1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Cenaze Namazının Kılınış Vaktinde Şaşmalar
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Cenaze Namazının Kılınış Vaktinde Şaşmalar

A+A-

Cenaze namazlarının saati sela verme esnasında belirtiliyor. Belirtilen saatlerde kılındığı gibi bazen şaşırtıcı oluyor. İlçemizde vefat eden Halime Yücel'in cenaze namazının kılındığı gibi.(Dirmil-Altınyayla)

 

Zaman dilimi olarak 15 dakika önce kılınmıştı. cenaze namazının kazası olmaz. ondan dolayı mahrum kalan kişilere nasıl cevap verilir bilemiyorum.

 

Daha öncede dile getirmiştim. Dile getirdiğim mesele basit değildir. Sabah erkenden telefonum çaldı. Arkadaşımın telefonundan aranıyordum.

 

Sevdiğim, saydığım, kişilikli, hayır hasenat sahibi teyzemizin ömrü sona ermişti. Son görevimizi yapmamız gerekiyordu, arkadaşıma namazının vaktini sordum saat 10' da dedi.

 

Camii görevlilerimiz saat 10.00 da  (yazıyla sabah saat on da kılınacak diye duyurmuşlar) saatin teyidini birkaç kişiden aldım. Cenazeye katılmam için 20 km. yol yapmam gerekiyor.

 

Vaktinden önce yola çıktım. İyi ki, çıkmışım bizim camii görevlilerimiz bazen olup erken kıldırıyorlar. Saat 09:45 de camii avlusuna girdim. Saat 10.00 mu diye tekrar baktım. Saat 09.45 minareden bildirildiğine göre 15 dakika sonra cenaze namazı kılınacak.

 

Ben has bel kader ulaştım. Rahmetlinin namazını kıldım. Camii görevlilerinin bu konuda mutlaka dikkatleri çekilmeli, hangi saatte cenaze namazı kılınacaksa o saati belirtmeliler. Kardeşim saat  10 diye duyuru yapıyorsun.

 

09.45 'de cenaze namazını kıldırıyorsunuz. Saatini ona göre belirtin. Mezarlıktan döndükten sonra parkta büyüğümün biriyle oturdum. Çay içerken dedi ki, hocam saat 10.00' da cenaze vardı. Cenaze namazını kılmak için geldim.

 

Kimsecikler yok. Allah Allah kesin saat 10.00 diye anons edildiydi diye hayıflandı. Saat tam 00.10 da camiinin avlusuna geldim, geçmiş olsun cenaze defin için götürüldü dediler.

 

Hadis okuyanlar bilir. Cenaze namazlarında cemaatin sayısı önemlidir. Merhum veya merhumeye son görevi ifa etmek bizler içinde çok önme arz eder.

 

Hayır, sahibi dedim. Biliyorum ibadet yerlerine yaptığı hizmetleri. Bu gün ibadet mekânlarımızın kolaylıkları varsa merhumenin ve etrafının katkıları vardır, katkıları hem de çok.

 

Olsun olmasın, cenaze namazını küçük ilçede saat 10.00 'nu bekleyip cenaze namazının sevabından kimsenin kimseyi mahrum bırakma hakkı yoktur.

 

Fazla yazmadan ilçe yöneticilerimiz bu konuya el atarlar diye düşünüyorum. Cemaatten kimileri namaz öncesi hocalarımızı uyarmışlar. saatin gelmediğini belirtmişler.Yine de kendileri 10.00 ' da demelerine rağmen 09.45 de namazı kıldırdılar.

 

Görevli arkadaşların duyarlı olmalarını isteniyor. Ölen kişinin tekrardan namazı kılınmayacağına göre erken kıldırmanın mantığını yetkililerimiz sorar belki.

 

Cenaze namazı bir kişiye bir kere kılınıyor. Onun için vakit konusunda görevliler saate mutlaka uymaları gerekir. İlçenin cemaati camiinin avlusunda olan kişiler değil ki.

 

Camiinin avlusunda kimse yok o halde erken kılsak olur, sonucu çok saçmadır. Merkez de oturan büyüğümüz üzüntüsünü dile getirdi.

 

Cenaze namazından mahrum bırakıldım hiç olmasın mezarlıkta definin de bulunup, duasına amin diyeyim diye mezarlığa geldim dedi.

 

Müslüman zamanında hazır oldu. Bu sefer namaz kılınmış. Cemaat olacak kişi namaza katılamamanın vebalini, sebebini kime soracak, kime dillendirecek.

 

Selayı veren görevli, cenaze teçhiz tekfin görevlisi bizi, bizleri sevdiklerimize son vazifemizi yapmaktan mahrum bırakmayın.

 

Milletimizin çok önem verdiği cenaze namazından yoksun bırakmayın. Yöneticilerimiz gerekli uyarılar yaparlarsa cenaze sahipleri, sevenleri, eşi, dostu mutlu olacaktır.

 

Cenazenin kalabalık olmasını hepimiz arzuluyoruz. Saate riayet şart değilse saatini belirtmeyin.

 

Görevliler bilirler ama insan bir kere ölür. İkinci, şansı yoktur. Uçakların uçuş saatlerine riayetleri, maçların saatinde başlaması hoşuma gidiyor.

 

Fakat ibadetlerin vaktinde eda edillinmemesi de canımmı sıkıyor. Verilen saatlere uyulmayacaksa saatini  belirtmeyin.

 

Olsun.

 

Bitsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.