1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. “Çalışan Gazeteciler Bayramı”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“Çalışan Gazeteciler Bayramı”

A+A-

“Çalışan Gazeteciler Bayramı”

 

Bugün bayram, “Çalışan Gazeteciler Bayramı”

Aslında adıyla müsamma bir yazı yazmak gerekliydi. Fakat öyle olmayacak sanırım.

Diğer bayramlarda olduğu gibi..Önce maddiyattan girelim işe..

 Ramazan Bayramını ele alalım mesela, şeker, lokum, çikolata, bayramlık alınacak para yoktur, Kurban Bayramında bayramın anlam ve  öneminden çok kurbanlık fiyatları konuşulur.

Basın yayın kuruluşları ülkemizin demokratik anlamda gelişiminde önemli görevler üstlendiler ve bundan sonra da bu görevlerine devam edecekler.

Basının gücü tartışılır mı? Kesinlikle hayır..diyenlerdenseniz yanıldınız. Tartışılmayan ne kaldı ki?

Fakat enteresan olan bu gücün maddi değil manevi olması.. Maddi yönden güçlü olanın gücünün sınırları yoktur. Yerel de sınırları  maalesef maddiyat çizer..

 Çünkü yerel basınımız yıllardır,  maddi sıkıntılar içerisindeydi ve halen de öyle..

Haber toplamak, haberi basmak ve bu basılan haberleri kitleye duyurabilmek için kurulan  gazeteler ayakta kalabilmek için tabii ki  yeterli maddi güce de ihtiyaç duymaktadır.

Bugün ekonomik sıkıntı içerisinde olan gazete sahipleri resmi ilan dağılımından yeterince pay alamamak başta  olmak üzere ticari ilan ve reklam yetersizliği, gazetenin ham maddesi olan kağıdı temin etme zorluğu, tiraj sorunu ve devletin yerel gazeteleri yeteri kadar desteklemediği gibi sorunlarla karşı karşıyadır.

İsmi her ne kadar yerelse de , halk yerel gazeteyi yeterince benimsemez, gazetesine sahip çıkmaz. Farkındaysanız yaygın basının tirajları konuşulur yerelin değil..

Eğitimli eleman eksikliği, her kesimde olduğu gibi yerel basınımızın da başta gelen sorunları arasında. Yerelde gazeteciliği eğitimli olanlar değil gönüllü olanlar yürütmekte ya da hasbelkader kendisini bu işin içinde bulanlar yapar.

Yerel gazeteler  teknolojik anlamda yetersizliklerle hizmet vermeye çalışmaktadır. Bugün hala Anadolu'da el pedalı veya fotokopi makineleri ile yayın hayatını sürdürmeye çalışan gazetelerimizin bulunduğunu üzülerek söylemek zorundayım ve bu durum ülkemiz yerel basınının % 40'ından fazla bir bölümünde böyledir.

Haber akışının ve sunumunun tatmin edici düzeyde olmaması da okuyucunun tercihini etkiliyor diye düşünüyorum. Genelde  kamu kurum ve kuruluşlarının bültenleri ile yapılan haberlere yerel halk pek rağbet etmemekte..

Evet, Atatürk’ün “Fazilet Adaları” olarak nitelendirdiği yerel basınımız için sorunların başında ekonomik sıkıntılar geldiğini sanırım anlatabildim. Evet adalar ki bağımsız adalar ki ulaşılmaz adalar ki sıkıntılı.

Her şeye rağmen yine de tüm Çalışan Gazeteci kardeşlerimin ve arkadaşlarımın emeklerinin karşılığını bulacağı günlere ulaşmaları dileğiyle..

 Bayramlarını kutlarım..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum