1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Çankaya’nın başı köpeklerle dertte
Çankaya’nın başı köpeklerle dertte

Çankaya’nın başı köpeklerle dertte

Çankaya Belediye Başkanı Genç işadamları ile kahvaltıda buluştu. Ve Çankaya'nın köpek derdini anlattı.

A+A-

Çankaya Belediye Bakanı Alper Taşdelen:

 

“Ankara’nın neredeyse bütün köpekleri Çankaya’da. Kamu kurumları

 

başıboş köpekleri topluyor, getirip Çankaya’ya bırakıyor”

 

“Kavga için gelmedim, kısır çekişmeleri geride bırakmalıyız”

 

-TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen:

 

“Taşdelen ‘genç’ farkını ortaya koydu”

 

- TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Türker Naslı:

 

“Üyelerimizin milletvekili adaylıklarını destekliyoruz”

 

 

ANKARA- Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, bazı kamu kurumlarının başıboş köpekleri toplayıp Çankaya’ya bıraktıklarını belirterek, “Ankara’nın neredeyse bütün köpekleri Çankaya’da. 20 bin köpek ile tek başına uğraşmamız mümkün değil” dedi.

 

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Parlamento ile İlişkiler Komitesi’nin geleneksel “Türkiye’ye Yön Verenler” etkinliğinin yeni yıldaki ilk konuğu, Alper Taşdelen oldu.

 

Taşdelen, TÜGİAD Ankara Şubesi’nin ev sahipliğinde Sheraton Oteli’nde düzenlenen kahvaltılı sohbet toplantısında, belediyecilik anlayışından söz etti, hizmetleri ve projeleri anlattı, genç işadamlarının sorularını yanıtladı.

 

Çankaya’nın semtlerinde başıboş köpeklerin sayısının giderek artmasına yönelik soru üzerine Taşdelen, Ankara’da 20 bin dolayında başıboş köpek bulunduğunu anımsattı. Ankara’daki başıboş köpeklerin tamamına yakınının Çankaya’da olmasından yakınan Taşdelen, şunları söyledi:

 

“Gölbaşı’ndaki bir vakfa ait çok küçük barınak dışında Ankara’da sadece Çankaya Belediyesi’nin hayvan barınağı bulunuyor.Bu nedenle Ankara’nın her yerinden, değişik kamu kurumları başıboş köpekleri topluyor, getirip Çankaya’ya bırakıyorlar. Bağlum’dan, Pursaklar’dan, Sincan’dan, Etimesgut’tan, Kızılcahamam’dan toplanan köpekler, ağırlıklı olarak Birlik Mahallesi, ODTÜ ormanı kenarı, 100. Yıl, Çiğdem, İncek bölgelerine bırakılıyor. Barınağımız 1700 köpek kapasiteli. Ankara’nın 20 bin köpeği ile tek başına uğraşmamız mümkün değil. Yasa, köpekleri topla, aşılarını yap, kısırlaştır ve aldığın yere geri bırak diyor. Başka bir şey yapamıyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi’ne birçok kere dile getirdik, en azından bir barınak açmaları için… Ancak, henüz bir şey yapılmış değil. Başıboş köpekler için 10 ayda 4, 5 - 5 milyon lira harcadık. Ancak, biz yaptıkça Çankaya’ya daha çok köpek bırakılıyor. Kırşehir’den bile köpek getirildiği söyleniyor.”

 

-New York kaldırımları Çankaya’da-

 

Alper Taşdelen, öğrenci yurdu, alzheimer merkezi, engelliler merkezi, yüzme havuzları, kültür merkezi, parklar ve spor alanları gibi yatırımların yanı sıra ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine yönelik “Bir kelebek de sen uçur, bir üniversite öğrencisi de sen okut” gibi sosyal projeleri hayata geçireceklerini anlattı.

