1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÇETELER BİTMEZ ÇÜNKÜ KÖKLERİ KUVVETLİ...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇETELER BİTMEZ ÇÜNKÜ KÖKLERİ KUVVETLİ...

A+A-

Okullarda yaşanan şiddet olaylarının gittikçe artmasını, gazetelerin ve televizyonların şiddet konulu haber ve filmleri abartılı vermesine bağlayarak, basının okullardaki şiddeti adeta teşvik ettiğini söylemleri çok konuda olduğu gibi, basını bu konuda da günah keçisi yapmaya çalışmaktadır diye düşünüyorum. Ekonomik ve fiziksel nedenlerin sonucunda şiddete eğilimli hatta şiddet yanlısı çeteler daha okul  sıralarından yetişmektedir. Yalan mı? Bu sene de okul başlamadan önce yine ilk aklımda olan şey bu idi.
Gelir adaletsizliği, halkın gittikçe yoksullaşması, artarak devam eden göç, işsizlik, devlete ve geleceğe dönük güvenin azalması, kültürel yozlaşma, değerlerimizden uzaklaşma ve yabancılaşma gibi nedenlerin yanında kalabalık sınıflar, derme çatma yapılmış okullar, güvenlik önlemlerinin yetersizliği, personel eksikliği, okulların yeterli fiziksel, eğitsel ve rehberlik donanımına sahip olmaması, asıl etkenlerdir. Okullarda yaşanan şiddet olaylarının önlenmesinde, başta başbakan ve basında sıkça çıkan siyasetçiler ve ünlüler olmak üzere herkes daha dikkatli davranmaya çalışmalıdır.
Konuyla ilgili kriz masası kurularak, şiddet olaylarının önlenmesi için okul, aile, öğretmen, öğrenci, idare, Bakanlık ve sendikalarla birlik içerisinde hareket edilmesi gerekmektedir. Okul içinde özel güvenlik birimleri veya polis bulundurarak şiddeti önlemeye çalışmanın işe yaramayacağını, Milli Eğitim Bakanlığı"nın acil çözüm üretmediği sürece şiddet olaylarının artarak devam edeceğine dikkat çekmek istiyorum.
Türkiye`de gençler sessiz bir kalabalık. Gelecek, onlar için korkulu bir sözcük. İçlerinden çok azı yarınından umutlu. Öğrenciler yaşadığı ekonomik, sosyal, psikolojik sorunlardan kaynaklanan gerginliklerini ve güvensizliklerini okulda oluşturdukları kamplaşmalarla, şiddetle yansıtma eğilimine girmektedir Okullarındaki şiddet olayları liselerden ilköğretim okullarına kadar inmiştir. Kalem tutması gereken eller, maalesef bıçak taşıyor. Daha önce okul önlerinde gördüğümüz çeteleşme artık okul içine girdi. Okullardaki şiddet o kadar fazla ki neredeyse her gün bıçaklayan ve bıçaklanan öğrenci oluyor. Gençleri şiddete yönelten filimler, diziler, bilgisayar oyunları ve kitapların gözden geçirilmesi ve tehlikeli olanlar için bir an önce önlem alınması gerekiyor. Okullarda olumlu tutum ve davranışlar neredeyse istisnai düzeyde kalmıştır. Bu arada ilköğretim disiplin yönetmeliği de gözden geçirilmelidir. Bu yönetmelikle öğrenciye hemen hemen hiç bir yaptırım uygulanamamakta olup, yönetmelik, gücünü ve anlamını kaybetmiştir.
Öğrenciler arasında kötü muamele, aşağılanma, yasaklama, yoksun bırakma, alaya alma ve küçük düşürme davranışları oldukça yaygın duruma gelmiştir. Öğrenciler hemen her gün şiddete ya karışmakta, ya da tanıklık etmektedir. Okullardaki bu disiplin anlayışı ve şiddet ortamı öğrencinin olumsuz bir benlik geliştirmesine yol açmaktadır. Öğrenciler kendilerini, aşağılanmış, tehdit edilmiş, reddedilmiş hissetmekte ve daha fazla içe kapanmakta ya da psikosomatik düzeye varan tepkiler göstermektedir. Güvenli okul denildiği zaman aklımıza sadece polis ya da güvenlik elemanıyla alınan fiziksel önlemler gelmemelidir. Çocuklar bekledikleri desteği okullardan göremezlerse, sosyal olarak istenen davranışları da göstermezler. Bu da güvenli bir okul oluşturmanın önündeki önemli engellerden birisidir. Asıl olan, şiddet ve suç oluştuktan sonra müdahale etmek değil, okulda çocukları takip ederek erken uyarı işaretlerini tespit edebilmektir.
Bu konuda en büyük görev ve sorumluluk Milli Eğitim Bakanlığına düşmektedir.
Konuyla ilgili olarak bazı olaylar, ilgililerin ve yetkililerin bu olaylara ne denli değer ve önem verdiklerinin, ne denli sorumluluk duygusuyla hareket ettiklerinin somut örnekleridir

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.