1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Büyükler Böyledir
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükler Böyledir

A+A-

Büyükler böyledir

İnsanlar imtihan dünyasında olduklarını unutmamaları gerekir. Bugün zengin olanlar hep zengin olmazlar. Fakir olanlarda hep fakir kalmazlar. Kimselere tepeden bakmak İslami düşünce sahiplerine yakışmaz.

Makam sahibi olanlarda hep makamlarında kalmazlar. Kısacık dediğimiz hayatımızın içeriğine bakalım. Kimler geldi geçti…. Daha kimler gelecek kimler geçecek.

Geçmişe bakınca insan teselli oluyor. Hem de düşüne düşüne ya rabbi bunlar olmuş benim haberim yoktu diyerek dudaklarımızı ısırıyoruz. Kimseler alınmasın bugün makama gelmek için neler olduğunu duyuyoruz.

Kimsecikler kastetmiyorum. Herkesin aklı fikri var. İradesi var. Herkes ektiğini biçecek. Geçmişte mezara konan kişiye Münker ve nekir gelir. İyi adamsın ama yüz sopa yemen gerekiyor derler.

Adam yalvara yalvara bir sopaya razı eder. Melekler bir sopa vururlar. Kabrin içinde adam neler yaşadığını anlamaz. Melekler sopayı öyle şak etmişler ki mezarda yıldızları saymış.

Kendine geldiğinde meleklere sorabilir miyim der? Sor bakalım derler. Ben bu sopayı niçin yedim der? Sen iyi adamdın ama bir kardeşine zulmettiler. Sen bana ne dedin. Onun için aklını başından alan sopayı yedin derler.

Zulmü görmezlikten gelenin azabı böyle olursa gerisini düşünmek hepimize kalıyor.

İmamı azam Ebu Hanife hazretlerine makama getirmek için teklif götürülür. Büyük imam kabul etmez. Öyle naz niyaz değildir amacı. Devletin halifesi teklif ediyor imamı azama. Olmaz diyor. Ben makam istemiyorum der.

İmamı azamın aklının çalıştığını, zeki olduğunu adil olduğunu bilmeyen yoktur. Ticari hayatında da temiz çalışmıştır. Müşteriye yanlışlıkla satılan özürlü malın fazla parasını bizzat kendisi vermiştir.

İmamı azama olmadık işkenceler yapılır. Hapse atılır. Yine de koltuğu kabul etmez. Ben olsam ne yapardım diye düşünmek bile istesem hemen evet derdim. Benim hakkım derdim.

Ve sonunda halife benim talebimi kabul etmedin sana yeni görev verdim der. Yapılan camiin tuğlalarını sayacaksın der.

İmamı azam gocunmaz tuğları sayar.

Görevini ifa eder.

Basitçe makama geçersem yanlış uygulamalar olabilir korkusundan görevi kabul etmemiştir. Yoksa işin ehli olmadığından değil. İşin ehli olduğu halde kabul etmiyor dikkat edelim.

İşler ehlinin dışındakilere kalırsa kıyameti bekleyin der Allah’ın resulü, işlerimizi ehline teslim edilmelidir.

Görev taksimi ehline teslim edilmiş olursa hepimize fayda getirecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.