 

Göreve geldiklerin bu yana 70 bin ton asfalt döktüklerini, bu rakamı gelecek yıl 120 bin tona çıkartmak için gerekli araç-gereç altyapısını hazırladıklarını kaydeden Taşdelen, “Öğrencilik yıllarımda ABD’de kaldırımlar dikkatimi çekmişti. New York’taki bu kaldırımlarının aynısını şimdi Çankaya’da döküyoruz. Bu asfalt çok ince, ancak ömürlük, özel bir asfalt. Biz farklı olarak, şekil verip boyayarak albenili hale getiriyoruz” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi ile ilişkiler konusundaki bir soruya da Taşdelen, “Ben kavga için gelmedim. Çankaya Başkent’in başkentidir. Çankaya, devleti temsil eder. Kısır çekişmeleri geride bırakmalıyız. Siyasette pirim toplamak için kavga işin kolayı. Biz bunu yaparsak farkımız kalmaz. Ben hizmet etmek istiyorum. Belediyeler, siyasetin değil hizmetin merkezi olmalıdır” karşılığını verdi.

 

Siyasette bir nesil sorunu olduğunu ifade eden Taşdelen, dünyadaki gelişmelere paralel Türkiye’de de gençlerin siyasete katılımının sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Taşdelen, “Siyasetin gençleşmesi lazım. Bizler hangi siyasi partiden olursak olalım birbirimizi anlıyoruz” diye konuştu.

 

-“Genç” farkı-

 

TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen de konuşmasında, Yunanistan seçimlerinde genç bir başbakanın iş başına geldiğini, hükümet sözcüsünün 20’li, Maliye Bakanı’nın 30’lu yaşlarda olduğunu, İtalya, Romanya, İspanya gibi birçok ülkenin siyasetinde de gençlerin etkili olduğunu anlattı. Yücelen, “Türkiye’de de sağ, sol kavramlarını bir kenara bırakarak, hakça paylaşımı sağlayacak düzenin gençler tarafından kurulacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bu anlamda Alper Taşdelen’in de gençlere örnek olduğunu belirten Yücelen, “Sayın Başkan ‘genç’ farkını ortaya koyuyor. Soğuk gecelerde kar mücadelesinde, hizmet alanlarında Taşdelen’i bizzat görüyoruz. Görev bilincinden, parti ayrımı gözetmeyen hizmet anlayışından, hassasiyetinden dolayı kendisini tebrik ediyoruz” dedi.

 

-Genç iş adamlarına siyaset çağrısı-

 

TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Türker Naslı da, seçildikten sonra parti rozetini, belediye binasına girmeden çıkararak hizmete başlayan Taşdelen’in hassasiyetini takdirle izlediklerini bildirdi.

 

Türkiye’nin, 2023 hedefine doğru yol alırken önemli bir seçim yaşayacağını kaydeden Naslı, “Bu seçimde hangi siyasi partiden olursa olsun, genç iş adamlarımızı milletvekili adayı olarak görmekten büyük memnuniyet duyacağız. İş adamlarımızın parlamentoda yer almaları, ülkemizin gelişmiş ekonomiler arasında yer alabilmesine de katkı sağlayacaktır. Çünkü, iş dünyasındaki sorunların çözümünde ve ekonomik kalkınmada, iş adamı kökenli milletvekili, bakan arkadaşlarımız önemli rol oynayacaktır” diye konuştu.

 

TÜGİAD Parlamento ile İlişkiler Komitesi Başkanı Seda Özbulut da, şehirlerin klasik belediye hizmetlerinden ibaret değil, bir yaşam alanı olduğunu anlayan belediye başkanlarına ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Belediye başkanı, kendisine emanet edilen şehre kendini adamalıdır. Önümüzdeki yıllarda ülkemizin ileri gelen devlet adamlarından biri olacağına inandığımız Alper Taşdelen'e güveniyoruz ve büyük başarılara imza atmasını canı gönülden diliyoruz” dedi.

 

Konuşmaların ardından Ali Yücelen, Türker Naslı ve Seda Özbulut tarafından Alper Taşdelen’e plaket verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.