1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır
Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır

A+A-

Burunda meydan gelen herhangi bir deformasyonda, kaza ve düşme sonucu oluşan biçim bozukluğunda, burunda eğrilik gibi komplikasyonların görülmesi sonucu hastanın nefes alamadığı veya yaşam kalitesinin düştüğü durumlarda, burnun estetiğini bozan büyüklük, küçüklük, eğrilik gibi bozukluklarda estetik operasyonlara başvurulmaktadır.  Burun estetiği ülkemizde en çok yapılan estetik operasyonlardan birisidir. Yüz proporsiyonunun düzenlenmesi, ağız, çene, burun ve göz simetrisinin oluşması, kişinin yüz hatlarının yumuşatılması için bu tarz operasyonlara başvurulur.

Burun estetiği operasyonunda kullanılan teknikler

Burun estetiğinde genellikle iki türlü yaklaşım söz konusudur: açık ve kapalı ameliyatlar. Aslında ameliyatın açık veya kapalı olmasından önce göz önünde bulundurulan alınacak başarılı sonuç olmalıdır. Her iki yöntemin de kendisine göre avantajları veya dezavantajları vardır. Aslında bir estetik operasyonun başarısı,ameliyatı gerçekleştiren cerrahın deneyimleri, hayal gücünün ve öngörüsünün genişliği, el becerisi gibi faktörlerle paraleldir.

Operasyon öncesi

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişi ilk önce cerrah ile görüşerek bir planlama yapmalıdır. Hastanın istekleri dinlendikten sonra doktor, bu beklentilerin ne kadarının makul olduğuna karar vererek yüz hatlarına en uygun burnu belirler ve bu planlamayı aynı zamanda bilgisayar destekli simülatörlerde de gösterir. Herkesin istediği bir burun şekli vardır; fakat bazen böyle bir burun yüzümüzün şekli ve boyutlarıyla uyuşmaz. Tabii ki hasta istekleri önemlidir. Estetik cerrah bu beklentilerden yola çıkarak burna en uygun şekli vermeye çalışır. Burada da doktorun tecrübesi devreye girer.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Rinoplasti adı verilen burun estetiği yapılırken burun içine atılan küçük kesiler yardımı ile kıkırdak ve kemik üzerinde çeşitli işlemler uygulanır, böylece istenilen şekil de verilmiş olur. Genel anestezi yapılarak uygulanan bu yöntemde burun ucunda meydana gelen deformasyon tedavi edilmekte, burun ucuna istenilen biçim verilmekte, kemik üzerinde törpüleme işlemi gerçekleştirilmekte, vücuttan alınan kıkırdak burna eklenebilmektedir. Ameliyat sonrasında hastayı rahatsız eden ve operasyonu işkenceye çeviren tamponlar günümüz teknolojisi ile oldukça küçülmüş, hastanın rahatça nefes almasına ve çıkarılırken acı hissetmemesine uygun hale getirilmiştir. Bu tarz cerrahi operasyonlar genellikle 2 saat sürer. Kolay ve acısız bir yöntem olması nedeniyle burun estetiği yaptıran kişi sayısında her geçen gün artış gözlemlenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.