatlı fidanların satışı da ülkemizde yoğun olarak yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.