1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. CAMIN KIRILGANLIĞINDA KADININ EMEĞİNİ ŞEKİLLENDİREN PROJE..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

CAMIN KIRILGANLIĞINDA KADININ EMEĞİNİ ŞEKİLLENDİREN PROJE..

A+A-

Mersin Akdeniz Kız Teknik Öğretim  Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğü’ nün Çukurova kalkınma Ajansı 2011 yılı Göçle Gelen Nüfusun Sosyal  ve İktisadi Uyumunun Sağlanması, Mali Destek programı Kapsamında TR-62-11-02/ 063 sözleşme numarası ile ile yürüttüğü “KADIN ELİYLE CAM İŞLEMECİLİĞİ” projesinin açılış törenindeydim.

Ortağı, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olan projede Mersin İl Emniyet Müdürlüğü, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin İŞKUR, Mersin Camcılar Odası , Günebakan Kadın Derneği, Ekolojik Yaşam Girişimcileri ve Gönüllüleri Derneği, Yaşar Cam İth.ve İhr.Ltd.Şti.,Salt Cam Tic.Ltd.Şti. de iştirakçi olarak yer alıyorlar.

Projenin tanıtım töreninde açılış konuşmasını Asuman Kaya yaptı.Ardından Okul Müdürü Şükriye İnan, eğitmen olarak görev yapan öğretmen Handan Kuşvuran ve Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslanproje hakkında birer konuşma yaptılar.Ardından projenin sunumunu yine koordinatör öğretmen Asuman Kaya yaptı.Törene Akdeniz Kaymakamı Zeki Arslan’ da katıldı.

Mersin Akdeniz Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü daha çok yeni bir kurum.Öyle olmasına rağmen kurum müdür yardımcısı ve öğretmeni olan  Asuman Kaya ,Çukurova Kalkınma Ajansına bir proje hazırladı  ve projesi  hibe almaya hak  kazandı.Koordinatörlüğünü  Asuman Kaya’ nın yaptığı proje tam bir özveri örneği..Gecelerin sabahlara kavuştuğu saatlere sıkça tanıklık eden projede emeği çok Asuman Öğretmenin..13 Haziran’ dan bu yana devam eden çalışmalarına bizzat şahit olanlardan biriyim.Gurur duydum öğretmen arkadaşlarımla.. Projede eğitmen olarak görev alacak olan öğretmen Handan Kuşvuran , eğitim vereceği konuyla ilgili önce kendisi eğitim almış, camı tanımış, camın ne olduğunu , cam ile neler yapılabileceğini öğrenmiş.Eğitimi sırasında yaşadığı  deneyimlerini toplantıya katılanlarla paylaştı.Biz de onun bu heyecanına ortak olduk.

En heyecanlı olan proje koordinatörü Asuman Hanım’ . Bir annenin evladına gösterdiği sevgi ve hassasiyet gibi..Projesinin her aşamasına verdiği önem tartışılmaz..

En önemlisi de artık Mersin’ de  sadece Mersin Olgunlaşma Enstitüsünde bir Cam Füzyon Fırınımız var. Bir tonluk fırının okulun penceresinden vinçle okula sokulması bir yana , konulacağı sınıfa girmediği için duvarın onun geçeceği boyutta kırıldığını gördük slaytlarda.Sonra o duvar eski haline getirilmiş..Ne emek ama..

Sınıflar, koridorlar hatta tüm okul  öğretmenler tarafından paspaslandı , silindi,temizlendi.Kursiyerlerin ders alabileceği hale getirildi.Her biri aylardır bu projenin hayata geçmesi için ellerinden gelenin en iyisini hatta fazlasını bile yaptılar.Okula onları ziyarete gittiğimde hemen hepsi yorgunluktan bitap düşmüş, ter içindeydiler. Okul öğretmenlerini verdikleri emek ve gösterdikleri özveri için ayrı ayrı tebrik etmek istiyorum.

Kadın ; elini attığı yeri güzelleştiren, düzenleyen, yola koyandır.

Boşuna dememişler, “ Hele bir kadın eli değse” diye..

İşte cam, işte kadın..

İşte camın kırılganlığında kadının emeğini şekillendirecek proje..

Kadın ve cam , öyle bir bütün , öyle bir benzer ki..

Camın aslı sıvıdır, hava ile temas ettiğinde , soğuduğunda sertleşir, kırılgan hale gelir.Kadın da öyle değil midir? Aslında sevgi , merhamet, hoşgörü ve özveri kaynağıdır kadının kalbi…Şefkat doludur, sevgi doludur..Yüreğinde ne varsa iyilik ve güzellik adına , paylaşır, ailesi için, çocukları için, evini , yuvasını korumak, kollamak için elinden gelenin en iyisini yapar..Karşılık beklemeden yapar, sevdiği için yapar, mecbur olduğu için yapar da bir de değeri bilinmezse ..İşte o zaman kırılır..Kırmaya gör.İşte yüzlerce derece sıcakta özünü bulan cam..İşte bir sözle sevgi dolu yüreği kırılan kadın..Sırça saray , kırılırsa onarılması zor, hatta imkansız..Öyle de olsa hep birlik ve beraberlik için çalışmaya devam eder kadın.Eksilmeden , eksiltmeden..

İkisi de kendi içinde su gibi derin ve farklı..

Gözyaşları ile kalbi yumuşayan kadın , yüzlerce derecede ısıtılıp, eritilerek aslına silisyuma dönen cam..

Eriyen cam, katılaşmadan önce boya ile süslenir ve kalıplarla son şeklini alır.Kadın içindeki sevgiyi üfler boncuğa, kalbindeki iyiliği döker kalıplara ve  cam kadının elinde ayrı bir güzelleşir.

Sabahtan akşama kadar elimizden düşmeyen çay bardaklarından, su içtiğimiz bardaklara ,sürahiye, çaydanlığa,tuzluğa,tepsiye, bibloya,boncuktan , tabağa , vazodan,çerçeveye, nargileye, pipoya , evimizin penceresine, aynasına  kadar günlük hayatımızda kullandığımız ve vazgeçilmezlerimiz arasında olan eşyalara dönüşür.

İkisini bu projede buluşturan Asuman Öğretmen..Önce bir anne sonra da bir öğretmen titizliği ile nakış nakış işliyor projesini..

Çukurova kalkınma Ajansı 2011 yılı Göçle Gelen Nüfusun Sosyal  ve İktisadi Uyumunun Sağlanması, Mali Destek programı Kapsamında“KADIN ELİYLE CAM İŞLEMECİLİĞİ” projesine katılan kursiyerlerin hem Mersin için yeni bir alan olan cam işlemeciliği konusunda, hem de Cam Füzyon konusunda eğitim almalarının  yanı sıra Mersin Olgunlaşma Enstitüsü öğretmenleri ile birlikte çalışıyor olmalarının onlar adına artı bir şans olduğunu düşünüyorum.

Projenin başarı ile tamamlanması ile birlikte Mersinimiz ve ülkemiz adına daha nice yararlı projeler üreten Asuman Öğretmenleri aramızda görmek dileğiyle..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.