1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. BÜYÜK MAHKEMEYE MEYDAN MI OKUNUYOR?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜK MAHKEMEYE MEYDAN MI OKUNUYOR?

A+A-

          Hangimiz çocuğumuz açken kendi karnımızı doyurmayı, onlar hasta iken rahat uyumayı düşünürüz? Hangimiz onları kendi “olmazsa olmazlarımız” arasından çıkarırız? Bu ülkede sadece bizim çocuklarımız mı kıymetlidir? Başka çocukların de en az bizim çocuklar kadar hakları yok mudur? Yoksulluktan karnı doymayan, hastalığına derman bulunamayan çocukların sayısı az mıdır? Hem de başkalarının hak etmeden kazanarak stok ettikleri haram kazançları yüzünden.. Bu çocuklar için çaresizlikten gözyaşı döken anne ve babaların sayıları az mıdır? Bu sabilerin  gözlerinden akan yaşlar, “Büyük Mahkeme”deki şikayetnamelerin mürekkebi olmayacak mıdır? Büyük  Yargıç, babalarla çocukların bu ahını hiç duymayacak mıdır? Kainatı yaratıcısı, insanların birbiriyle ilişkilerini düzenleyen kuralları elçiler ve kitaplarla yaşayanlara sık sık bildirmemiş midir? Hatta “O”, insanların birbirleriyle münasebetlerinde hak ve adalete riayet edilmesini kendisine ibadetten dahi üstün saymamış mıdır?
                                          HAKSIZ KAZANÇ VE NEDENLERİ
   Eğer bir toplumda, din, vicdan ve devlet korkusu yoksa, orada istismarların önüne geçilemez.. Bir kısım zenginler veya  devlet adamları gayrı meşru yollarla mal elde ederlerse, haklarına tecavüz edilen bazı zavallılar da çöplerden ekmek toplama zorunda kalırlar. Sosyal adalet lafta kalır. Halbuki kuşların bile karnını doyuran bir vakıf kültürüne sahip bir toplumu, böylesine vatandaşın mal, can ve ırzına göz dikecek hale getiren sebepler ne olabilir? Tabi ki öncelikli olarak yönetime hakim olan kimselerin lüks yaşam tarzına olan tutkuları ve bunun maliyetini karşılayabilmek için başvurdukları bir yöntem olabilir.. Sistem olarak ise, rüşvetin temel nedeni kamu sektöründe altyapısı hazırlanmadan uygulamaya konan kural ve kısıtlamalardır. Devletin sağladığı kotalar, yetkiler, teşvikler, imtiyaz belgeleri ile piyasaya girişlerin engellenmesi ve tekelleşmeye yardımcı olması rantı ortaya çıkarır.  Sosyo-ekonomik yapıdaki hızlı değişim, rüşvet için yeni potansiyel alanlar hazırlar. Günümüzde kişilerin ehil olmadıkları işe alınmaları, öğretmenlerin, başarılı olmayan bir öğrencileri rüşvetle geçirmesi, memurların alt sıralardaki evrakları üste çıkarıp muâmele yapmaları, doktorların sağlam memurlara hasta raporu vermeleri, Belediyelerin, illegal yapılan binalara ruhsat vermeleri ya da ruhsatsız yapılara göz yummaları ilk göze çarpanlardır.                  
                              HAKSIZ KAZANÇ İÇİN NELER SÖYLENDİ?
   " Mala aşırı düşkünlüğün sonucu yorgunluk ve beladır." Sokrat
Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar. Hüküm gösterdim, faydasızdır diye iltifat etmediler. Şikâyetnâme Fuzûlî'
Mal elde etmekte gafil olma, nereden toplarsan topla, yalnız helâlden sağlanmış olsun. Ne kazanırsan doğru ve uygun yerden kazanmaya çalış. Nuşirevan
 "İki şeyi iyi koru; maişetin için parayı, ahiretin için dinini." Lokman Hekim
Rüşvet alan para pul padişahı değiliz. Paramparça olmuş gönül hırkalarını diker, yamarız biz. Mevlana Celaleddin
Haksız kazanç  düşmemeleri için memurlarınıza yeterince maaş ödeyiniz. Hz Ali
Hz. Ömer (r.a) tayin ettiği kimselere şunları söylerdi: Hayvanlarınızı ve silahlarınızı maaşınızla satın alın; sakın ellerinizi müslümanlara ait hazineye uzatmayın                               
Rasulullah (S.A) ganimet malından bir elbise çalan kişi için: "Onun üzerindeki elbisesi ateş gibi yanıyor" demiştir (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Nesei)
“Aranızda mallarınızı haksızlıkla yemeyin; bile bile günaha girerek insanların mallarından bir kısmını hakimlere rüşvet olarak vermeyin [Bakara, 2/188].
                                               DEĞERLENDİRME
 Kısaca ifade etmek gerekirse rüşvet; toplumları felakete götüren, birlik ve kardeşlik duygularını kökünden sarsan, güven duygusunu zedeleyen çirkin davranışlardan biridir. Çünkü rüşvet, haklıyı haksız, haksızı haklı yaparak adaletin ortaya çıkmasına engel olur. İşin en acı tarafı Allah’ın her yerde kendisini gördüğünü ve bir gün mutlaka hesaba çekileceğini söyleyen, hatta toplum önderi durumuna gelmiş bazı insanların yaşamlarında bu tür vukuatların olduğunu duymak insana acıların en büyüğünü vermektedir. Zira bu tür gayrı İslami hareketler bazı cahil insanlara kötü örnek olmaktadır. “Dünyanın çivisi çıkmış” sözü işte burada  ortaya çıkar. Bizans, Roma ve Osmanlıyı yıkan asıl nedenler işte bu hareketlere tevessül eden devlet adamlarıdır. Allah milletimizi korusun.
   İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum